V Česku ubylo 42 400 zaměstnanců z ciziny. Nábor je nutné obnovit, apeluje komora

V Česku ubylo za posledního čtvrt roku po nástupu koronavirové krize 42.400 zahraničních zaměstnanců. Od března do června počet poklesl o zhruba sedm procent. Na konci letošního prvního pololetí firmy či instituce v ČR zaměstnávaly 602.500 cizinců. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil úřad práce. Podle údajů nejvíc zaměstnaných lidí z ciziny bylo v ČR loni v říjnu, a to téměř 649.700.

Zhruba tři pětiny zahraniční síly tvoří lidé z Evropské unie. Zatímco unijních zaměstnanců od března ubylo o procento, cizinců ze států mimo EU o 15 procent. ČR byla od 12. března kvůli koronavirové nákaze přes dva měsíce v nouzovém stavu. Řada lidí ze zahraničí se vrátila do vlasti. České úřady v cizině přestaly přijímat a vyřizovat žádosti o víza i o zapojení do programů k získání zahraničních sil. Hospodářská komora už dřív uvedla, že firmy potřebují, aby se nábor co nejdřív obnovil. Zdůrazňovala, že domácí pracovníky to neohrozí, protože tuzemských zájemců o požadované profese je nedostatek.

Nejpočetnější skupinu zahraničních pracovníků ze zemí mimo EU tvoří lidé z Ukrajiny. Na konci března jich mělo v ČR zaměstnání přes 169.147. O tři měsíce později úřad práce evidoval 133.086 ukrajinských zaměstnanců. Do konce června jich tak ubylo 36.000, tedy víc než pětina. Je to 85 procent celkového úbytku zahraničních sil v Česku.

Zhruba o 800 je po čtvrt roce méně sil z Rumunska a o 3000 z Polska. Naopak slovenských pracovníků je v Česku víc než před čtvrt rokem, a to asi o 1200. Na konci pololetí úřady práce evidovaly 199.249 zaměstnanců ze Slovenska. Slováci jsou nejpočetnější skupinou cizinců na českém trhu práce.

Před rokem 2004 bylo v Česku kolem 100.000 zahraničních zaměstnanců. Po vstupu do unie zájem cizinců o práci v ČR začal rychle růst. Na konci roku 2008 se počet přehoupl přes 284.550. Po nástupu minulé krize zaměstnaných cizinců a cizinek ubylo o víc než 50.000. U pracovníků z unijních států byl ale úbytek minimální, a to jen na počátku recese.

Na předkrizová čísla se Česko dostalo v červnu 2015. Od té doby počet rostl, snižoval se jen v zimních měsících mimo sezonu. Nejvíc zaměstnaných cizinců evidoval úřad práce loni v říjnu, a to skoro 649.700. Nad 600.000 se počet zahraničních zaměstnanců dostal loni v květnu. Letos v lednu jich bylo v ČR zhruba 607.600. Do konce března číslo stouplo na 644.900, meziročně zhruba o 56.500. Na konci prvního pololetí byl pak počet o 5000 nižší než v lednu a o 4000 nižší než před rokem.

Nezaměstnanost v Česku zatím roste jen mírně. Od března do června se zvedla ze 3,0 na 3,7 procenta. Úřady práce evidovaly na konci pololetí o 44.000 zájemců o práci víc než před čtvrt rokem, celkem 269.637. Přibylo i zahraničních nezaměstnaných. V březnu stejně jako v lednu bylo v Česku 5400 uchazečů o místo z unijních států, v červnu skoro o 2200 víc. Ze zemí mimo EU pocházelo začátkem roku i v březnu kolem 3170 nezaměstnaných, v červnu 4800.

Na konci prvního pololetí bylo v evidenci pracovních úřadů 334.904 volných pozic. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) při zveřejnění údajů o červnové nezaměstnanosti řekla, že u tří ze čtyř volných míst stačí základní vzdělání a finanční ohodnocení je "téměř na úrovni minimální mzdy".

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

Úřad práce Cizinci Ekonomika hospodářská komora firmy Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy