Berlín - Emise skleníkových plynů v Německu loni klesly o 0,5 procenta, z valné části díky uzavření některých uhelných elektráren. Prostor ke snižování emisí mají naproti tomu továrny a výrobci automobilů.
Energetický sektor loni snížil emise o 4,1 procenta, neboli 13,7 milionů tun. Doprava je naopak zvýšila o 2,3 procenta na 170,6 milionu tun. Důvodem je ekonomický rozmach a s tím spojený větší počet nákladních vozidel na silnicích, stejně jako osobních automobilů. Vyplývá to z předběžné zprávy spolkové agentury pro životní prostředí (UBA).
Německo se už muselo vzdát vlastního cíle snížit roční emise do roku 2020 o 40 procent z úrovně roku 1990. Dodnes se podařilo omezit je pouze o 27,7 procenta. Vláda nyní chce emise srazit o 55 procent, ale termín prodloužila do roku 2030. Přislíbila, že příští rok připraví zákon o klimatu, který bude mít na zaostávající sektory vyšší nároky.
Škodlivé emise největší evropské ekonomiky se loni snížily na 904,7 milionu tun ekvivalentu oxidu uhličitého z 909,4 milionu v roce 2016. Samotný oxid uhličitý se na nich podílel 797,3 milionu tun, což v porovnání s rokem 2016 znamená pokles 0,6 procenta. Emise škodlivých plynů se snížily ze 108 milionů na 107,4 milionu tun.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
Německo , emise , Ekologie , automobilový průmysl
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
před 1 hodinou
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
před 2 hodinami
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
před 3 hodinami
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
před 3 hodinami
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
před 4 hodinami
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
před 5 hodinami
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
Aktualizováno před 6 hodinami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
před 7 hodinami
Zemřel známý herec Pavel Nečas
před 7 hodinami
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
před 8 hodinami
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
před 9 hodinami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 11 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
Pondělní spanilá jízda ukradeným autobusem plzeňskými ulicemi skončila v příkopu a následně i obviněním. Policisté již zahájili trestní stíhání muže, jenž se zmocnil vozidla a ve městě s ním narazil do několika vozidel.
Zdroj: Jan Hrabě