Česko opět patří k nejhorším v Evropě. Vlastní bydlení se pro Čechy stává nedosažitelné

Zatímco se zdá, že tuzemský hypoteční trh ožil a úrokové sazby se obracejí k nižším hodnotám, dostupnost bydlení, zejména pro mladé lidi, se příliš nelepší. Ba právě naopak. A to i přesto, jak vyplývá z veřejně dostupných zpráv o nedostatku bytů či jejich dostupnosti, že ani před několika lety nebyla situace právě v tomto ohledu v Česku o poznání lepší. Dá se proto brát aspoň zmiňovaný rozjezd trhu s hypotékami za dobrou zprávu českého realitního trhu nebo jde jen o virtuální bublinu? 

Naposledy v polovině ledna 2024 se mohli obyvatelé ČR z mediálního prostoru dozvědět, že i přes pokles cen nemovitostí zůstává Česko v Evropě jednou ze zemí, kde je pořízení vlastního bydlení nejméně dostupné. Nejhorší je prý v tuzemsku situace v hlavním městě a v Brně.

Česká televize navíc upozornila, že část mladých lidí přitom i kvůli vysokým cenám nemovitostí nedosáhne ani na dostatečnou částku hypotečního úvěru. Kvůli drahému bydlení tak lidé hledají alternativy, hlavně v okolí velkých měst.  

A jak ukazují i častá prohlášení realitních odborníků, nic moc neukazuje na to, že by se měla situace s bydlením v nejbližší budoucnosti nějak výrazně zlepšit, i když nějaký „posun“ prý zažijeme.

„Vzhledem k situaci v minulém roce, kdy vzrostla inflace, sazby hypoték a jejich přísnější podmínky pro získání, došlo k poklesu zájmu o koupi nemovitostí. Ceny tak klesaly a developeři brzdili, či zastavili výstavbu nových bytů. Tato situace se ke konci roku začala mírně zlepšovat,“ popsal situační stav českého realitního trhu pro server EuroZprávy.cz realitní makléř z Dumrealit.cz Jiří Šíma.  

Po snížení úrokových sazeb Českou národní bankou nabraly i ty hypoteční opačný směr než dosud a začaly mírně oslabovat. Realitní makléře tak mohlo potěšit, což i sami říkají, že tím stoupl zájem o koupi nových nemovitostí. Podle Jiřího Šímy právě u bytů je pak tento větší zájem o koupi znát.

„Nebylo to však jen v důsledku zlevnění a dostupnosti hypoték, poklesu cen energií, ale i proto, že poptávka převyšuje nabídku kvůli nízkému počtu nově postavených bytů,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Šíma. Sám soudí, že letos dojde k mírnému oživení realitního trhu, zvláště ve velkých městech.  

Pro připomenutí, informace z veřejně dostupných zdrojů dávají třeba příklad o bytu 2+kk, který je mimochodem dle statistik, jedním z nejžádanějších typů zejména mezi mladými lidmi nebo páry, může být jeho cena dle zjištění České televize třeba v pražských Štěrboholech, těsně pod osmi miliony korun.

Není třeba snad ani říkat to, že zájemcům o nový byt, kteří nechtějí platit takové peníze, se pak nabízejí možnosti bydlet v nějakém bližším větším městě, nebo dojíždět z delší vzdálenosti. Faktem ale je, že systémově to nedostatek bytů ani jejich dostupnost neřeší  

Problémem totiž je, že na pořízení podobné nemovitosti je v Česku potřeba průměrně třináct hrubých ročních platů, což z tuzemska dělá druhou nejméně dostupnou zem pro koupi vlastního bydlení v celé Evropě. A to není rozhodně žádná dobrá zpráva.

Některé mediální zdroje, zaměřené na tématiku bydlení, proto upozorňují, že dostupnost bydlení v Česku údajně nezlepší nic jiného než změna poměru mezi vlastnickým a nájemním bydlením.

Ministerstvo pro místní rozvoj možná i kvůli tomu nedávno na síti X zveřejnilo zprávu, která říká, že „v rámci reformy Bydlení pro život chceme usnadnit mladým lidem vstup do samostatného života. Obcím pomůžeme s rekonstrukcí a výstavbou bytů. Z Národního plánu obnovy jsme na to zajistili 8,5 miliardy korun. Bytovou nouzi dětí zase může zmírnit návrh zákona o podpoře v bydlení, který jsme předložili vládě.“  

A i když každý může namítnout, že příznivých zpráv právě pro tuzemský realitní trh by mělo být rozhodně víc, ani ty shora popsané nemusejí mít dlouhou životnosti. Rychlejší výstavbu nových bytů či zmírňování výše úrokových sazeb totiž může podle ekonomů výrazně přibrzdit ekonomický vývoj v Německu, na kterém je závislá ekonomika ČR, nemluvě o vývoji válečných konfliktů ve světě či nákupní náladě, ovlivněné komplikacemi s dopravou zboží po zavedených cestách, které se snaží rozbít nejrůznější teroristické skupiny.

„Ta nákupní nálada nezáleží jen na cenách, ale také na celkovém pocitu pozitivního vývoje s ohledem na budoucnost. A to platí zvláště v realitách. Mohlo by se celkem rychle stát, že lidé budou s ohledem na případnou nejistotu své nákupy odkládat, přesto věřím, že v polovině roku 2024 by se realitní trh oživit mohl,“ uzavřel pro server EuroZprávy.cz Šíma.

Související

Vodu se lidé snažili zastavit pytlem s pískem

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?
Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Bydlení hypotéky Byty

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu

Organizace spojených národů obvinila Izrael z „vážného porušení“ 50 let staré dohody se Sýrií a tvrdí, že Izrael provádí „inženýrské práce“, které zasahují do klíčové nárazníkové zóny na Golanských výšinách. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy