Brusel/Praha - Zástupci členských zemí Evropské unie, Evropského parlamentu a Evropské komise se v noci na dnešek shodli na podobě poplatků, které si od června budou moci navzájem účtovat mobilní operátoři za využívání roamingových služeb. Místopředseda komise pro digitální jednotný trh Andrus Ansip v tiskové zprávě uvedl, že na své místo zapadl poslední dílek skládačky, která umožní ukončit v EU platby zákazníků za roaming k 15. červnu.
Už loni na jaře se poplatky za používání mobilních telefonů v jiné zemi EU snížily a v červnu mají v zásadě zmizet úplně. Věc se už pro některé politiky v unii stala tématem, na kterém se snaží ukázat konkrétní přínosy EU pro občany členských zemí. Noční dohodu vyjednávačů ještě musí formální potvrdit členské země a europarlament.
Pokud dohoda začne platit, přinese podle mluvčího Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Martina Drtiny koncovým spotřebitelům citelné snížení nákladů na telefonování z dovolené či zahraničních cest. Současně budou zavedeny podmínky, které zabrání zneužívání těchto změn v roamingu. Pro operátory to potom znamená konec období nejistoty, jak budou nová pravidla vypadat.
"Jestliže tuzemští operátoři zavedou neomezené datové tarify nebo na těch současných významně zvýší datový objem, pak jim nová pravidla dávají možnost žádat regulátora o souhlas s uplatňováním příplatků v těch případech, že by to začalo ohrožovat jejich domácí cenové modely," doplnil Drtina.
Psali jsme: O2 loni zvýšila zisk o čtyři procenta na 5,3 miliardy korun Regulace operátorů? Srazit ceny mobilních dat by měla Mládkova novelaDosažený kompromis znamená od 15. června pro velkoobchod strop na 0,032 eura (0,86 Kč) za minutu volání a 0,01 eura (0,27 Kč) za textovou zprávu. Ve stejný den začne také platit hranice 7,7 eura (208 Kč) za gigabyte dat, která se během pěti let postupně sníží až na 2,5 eura (68 Kč) za gigabyte dat od ledna 2022 (6,0 eura leden 2018, 4,5 eura leden 2019, 3,5 eura leden 2020, 3,0 eura leden 2021).
Podle operátorů se roamingová regulace přenesla prakticky výhradně na úroveň politických debat, které nerespektují ani jednotlivá doporučení národních regulátorů, a dokonce ani doporučení evropského regulátora BEREC.
"Dosavadní návrhy týkající se cenových stropů považujeme obecně za nepřiměřené, neboť nezaručí pokrytí všech velkoobchodních nákladů, které jsou spojené s roamingem. Při nízké úrovni velkoobchodních poplatků v kombinaci s modelem 'roam like at home' a zcela nedostačující politikou přiměřeného užívání se navíc reálně otevírá riziko permanentně roamujících SIM karet. Na tuto skutečnost operátoři marně upozorňovali od samého začátku," řekla ČTK mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.
"Komise dospěla k závěru, že férová velkoobchodní cena dat napříč Evropskou unií je zhruba 208 korun za jeden gigabyte. Maloobchodní reálné ceny spotřebovaných dat v ČR jsou nicméně nižší než je evropský průměr, a proto ČTÚ minulý týden konstatoval, že férová velkoobchodní cena za gigabyte dat v České republice musí být maximálně 150 korun," sdělil ČTK tiskový mluvčí operátora O2 Hany Farghali.
10. listopadu 2024 21:11
Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny
Související
Operátor O2 zvýšil zisk o osm procent, epidemie dopadla na službu roaming
O2 zvýšila zisk na 1,3 miliardy, navzdory evropské regulaci roamingu
Roaming , EU (Evropská unie) , Český telekomunikační úřad
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 46 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák