V zahraničí opět protřásají Česko. Máme prý posledních pár možností

Praha - Světová média si již delší dobu všímají situace kolem možné dostavby nových jaderných bloků v českých elektrárnách Dukovany a Temelín. Naposledy se situací zabýval web dw.com.

Podle webu se Praha nikdy netajila záměrem zvětšit své kapacity na poli jaderné energetiky. Horší už to ale bylo s nalezením dostatečně velkých finančních zdrojů, které by tak nákladný projekt zafinancovaly. Není také jasné které zahraniční firmy by se na případné stavbě podílely. Podle webu by kupříkladu Rusko takovou příležitosti rádo využilo k posílení svého vlivu ve Východní Evropě.

Dle informací webu by rozhodnutí o tom jak bude případná dostavba financována mělo padnout během následujících tří měsíců. „České jaderné plány postupují jen velmi pomalu a česká vláda nemá příliš velký zájem do nich investovat finanční prostředky.“ říká Jan Haverkamp, expert na jadernou energetiku ekologické organizace Greenpeace.

Rozhodnutí zda dostavět bloky a za jaké zahraniční účasti má přitom samozřejmě i silný politický rozměr. Podle autorů textu balancuje Česká republika mezi liberálním pojetím demokracie západního střihu a neliberální variantou vládnutí, jež se etablovala v některých zemích Východní a Střední Evropy. Rozhodnutí o tom kterým směrem se pražská vláda vydá v otázce dostavby jaderných elektráren, by tak také vrhlo světlo i do sporu, zda patří Česko spíše na západ nebo na východ.

Kvůli kontextu je dobré uvést, že Polsko otázku dostavby dalších atomových kapacit v tuto chvíli též důkladně debatuje, zatím bez konkrétních výsledků. Maďarsko se již oproti tomu dohodlo na spolupráci s ruskými firmami.

Web také cituje energetickou koncepci České republiky z roku 2015. Podle ní by se měl podíl jaderných elektráren na celkové produkci elektřiny zvýšit a to ze současných 35% na 46% až 58% v roce 2040. Současný ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Huner před nedávnem platnost této koncepce potvrdil.

Podle autorů textu tak má Česká republika teoreticky tři možnosti. Může dojít k rozdělení ČEZu a jeho jaderné kapacity mohou být převedeny na stát. Současný premiér v demisi Andrej Babiš se tomuto řešení před volbami v roce 2017 bránil, letos v březnu jej ale už připustil. Druhou možností je, že stát koupí existující součásti společnosti ČEZ. K tomu by ale podle ministra Hunera mohlo dojít jedině poté, co bude vyjasněno jak, s kým a za kolik stát nové jaderné kapacity postaví.

Třetí variantou pak je, že by ČEZ vytvořil například dceřinou firmu a pod její záštitou by nové kapacity vznikly a to za spolupráce státu a soukromých firem. Otázkou ale také je, zda nejde Česko proti proudu moderních trendů. V celé Evropě pouze Francie a Finsko staví nové jaderné kapacity. Německo se rozhodlo všechny své reaktory odstavit do roku 2022. Od atomové energie odchází též sousední Rakousko.

Jak již bylo uvedeno, celá otázka dostavby má silné geopolitické konotace. Na projektu by se rádi podíleli Rusové. Těm se již v loňském roce podařilo uzavřít dohodu s maďarskou vládou, na jejímž základě získala ruská firma Rusatom zakázku ve výši 12 miliard euro. Šance, že se na dostavbě českých kapacit budou nějakým způsobem podílet Rusové podle autorů článku vzrostla v lednu, kdy byl českým prezidentem opět zvolen „proruský Miloš Zeman“.

Ten se konec konců již vyjádřil v tom smyslu, že by se podobné dohodě jakou má uzavřeno Maďarsko nebránil. Premiér Babiš se k této záležitosti zatím nevyjádřil. Zástupci ČEZu se nicméně minulý měsíc sešli se zástupci mnoha světových firem, jež by měly zájem se na dostavbě podílet. Patří mezi něco společnosti z Koreje, Číny nebo USA. 

Související

Zástupci ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřeli partnerství za přítomnosti premiéra Fialy. (29.10.2024)

Česko chce být lídrem v jedné oblasti. ČEZ uzavřel klíčové partnerství

Česko chce být lídrem ve vývoji malých modulárních reaktorů. Dnes proto došlo k uzavření partnerství mezi ČEZ a Rolls-Royce SMR. Podle ministerstva průmyslu a obchodu jde o další významný milník v naplňování cílů Fialovy vlády. Malé modulární reaktory mají zajistit energetikou bezpečnost a soběstačnost i budoucím generacím. 
ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Více souvisejících

ČEZ jaderné elektrárny Energetika Jaderná elektrárna Temelín Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy