Listopadové výsledky zahraničního obchodu jsou pro většinu analytiků, které dnes oslovila ČTK zklamáním. Zaostaly podle nich za očekáváním trhu. Přebytek zahraničního obchodu ČR v předposledním měsíci loňského roku meziročně klesl o 6,9 miliardy korun na 10,2 miliardy.
Nepříznivě se na tom podepsal nižší vývoz aut, počítačů, elektronických a optických přístrojů, vyplývá z předběžných údajů Českého statistického úřadu.
Podle předběžných údajů skončila v listopadu 2019 bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 10,2 mld. Kč. Přebytek bilance tak byl meziročně o 6,9 mld. Kč nižší: https://t.co/RsXl5LFmCi#čsú #ceskystatistickyurad #rychlainformace #obchod
— ČSÚ (@statistickyurad) January 9, 2020
"Je to velké zklamání," uvedla k výsledku hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Podle ní se předpokládal přebytek obchodní bilance okolo 16 miliard korun. "Hodně se projevila zvýšená poptávka - spotřeba domácností, která je živena nízkou nezaměstnaností a růstem příjmů," dodala.
"Nedařilo se exportu automobilů, které meziročně poklesly o 3,7 procenta, což bylo méně, než činil pokles vývozů jako celku. Vzhledem k váze automobilů na celkových vývozech to byl jeden z hlavních přispěvatelů k meziročnímu poklesu vývozů. Dále se nedařilo obchodu s elektronickými zařízeními. Příznivě pro bilanci zahraničního obchodu působil pokles cen ropy a zemního plynu na světových trzích," sdělil ekonom Deloitte Václav Franče.
Podle hlavního ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně není pokles vývozu automobilů tak špatnou zprávou, jak se to na první pohled může zdát. "V konečném důsledku je to zpráva dobrá. Díky dávným daňovým úlevám dřívějších vlád je naše hospodářství příliš závislé na automobilovém průmyslu. Taková závislost na jediném sektoru je příliš riziková," řekl ČTK.
Ekonom UniCredit Bank Jiří Pour upozornil, že export motorových vozidel v listopadu vykázal třetí meziroční pokles v rámci loňského roku, a to navzdory určitému zlepšení registrací nových vozidel u klíčových zahraničních partnerů.
"Nicméně za prvních jedenáct měsíců loňského roku export automobilů stále přidal meziročně necelých pět procent, což svědčí o schopnosti českých automobilek se úspěšně prosazovat na zahraničních trzích navzdory celoročnímu útlumu světové poptávky po autech. Data za dva měsíce posledního čtvrtletí loňského roku však naznačují, že proti větru nelze plout věčně," podotkl.
Ekonomka Komerční banky Jana Steckerová vypíchla, že prvních 11 měsíců roku 2019 dosáhl přebytek zahraničního obchodu 152 miliard korun. "Rekord z roku 2016 na úrovni 163,7 miliard korun tak bilance zahraničního obchodu za rok 2019 zřejmě nepokoří. Chybí už jen prosincová statistika, a ta situaci nezachrání. Bývá obvykle zatížena vyššími vánočními dovozy a naopak nižšími exporty v důsledku dovolených. Končí tak zpravidla v deficitu a celoroční výsledek sníží," sdělila.
Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk připomněl, že českému vývozu se v loňském roce dařilo, za 11 měsíců vzrostl o 2,3 procenta. "Je ale zřejmé další zpomalování, a to především v segmentu automotiv. Na druhou stranu se statistiky registrací osobních vozidel v EU začínají zlepšovat. Ani to zpomalení tuzemského automobilového průmyslu v horizontu několika měsíců nezastaví. Pozitivem pro domácí exportéry je tak alespoň pokles geopolitických rizik v závěru loňského roku," uvedl.
Související
Stavebnictví dál klesá. Průmyslu pomohla auta, obchod je v přebytku
Zahraniční obchod skončil v přebytku ve výši téměř 16 miliard korun
zahraniční obchod , Ekonomika , Český statistický úřad , dovoz a vývoz , automobilový průmysl
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák