Trh práce v Česku čeká otřes. Firmy jsou pesimistické, budou víc propouštět

Čeští zaměstnavatelé plánují ve třetím čtvrtletí roku více nabírat nové zaměstnance, ale ještě větší počet jich bude propouštět. Celkově jsou pesimističtější než na začátku krize v roce 2009. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma dnes zveřejnila na tiskové konferenci.

Průzkum se uskutečnil v dubnu v době opatření v souvislosti se šířením nákazy koronavirem.

Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu deset procent zaměstnavatelů, naopak 14 procent očekává snižování jejich počtu. Na 68 procent oslovených firem uvedlo, že během třetího čtvrtletí změnu nechystá. Čistý index trhu práce tak činí minus čtyři procenta. V předchozím čtvrtletí to bylo plus pět procent.

"V důsledku epidemie se ekonomika na tři měsíce zmrazila. Začalo se sice propouštět, což se projevilo na mírném nárůstu zaměstnanosti, ale většina firem spíše vyčkávala s využitím státních programů na zachování zaměstnanosti. Nyní se teprve ukáže, v jakém stavu budou jejich trhy po skončení nouzového stavu. Na trhu práce nyní nastanou velké přesuny mezi firmami a jednotlivými sektory," uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR a Slovensko Jaroslava Rezlerová.

Část firem podle ní nabírá nové zaměstnance, aby nahradila zahraniční zdroje pracovníků. Některé firmy nenajdou v ČR za zahraniční specialisty, řemeslníky, techniky a mechaniky náhradu a musí posouvat dodací lhůty svých výrobků a služeb, jako se děje například ve stavebnictví.

Zaměstnavatelé malých společností a mikropodniků hlásí nejslabší náborové plány s čistým indexem trhu práce minus pět procent. Střední podniky vykazují index minus tři procenta a zaměstnavatelé ve velkých podnicích hlásí minus dvě procenta.

Nejslabší náborové plány hlásí odvětví ubytování a stravování s pesimistickým indexem minus 19 procent (deset procent nabírá a 29 procent propouští). Slabé náborové aktivity dále hlásí finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům s indexem minus osm procent a zpracovatelský průmysl s minus šesti procenty. Utlumené náborové aktivity má velkoobchod a maloobchod s minus dvěma procenty a stavebnictví s nulou. Zaměstnavatelé v ostatní výrobě mají jediný plusový index tři procenta.

Nejpesimističtější je region Praha s indexem minus 15 procent. Stagnující trh práce očekávají zaměstnavatelé v Čechách s minus dvěma procenty. Morava hlásí plus tři procenta. V porovnání s předchozím čtvrtletím všechny tři regiony hlásí zhoršení náborového prostředí. Největší propad vykazuje Praha o 22 procentních bodů. Index v Čechách oslabil o pět procentních bodů a na Moravě o tři procentní body.

Zaměstnavatelé ve 35 ze 43 zemí a oblastí plánují v nadcházejícím čtvrtletí snižovat počet pracovních sil, aktivní náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v sedmi zemích a stagnující trh práce v jedné. Nejsilnější trh práce očekávají zaměstnavatelé v Japonsku, Indii, Číně, USA a na Tchajwanu, zatímco nejslabší náborové aktivity hlásí Singapur, Kostarika, Kolumbie, Peru a Jižní Afrika.

Související

Více souvisejících

zaměstnavatelé firmy propouštění Ekonomika práce Česká republika

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy