Slibné vyhlídky v zahraničním obchodu zhatila válka na Ukrajině

Přestože český zahraniční obchod skončil v lednu v přebytku, vyhlídky na následující období nejsou hlavně kvůli válce na Ukrajině podle ekonomů optimistické. Tuzemské firmy budou muset čelit dalším problémům v dodávkách surovin, případně dílů. Navíc rostou jejich ceny, stejně jako prudce zdražují energie, což bude mít dopad na dovoz. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes ČTK oslovila.

Zahraniční obchod ČR skončil v prvním měsíci letošního roku podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu v přebytku 6,2 miliardy korun, meziročně byl o 18,6 miliardy korun nižší. "Ve srovnání s předchozími ledny jde spíše o slabší výsledek – vlastně jde o nejnižší přebytek za posledních devět let, za kterým můžeme hledat především drahé komodity," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Vývoz si v lednu meziročně polepšil o 12,9 procenta na 336,7 miliardy korun a dovoz proti loňskému prvnímu měsíci roku vzrostl o 20,9 procenta na 330,5 miliardy korun. Ekonom Jiří Pour z UniCredit Bank upozornil, že kromě jednoho pracovního dne navíc měly na export a import velký dopad cenové vlivy. Po jejich očištění by vývoz reálně meziročně klesl, řekl.

Kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu se automobilový průmysl bude podle Dufka potýkat nejen s nedostatkem čipů, ale také dalších součástek dovážených z východu. Dufek je přesvědčen, že se tento nepříznivý vývoj se projeví na výkonu českého průmyslu a hrubém domácím produktu minimálně v první polovině roku.

"Malou náplastí pro exportéry může být výrazně oslabující koruna a skutečnost, že expozice exportérů na ruský trh se od roku 2015 výrazně snížila a do Ruska v posledních letech proudily zhruba dvě procenta českého vývozu, což však loni představovalo stále vysokých 79,6 miliardy korun," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Vzhledem k prudkým nárůstům cen komodit na světových trzích analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht počítá s tím, že se zahraniční obchod v nejbližších měsících dostane opět do schodku. "I kdyby si export udržel tempo z ledna, tak vysoká cena dovážených komodit, zejména ropy a zemního plynu, citelně přifoukne hodnotu dovozů a navýší deficit obchodu s ropou a zemním plynem," řekl. S ohledem na dění na Ukrajině lze podle něj ale očekávat zhoršení situace v zahraniční poptávce a tedy nižší objem exportních zakázek.

Pour pro letošní rok předpokládá zhoršení bilance zahraničního obchodu proti loňskému roku o více než 200 miliard korun.

Související

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Více souvisejících

Ekonomika dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 27 minutami

Aktualizováno před 30 minutami

před 33 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína se dohodla s Kubou na vybudování špionážní stanice na ostrově

Čína se dohodla s Kubou na vybudování své špionážní stanice na ostrově. Píše o tom dnes deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na zdroje z americké administrativy. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy