Efekt studené sprchy nepřišel: Nejbohatší Britové dál vydělávají brexitu navzdory

Londýn - Brexit nemá žádný negativní vliv na boháče, ukázal žebříček listu The Sunday Times. Počet miliardářů žijících v Británii narostl za rok ze 120 na 134 a prvních 500 jmen na seznamu má nyní dohromady větší majetek, než v minulém roce kompletní tisícovka.

"Zatímco mnozí z nás se strachovali o výsledek referenda, mnozí z nejbohatších Britů zůstávali v klidu a pokračovali ve vydělávání miliard," píše tvůrce letošního žebříčku Robert Watts.

Majetek nejbohatší tisícovky Britů dosáhl hodnoty 658 miliard liber (přes 20 bilionů korun). Největší majetek - 16,2 miliard liber (511 miliard korun) - pak mají na kontě indičtí bratři Sri a Gopi Hindujaové se svým finančně-průmyslovým impériem. Jsou tedy přesně dvakrát tak bohatí jako nejbohatší Čech Petr Kellner. Ocelářský magnát Lakšmí Mittal své jmění navýšil z 6,1 miliard liber na 13,2 miliard (417 miliard korun). 

"V žebříčku máme nyní větší rozmanitost. Více žen, více osob cizího původu a víc jmen z překvapivých odvětví," říká Robert Watts. "Farmáři a výrobci stravy pro domácí mazlíčky končí vedle finančních baronů a manažerů," dodává. Anebo také vedle královny Alžběty II. - ta je s 360 miliony liber (11 miliard korun) na 329. místě.

Poprvé se letos v tisícovce nejúspěšnějších objevila zpěvačka Adele. Na samém chvostu se pak umístily známé osobnosti jako kytarista skupiny Pink Floyd David Gilmour, fotbalista Zlatan Ibrahimovic a autorka Padesáti odstínů šedi E. L. Jamesová. Majetek této trojice je totiž shodně na úrovni 110 milionů liber (3,5 miliardy korun), což je také nejnižší částka v letošním žebříčku.

Agentura AFP podotýká, že podle čerstvých údajů britského Ústavu pro daňová studia stoupl platový medián ve Spojeném království za posledních deset let pouze o pět procent.

Související

Velká Británie

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

Více souvisejících

Velká Británie nejbohatší lidé světa Brexit Ekonomika Královna Alžběta II. Adele

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Raketa Kinžal na letounu MiG-31

Rusko poslalo na Kyjev nadzvukové rakety Kinžal

Ukrajinská protivzdušná obrana v pondělí ráno odrazila ruský útok nad Kyjevem. Během dopravní špičky dopadly úlomky raket na tři čtvrti ve městě, ale zatím nebyly hlášeny žádné oběti ani větší materiální škody, uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko podle serveru Ukrainska pravda.

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

Rok války na Blízkém východě: Ve jménu bezohlednosti a dezinformací

Přesně před rokem začal brutální konflikt mezi teroristickým hnutím Hamás a Izraelem. Blízký východ od té doby viděl již dlouho neviděné krveprolití, které stálo životy až desítky tisíc lidí. A co je nejhorší, konflikt se ani zdaleka neblíží ke konci. Naopak, týden po týdnu je intenzivnější.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Trump se vrátil na místo atentátu. Útočníka slovy nešetřil

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se v sobotu vrátil na místo neúspěšného červencového pokusu o atentát. Střelce, který zabil jednoho účastníka akce a zranil další dva lidi, označil za "kruté monstrum".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy