Moskva - Ruský oligarcha Viktor Vekselberg, kterého USA nedávno zařadily na sankční seznam, vypracoval soupis opatření, díky kterým by ruská vláda měla podpořit jeho byznys hned v několika odvětvích. Mezi opatřeními se objevil např. zákaz dovozu zahraničních minerálek a limonád.
Viktor Vekselberg se na americký seznam dostal spolu s oligarchou Olegem Děripaskou už na počátku letošního dubna kvůli anexi krymu a hackerským útokům.
Vekselberg po ruské vládě požaduje refinancování úvěrů, bankovní záruky, státní zakázky ale i zákaz dovozu některých zahraničních minerálek a limonád. Ruská vláda prý o návrhu jedná.
Konkrétně Vekselberg chce od ruských státních bank refinancování úvěrů od západních bankovních domů ve výši 820 milionů eur. Půjčky jsou zajištěny podílem 26,5 procenta akcií hliníkářské společnosti UC Rusal.
Oba oligarchové mají ve společnosti podíl. Děripraska ve firmě drží většinu, Vekselberg má asi pětinu akcií. Požadovaný úvěr by přitom neměl být vázán na cenu akcií.
Podle zdroje ruského listu Kommersant by úvěr neposkytly dvě státní banky VTB a Sberbank, které se obávají porušení sankčního režimu. "Budou to ústavy, kterým jsou nějaké sankce ukradené," citoval list svůj zdroj.
Ruský list spekuluje, že by nakonec mohla úvěr poskytnout banka Rosija, kterou vlastní Putinův přítel Jurij Kovalčuk. Ten je na sankčním seznamu od roku 2014. Případně by mohlo jít o Promsvjazbank, specializující se na práci s firmami ze sankčního seznamu.
Ve Vekselbergově návrhu je také požadavek na to, aby se na úvěry pro jeho společnosti, které poskytla banka Metkombank, patřící do jeho finanční skupiny Renova, nevztahovaly regulace ruské centrální banky, týkající se rizikového úvěrování a omezení půjček.
Renova by také ráda získala garanci státních zakázek po dobu dvaceti let. Tyto zakázky se týkají turbín pro atomové ledoborce, vybavení pro spalovny komunálního odpadu i dodávek kovů pro státní mincovny. Vekselberg žádá omezení zahraniční konkurence pro chemickou a metalurgickou oblast a navrhuje zakázat dovoz zahraničních minerálek a limonád, protože chce zlepšit finanční situaci jím vlastněného výrobce nealkoholických nápojů Bajkal Holding.
Dovozové zahraniční limonády zaujímají na ruském trhu dvě až tři procenta. Jen za loňský rok byly do země dovezeny nápoje v hodnotě 95,8 milionů dolarů. Jednalo se hlavně o minerálnky Evian, Perrier a limonády Dr Pepper.
Podle Kommersantu návrh připravovaly jednotlivé části holdingu patřící Viktoru Vekselbergovi.
"My samozřejmě chápeme, že možnosti státu mají své limity a podpora půjde především na zachování pracovních míst v podnicích, kterých se dotkly sankce. To se dá zajistit poskytnutím likvidních prostředků a garantovanými státními zakázkami," cituje list svůj zdroj.
Vláda už avizovala, že se návrhem bude zabývat. Experti prý už zkoumají, jak podpořit byznys Viktora Vekselberga a Olega Děripasky. Jde ale o zapeklitý problém, protože vláda musí podpořit konkrétní podniky a zároveň znevýhodnit jiné ruské podniky ve stejném oboru.
Kromě Vekselberga a Děripasky žádá vládu o podporu i Alexandr Mordašov. Jeho holding Silovyje mašiny se na sanční seznam dostal potom, co poslal na Krym německé turbíny pro plynové elektrárny. Firmě Siemens ale tvrdil, že budou namontovány v Rostovské oblasti.
10. listopadu 2024 21:11
Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny
Související
Britové sankcionovali několik Rusů, kteří zaútočili i na královskou rodinu
Duda řekl, co nestačí k odstrašení Putina. Kvůli Rusku se vrací situace studené války
protiruské sankce , Rusko , oligarchové
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 43 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 52 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák