Změna bankovního systému? Švýcaři odmítli nebezpečný experiment, nebude ani olympiáda

Ženeva - Švýcaři dnes v referendu rozhodovali, zda se změní způsob půjčování peněz komerčními bankami. Podle odhadů se přesvědčivá většina hlasujících vyslovila proti přechodu na systém takzvaných suverénních peněz (vollgeld).

V systému vollgeld by komerční banky směly klientům půjčovat peníze jen do výše rezerv, které drží u centrální banky. Podle veřejnoprávní stanice SRF se proti systému takzvaných suverénních peněz vyslovilo 76 procent hlasujících. 

Návrh už dříve odmítly jak bankovní asociace, tak švýcarská vláda a švýcarská centrální banka (SNB). Podle nich by šlo o nebezpečný experiment, který by v důsledku mohl dosud stabilní bankovní systém spíše narušit, než posílit.

Podle předkladatelů návrhu by nutnost stoprocentního krytí úvěrů snížila riziko náhlých krizí.

Nyní mají soukromé banky možnost vytvářet peníze tím, že poskytnou půjčku. Jen malá část depozit komerčních bank je přitom kryta skutečnými penězi a úložkami u centrální banky. Podle agentury DPA měla iniciativa učinit bezpečnějšími úspory. Takový systém ale nemá žádná země na světě.

Švýcaři také odhlasovali, že přístup na trh on-line sázení budou mít pouze společnosti registrované ve Švýcarsku. Ve Švýcarsku jsou nyní zcela legální online kasina. Přibližně 75 procent občanů se dnes vyslovilo pro jejich licencování. V praxi to bude znamenat mimo jiné to, že peníze získané z tohoto druhu hazardu zůstanou ve Švýcarsku. Odpůrci opatření však namítají, že se tím otvírají dveře státní cenzury internetu i v jiných oblastech.

Vláda chce zabránit tomu, aby Švýcaři hráli na zahraničních online portálech, aniž by se prosázené peníze vrátily do Švýcarska. Nadále budou moci své peníze utrácet jen prostřednictvím portálů stávajících švýcarských kasin. Ta budou muset, v závislosti na své velikosti, odevzdávat švýcarskému státu až 80 procent zisku. Tyto peníze pak půjdou na podporu sociálních a humanitárních projektů a část také na důchody.

Obyvatelé kantonu Valais dnes v regionálním referendu hlasovali také o osudu kandidatury Sionu na pořádání zimních olympijských her v roce 2026. Většinou zhruba 54 procent hlasů však odmítli nutnou finanční účast na projektu, a švýcarský sen o zimní olympiádě v srdci Alp se tak rozplynul, poznamenala DPA. "Neexistuje žádný plán B," potvrdil starosta Sionu Philippe Varone.

Švýcarsko naposledy hostilo zimní olympiádu v roce 1948, tehdy ve Svatém Mořici. Dnešní odmítnutí pořádat další olympijské hry přisuzuje Mezinárodní olympijský výbor (MOV) "zastaralým informacím o nákladech na hry".

Související

Dálnice v Německu, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu

Ceny dálničních známek v Evropě se často výrazně liší a mnohdy nemusí odpovídat kvalitě poskytovaných služeb. V Česku znovu vzrostou ceny od roku 2025 na základě inflace a rozšíření dálniční sítě. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka zdůraznil, že příjmy z poplatků jsou klíčové pro financování modernizace a výstavby dopravní sítě.

Více souvisejících

Švýcarsko referendum banky Ekonomika hazard

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy