Zájem o hypotéky přes vyšší úroky a rekordní ceny nemovitostí neklesá, o sjednání hypotéky uvažuje nyní 13 procent lidí. Více Čechů proti minulému roku však zvažuje hypotéku s delší splatností a zároveň s kratší fixací úrokové sazby. Nejoblíbenější zůstává pětiletá fixace. Vyplývá to ze společného březnového průzkumu České bankovní asociace (ČBA) a výzkumné agentury Ipsos mezi tisícovkou respondentů.
Pro pořízení bydlení by hypotéku podle průzkumu využilo 60 procent lidí, což je o sedm procentních bodů víc než loni. Stojí za tím vyšší ceny nemovitostí, díky nimž roste potřeba financovat bydlení půjčkou. Vlastní úspory by pak lidé použili hlavně na rekonstrukce a vybavení domácností, podobně jako v loňském roce.
Téměř pětina dotazovaných přitom už hypotéku má a úspěšně ji splácí, což potvrzují i poslední čísla České národní banky o platební morálce. Podíl problematických hypoték totiž dál klesá na dlouholetá minima. Podle únorových statistik je problematických úvěrů pouze 0,71 procenta, nejméně za 20 let.
"I když objemy poskytnutých hypoték letos meziročně klesají dvoucifernými tempy a letošní rok se tak určitě nevyrovná roku 2021, který byl do počtu i objemu hypoték zcela rekordní, přesto je letošní objem poskytnutých nových hypoték za první čtvrtletí stále poměrně silný. Pokles je totiž koncentrován zejména v refinancovaných úvěrech. Objem skutečně nových hypoték byl za první čtvrtletí 2022 meziročně nižší jen o 8,6 procenta," uvedl hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.
S rostoucími úroky se Češi o výběru poskytovatele hypotéky častěji rozhodují podle výhodné úrokové sazby nebo výše měsíční splátky. Důležité je to téměř pro polovinu z nich, zatímco loni to byla jen necelá třetina. Naopak doporučení finančních poradců je pro ně méně důležité. Na významu nabývá dopravní dostupnost a typ nemovitosti. O něco více než loni lidi zajímá i blízkost k ostatním členům rodiny nebo dojezdový čas do práce.
"Česká populace vnímá změny na trhu spojené s růstem cen nemovitostí, a tudíž více než kdy jindy je citlivější na cenové nastavení hypoték, často na úkor doporučení od finančního poradce. To se týká jak klíčového parametru v podobě výše úrokové sazby, tak samotné měsíční splátky, která je pro mnohé občany zásadní v kontextu dlouhodobé stability rozpočtu domácnosti,“ doplnil Michal Straka z Ipsosu.
Hypotéku si lidé nejčastěji pořizují k financování vlastního bydlení. Pro pořízení domu nebo bytu, ve kterém budou následně i bydlet, by ji využily dvě třetiny z nich. S velkým odstupem pak následují rekonstrukce domácnosti, koupě nemovitosti k pronájmu, popřípadě pořízení bydlení pro děti či rodiče. V porovnání s minulým rokem přitom méně záleží na kvalitě životního prostředí.
Prostřednictvím hypotéky je možné financovat také modulární stavby. Mezi jejich hlavní výhody patří především rychlá výstavba, výběr z mnoha variant provedení a také příznivá pořizovací cena.
"I tento typ stavby je možné financovat pomocí hypotéky. Podle našich zkušeností má aktuálně nejlépe zpracovanou metodiku na financování modulárních domů Hypoteční banka," uvádí Veronika Hegrová z fintech startupu hyponamíru.
Necelá pětina Čechů má hypotéku na 15 let. Podobnou délku plánuje i třetina těch, co o hypotéce uvažují. Ve skutečnosti je ale nejvíc těch nad 25 let, a to jak skutečných, tak plánovaných. To je o čtyři procentní body víc než loni, u plánovaných dokonce o šest bodů.
Za celý loňský rok banky poskytly 178.000 hypoték, o polovinu více než v roce 2020. Celkový objem včetně refinancování dosáhl v roce 2021 rekordního objemu 541 miliard Kč, v roce 2020 činil objem 312 miliard korun, vyplývá z Hypomonitoru ČBA. Podle něho si Češi loni průměrně půjčovali 3,3 milionu korun, zatímco v roce 2020 to bylo 2,8 milionu. Platí přitom, že čím mladší žadatel, tím více peněz si plánuje půjčit. Nejvíc, a to pět až šest milionů korun, by si chtěli půjčit mladí lidé do 26 let (sedm procent). Kategorie do tří milionů korun se nejčastěji týká lidí mezi 27 a 35 lety (27 procent). Půjčku do jednoho milionu pak zvažují hlavně lidé nad 54 let.
Související

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Český realitní trh krvácí. Experti pro EZ popsali, co nás letos čeká
Aktuálně se děje
před 49 minutami

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
před 1 hodinou

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
před 1 hodinou

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
před 2 hodinami

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 3 hodinami

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 4 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 4 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 5 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 6 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 6 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 6 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 7 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 7 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 8 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 8 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 9 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 10 hodinami

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
před 11 hodinami

Počasí: V Česku dnes naprší, do konce týdne se deště vrátí
před 12 hodinami

Hvězda Dua Lipa rozbrečela O2 arenu: Zazpívala česky hit Ewy Farne a způsobila senzaci
včera
Izraelští vojáci stříleli poblíž centra humanitární pomoci, nově zvolená nadace situaci nezvládla
Izraelské jednotky zahájily palbu v blízkosti tisíců zoufalých Palestinců poté, co nově zřízená humanitární nadace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), vybraná izraelskou vládou k distribuci potravin do Gazy, ztratila kontrolu nad svým distribučním centrem během druhého dne provozu.
Zdroj: Libor Novák