Británii čeká velký negativní šok, varuje OECD před odchodem z unie

Londýn - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes varovala, že odchod z EU by výrazně zasáhl britskou ekonomiku a snížil příjmy zaměstnanců. Negativní dopady by samozřejmě pocítili všichni členové OECD.

Britská ekonomika by podle dnešní zprávy OECD v případě opuštění EU utrpěla "velký negativní šok" a její výkon by byl v období do roku 2020 o tři procenta nižší, než kdyby země v unii zůstala.

OECD upozornila, že brexit by také mohl zkomplikovat financování vysokého deficitu běžného účtu britské platební bilance a způsobit pokles libry. Gurría varoval, že Británie by po odchodu z unie měla menší přístup k jejímu jednotném trhu.

Generální tajemník OECD José Ángel Gurría uvedl, že průměrný britský pracující by v důsledku takzvaného brexitu přišel do roku 2020 o částku odpovídající jednomu měsíčnímu platu.

Zastánci brexitu tvrdí, že důvěryhodnost OECD podkopalo její dřívější propagování výhod eura. Upozorňují rovněž, že organizace získává část financí od Evropské komise. OECD zastupuje 34 vyspělých zemí a jejím úkolem je podporovat hospodářskou spolupráci. Jejími členy jsou i Česká republika a Slovensko.

Britský ministr financí George Osborne již začátkem minulého týdne uvedl, že odchod z EU by stál britské domácnosti 4300 liber (téměř 150.000 Kč) ročně a učinil je "trvale chudšími".

Některé negativní důsledky brexitu by podle OECD bylo možné potlačit, pokud by se Británii podařilo uzavřít s EU podobnou obchodní dohodu jako nedávno Kanadě.

Britský statistický úřad dnes oznámil, že tempo růstu britské ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí zpomalilo na 0,4 procenta z 0,6 procenta v závěru loňského roku. "Dobrá zpráva je, že Británie pokračuje v růstu. Máme tu však varování, že hrozba odchodu z EU tíží naši ekonomiku " uvedl Osborne po zveřejnění údajů. "U investic a výstavby dochází k odkladům a další skupina mezinárodních expertů, OECD, potvrdila, že britské rodiny na tom budou v případě odchodu z EU hůře," dodal.

Předseda nacionalistické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage dnes nicméně varování OECD a dalších mezinárodních organizací ohledně brexitu bagatelizoval. Organizace jako Mezinárodní měnový fond a OECD jsou podle něj "nacpané lidmi s příliš vysokým platem, kteří většinou neuspěli v politice".

Související

Peníze, ilustrační fotografie.

Česko čeká mírná recese a vysoká inflace, stojí ve zprávě OECD

Česko letos čeká mírná recese, hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 0,1 procenta a země se bude potýkat s vysokou inflací, která bude činit 13 procent. Uvádí to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou dnes představili premiér Petr Fiala (ODS) a generální tajemník OECD Mathias Cormann na tiskové konferenci v Praze. 
Ministerstvo financí

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Více souvisejících

oecd referendum o brexitu (23.6.2016) Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy