Moskva - Ceny potravin v Rusku závratně rostou, na což doplácejí především nejchudší vrstvy obyvatel. Zaznívají proto hlasy, že by stát měl zavést potravinové lístky. Ostatně v USA už takový systém funguje.
Podle spotřebitelské organizace Veřejná kontrola se podíl výdajů na potraviny v rozpočtech ruských domácností ustavičně zvyšuje. Zatímco dříve na tuto položku připadalo 36 až 40 procent příjmů, po posledním prudkém zdražování je nutné počítat už s polovinou výplaty. "Při zachování trendu lze předpokládat, že za pár měsíců tyto výdaje nejspíše přesáhnou 50 i 60 procent příjmů," předpověděla tato nevládní organizace.
V této souvislosti požádala vládu, aby posoudila "možnost zavedení potravinových lístků, které dovolí sociálně slabým vrstvám nakupovat stanovené potraviny na účet federálního rozpočtu".
Ruská organizace se odvolává na americkou zkušenost. Ve Spojených státech totiž podobný systém funguje už od roku 1939. V současnosti má podobu elektronické karty, kterou každý měsíc doplňuje stát z rozpočtových prostředků. Pomoc čerpají desítky milionů Američanů, 15 procent populace, a stát na ni vynakládá desítky miliardy dolarů.
O zavedení potravinových lístků pro nejchudší vrstvy v Rusku se podle serveru newsru.com hovoří přinejmenším od roku 2008. Letos se ale tento systém už rozbíhá jako experiment v několika regionech, například v Kirovské, Saratovské, Omské či Uljanovské oblasti. Podle listu Kommersant se i v bohaté Moskvě uvažuje o zavedení pomoci pro nejchudší na nákup potravinových balíčků.
Nebezpečná hazardní hra
"Rozhodnutí Vladimira Putina neuskutečňovat nepopulární reformy, které by vytvořily silný sektor neropného vývozu, bylo sice špatné pro dlouhodobý zdravotní stav ekonomiky, ale umožnilo mu udržet si širokou veřejnou podporu. Ekonomická štěstěna, která se na něj usmála, společně s ochotou stavět se proti Západu, vytvořila v Rusku mylný dojem, že země je opět světovou velmocí," tvrdí Charles Wyplosz, profesor mezinárodní ekonomie a ředitel Mezinárodního centra peněžních a bankovních studií na Postgraduálním institutu mezinárodních studií v Ženevě. Jeho studii přeložil Projekt Syndicate pro server Patria.cz.
"Mnozí ve Spojených státech a Evropě jsou přesvědčeni, že vystupňování ekonomického tlaku na Rusko přispěje k odstranění Putina. To je nesmírně nebezpečná hazardní hra. Jak upadají ruské životní úrovně, pro Putina jedinou schůdnou strategií jak se držet u moci bude agresivní mezinárodní postoj. Když domácí scénu zachvátí plameny, nejpřitažlivější jsou zahraniční vojenské avantýry," říká Wyplosz a dodává:
"Nic z toho neznamená, že by se Západ měl sklonit a odhodit své zásady. Znamená to ale, že nadešel čas na diplomatický přístup, který nestaví na vyhlídkách na ruský ekonomický kolaps."
Související
Ruská ekonomika v troskách? Ekonom popsal tvrdou realitu
Rusko tvrdě zaplatí? Putin přecenil karty a je zranitelný, varuje ekonom
měnová krize v Rusku , Rusko , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 1 hodinou
Trump se sejde s Putinem
před 2 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 3 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 3 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Zdroj: Libor Novák