Slibné vyhlídky v zahraničním obchodu zhatila válka na Ukrajině

Přestože český zahraniční obchod skončil v lednu v přebytku, vyhlídky na následující období nejsou hlavně kvůli válce na Ukrajině podle ekonomů optimistické. Tuzemské firmy budou muset čelit dalším problémům v dodávkách surovin, případně dílů. Navíc rostou jejich ceny, stejně jako prudce zdražují energie, což bude mít dopad na dovoz. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes ČTK oslovila.

Zahraniční obchod ČR skončil v prvním měsíci letošního roku podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu v přebytku 6,2 miliardy korun, meziročně byl o 18,6 miliardy korun nižší. "Ve srovnání s předchozími ledny jde spíše o slabší výsledek – vlastně jde o nejnižší přebytek za posledních devět let, za kterým můžeme hledat především drahé komodity," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Vývoz si v lednu meziročně polepšil o 12,9 procenta na 336,7 miliardy korun a dovoz proti loňskému prvnímu měsíci roku vzrostl o 20,9 procenta na 330,5 miliardy korun. Ekonom Jiří Pour z UniCredit Bank upozornil, že kromě jednoho pracovního dne navíc měly na export a import velký dopad cenové vlivy. Po jejich očištění by vývoz reálně meziročně klesl, řekl.

Kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu se automobilový průmysl bude podle Dufka potýkat nejen s nedostatkem čipů, ale také dalších součástek dovážených z východu. Dufek je přesvědčen, že se tento nepříznivý vývoj se projeví na výkonu českého průmyslu a hrubém domácím produktu minimálně v první polovině roku.

"Malou náplastí pro exportéry může být výrazně oslabující koruna a skutečnost, že expozice exportérů na ruský trh se od roku 2015 výrazně snížila a do Ruska v posledních letech proudily zhruba dvě procenta českého vývozu, což však loni představovalo stále vysokých 79,6 miliardy korun," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Vzhledem k prudkým nárůstům cen komodit na světových trzích analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht počítá s tím, že se zahraniční obchod v nejbližších měsících dostane opět do schodku. "I kdyby si export udržel tempo z ledna, tak vysoká cena dovážených komodit, zejména ropy a zemního plynu, citelně přifoukne hodnotu dovozů a navýší deficit obchodu s ropou a zemním plynem," řekl. S ohledem na dění na Ukrajině lze podle něj ale očekávat zhoršení situace v zahraniční poptávce a tedy nižší objem exportních zakázek.

Pour pro letošní rok předpokládá zhoršení bilance zahraničního obchodu proti loňskému roku o více než 200 miliard korun.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 8 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy