Zahraniční obchod ČR? Výsledky jsou velkým zklamáním, shodují se analytici

Listopadové výsledky zahraničního obchodu jsou pro většinu analytiků, které dnes oslovila ČTK zklamáním. Zaostaly podle nich za očekáváním trhu. Přebytek zahraničního obchodu ČR v předposledním měsíci loňského roku meziročně klesl o 6,9 miliardy korun na 10,2 miliardy.

Nepříznivě se na tom podepsal nižší vývoz aut, počítačů, elektronických a optických přístrojů, vyplývá z předběžných údajů Českého statistického úřadu.

Podle předběžných údajů skončila v listopadu 2019 bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 10,2 mld. Kč. Přebytek bilance tak byl meziročně o 6,9 mld. Kč nižší: https://t.co/RsXl5LFmCi#čsú #ceskystatistickyurad #rychlainformace #obchod

— ČSÚ (@statistickyurad) January 9, 2020

"Je to velké zklamání," uvedla k výsledku hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Podle ní se předpokládal přebytek obchodní bilance okolo 16 miliard korun. "Hodně se projevila zvýšená poptávka - spotřeba domácností, která je živena nízkou nezaměstnaností a růstem příjmů," dodala.

"Nedařilo se exportu automobilů, které meziročně poklesly o 3,7 procenta, což bylo méně, než činil pokles vývozů jako celku. Vzhledem k váze automobilů na celkových vývozech to byl jeden z hlavních přispěvatelů k meziročnímu poklesu vývozů. Dále se nedařilo obchodu s elektronickými zařízeními. Příznivě pro bilanci zahraničního obchodu působil pokles cen ropy a zemního plynu na světových trzích," sdělil ekonom Deloitte Václav Franče.

Podle hlavního ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně není pokles vývozu automobilů tak špatnou zprávou, jak se to na první pohled může zdát. "V konečném důsledku je to zpráva dobrá. Díky dávným daňovým úlevám dřívějších vlád je naše hospodářství příliš závislé na automobilovém průmyslu. Taková závislost na jediném sektoru je příliš riziková," řekl ČTK.

Ekonom UniCredit Bank Jiří Pour upozornil, že export motorových vozidel v listopadu vykázal třetí meziroční pokles v rámci loňského roku, a to navzdory určitému zlepšení registrací nových vozidel u klíčových zahraničních partnerů.

"Nicméně za prvních jedenáct měsíců loňského roku export automobilů stále přidal meziročně necelých pět procent, což svědčí o schopnosti českých automobilek se úspěšně prosazovat na zahraničních trzích navzdory celoročnímu útlumu světové poptávky po autech. Data za dva měsíce posledního čtvrtletí loňského roku však naznačují, že proti větru nelze plout věčně," podotkl.

Ekonomka Komerční banky Jana Steckerová vypíchla, že prvních 11 měsíců roku 2019 dosáhl přebytek zahraničního obchodu 152 miliard korun. "Rekord z roku 2016 na úrovni 163,7 miliard korun tak bilance zahraničního obchodu za rok 2019 zřejmě nepokoří. Chybí už jen prosincová statistika, a ta situaci nezachrání. Bývá obvykle zatížena vyššími vánočními dovozy a naopak nižšími exporty v důsledku dovolených. Končí tak zpravidla v deficitu a celoroční výsledek sníží," sdělila.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk připomněl, že českému vývozu se v loňském roce dařilo, za 11 měsíců vzrostl o 2,3 procenta. "Je ale zřejmé další zpomalování, a to především v segmentu automotiv. Na druhou stranu se statistiky registrací osobních vozidel v EU začínají zlepšovat. Ani to zpomalení tuzemského automobilového průmyslu v horizontu několika měsíců nezastaví. Pozitivem pro domácí exportéry je tak alespoň pokles geopolitických rizik v závěru loňského roku," uvedl.

Související

Stavebnictví, ilustrační foto.

Stavebnictví dál klesá. Průmyslu pomohla auta, obchod je v přebytku

Stavební výroba v Česku v květnu pokračovala čtvrtý měsíc v poklesu, meziročně se snížila o 2,7 procenta. Naopak průmyslová výroba vzrostla o 1,4 procenta, táhla ji zejména produkce motorových vozidel. Zvýšení exportu aut společně se snížením schodku obchodu s ropou a plynem pomohlo bilanci zahraničního obchodu, která v květnu skončila v přebytku 11,8 miliardy korun, v kladných hodnotách je od počátku roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Více souvisejících

zahraniční obchod Ekonomika Český statistický úřad dovoz a vývoz automobilový průmysl

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy