Podle CNBC si Tsipras a Varufakis rozdělili role Batmana a Robina

Washington - Řecký premiér Alexis Tsipras a jeho ministr financí Janis Varufakis vytvořili podle zpravodajského serveru americké televize CNBC údernou dvojku podobnou komiksovým postavám, jako jsou Batman a jeho pomocník Robin. Oba představitelé se snaží přimět eurozónu, aby v otázce další úvěrové spolupráce s Řeckem, přistoupila na nová pravidla prosazovaná Aténami.

Dvojice řeckých politiků, která zaujala média hlavně neformálním oblečením a razantností svých projevů, se nechovají jako rození diplomaté, ale spíš jako showmani. Mezi svými kolegy z Evropské unie, s nimiž se v minulých dnech setkali, "se chovali jako malí vyzáblí výrostci vztekající se na hřišti, aby si jich větší kluci všimli". Podle ekonoma Nicholase Economidese z Newyorské univerzity "to byla spíš show než něco podstatného"."V mnoha ohledech Varufakis hraje Robina Tsiprasově Batmanovi. A v tuto chvíli se zdá být Robin v popředí a tvoří nejvíce titulků. Tsipras se naopak chová jako mírný a jemný vůdce s nevinným úsměvem," píše CNBC v článku s titulkem "Může řecký povstalecký vůdce zachránit zemi před bankrotem?".Podle experta z Columbijské obchodní školy Roberta Bontempa využívají skvělé politické taktiky zvané "teorie bláznovství". Varufakisovo působení nebude mít dlouhého trvání, protože se ho Tsipras dříve či později zbaví jako obětního beránka, na kterého shodí neúspěch dosavadního plánu. Řecký premiér bude pak následně vystupovat jako ten rozumný.Podle CNBC je ještě příliš brzy na to, aby se dalo říci, zda Tsipras je tím rytířem bez bázně a hany odhodlaným splnit svoje sliby změn nebo bezohledný vůdce ochotný jít do vysokého rizika. Možná jde o chytrého politického hráče, který chce nechat svého partnera Robina, aby nastavoval svou hlavu v tažení za něčím, co vypadá jako nemožné, a stal se hrdinou.Podle kouče a autora několika knih o lídrovství Mikea Myatta má Tsipras všechno přesně vypočtené a je věren svým hodnotám a plánům, protože věří, že je tím vyvoleným. Otázkou ovšem je, zda skutečně dokáže své vize zrealizovat.Dosavadní přístup obou politiků se Řekům zatím líbí, protože mají dojem, že po letech údajného ponižování a odříkání, čelí eurozóně se vztyčenou hlavou.

Související

Více souvisejících

Alexis Tsipras Janis Varufakis CNBC

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 29 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jourová upozornila na šíření ruských narativů v EU. Zmínila Fica a Orbána

Česká eurokomisařka Věra Jourová v rozhovoru pro magazín Politico vyzvala členské země Evropské unie, aby se před blížícími eurovolbami do Evropského parlamentu více chránily před ruskou propagandou. Upozornila také, že Maďarsko a Slovensko používají v případě války na Ukrajině ruské narativy. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy