Kapitáni německého příležitostně obhajují příchod migrantů z cizích zemí jako ekonomickou nutnost. Tím, jak nativní obyvatelstvo přestává mít zájem o vykonávání nízko kvalifikovaných profesí, představují migranti způsob, jak udržet hospodářský stroj v chodu. Podle časopisu Forbes však takový argument přehlíží důležitou věc. Ekonomičtí migranti zastávají pozice, které v dohledné době mají největší pravděpodobnost, že zaniknou a budou nahrazeny stroji.
Tzv. průmysl 4.0 (též nazývá jako čtvrtá průmyslová revoluce) označuje současný trend digitalizace a automatizace výroby. Úkony, které do této doby prováděli lidé, by měly začít uskutečňovat s vyšší efektivitou a nižšími náklady stroje. V ČR je často průmysl 4.0 uváděn jako cesta k větší prosperitě a odklon od typických „montoven“, kapitáni českého průmyslu nicméně varují, že změny, které přinese, mohou těžce dopadnout na nedostatečně kvalifikované pracovníky. Průmysl 4.0 některé pozice zruší, jiné ale přinese, na ně však bude potřeba mít dostatečné vzdělání, upozorňují průmyslníci i odborníci.
Postupná digitalizace a automatizace práce se zvláště dotkne ekonomických migrantů, a to i těch, kteří mají vysokou kvalifikaci. Podle zprávy OECD o integraci přistěhovalců z roku 2012, 28,3% vysoce vyškolených přistěhovalců v zemích OECD jsou formálně podhodnoceni pro své zaměstnání, ve srovnání s 17,6% nativních obyvatel. Tito i jejich nekvalifikovaní krajané mají v porovnání s v zemi narozenými obyvateli mnohonásobně nižší šanci, že získají jinou než velmi nízko hodnocenou práci, která bude v následujících letech čelit vysoké pravděpodobnosti zrušení.
Podle Evropské komise bylo v celé Evropě 22,5% obyvatel ve věku 15-29 let narozených mimo EU, kteří nebyli v zaměstnaneckém poměru, ani ve vzdělávacím procesu. Těmto lidem nezbývá nic jiného než najít si nízko kvalifikované práce, vyznačující se vysokou fluktuací. Na jedno místo tak připadá velké množství lidí, kteří s největší pravděpodobností na daném místě dlouho nezůstanou a budou procházet podobnými pozicemi bez vyhlídky trvalejšího uplatnění. To má samozřejmě velké důsledky na jejich možnosti šetření peněz a vynakládání prostředků na sociální a zdravotní pojištění.
Sdílená ekonomika jako slepá ulička
Tyto problémy se zvláště týkají tzv. sdílené ekonomiky jakou představují taxislužby Uber, Deliveroo (online služba dodávající až domů jídlo z restaurací - britská obdoba DámeJídlo.cz) či Airbnb, upozorňuje zpráva evropské sekce Institutu pro migrační politiku. Sdílená ekonomika nebo též „gig economy“ je postavena na krátkodobých úvazcích, což může představovat pro pracovníka problém např. kdyby chtěl žádat i úvěr či hypotéku, protože nemá zajištěný dlouhodobě stabilní příjem. Jedná se o ekonomiku spojenou s vysokou mírou nejistoty a fluktuace.
V případě migrantů pracujících v sdílené ekonomice je dalším problematickým aspektem nedostatek integrace, který mají s okolním světem. Migranti tak nebudují důležité sociální kontakty a sítě a nemají ani příležitost pro zlepšení svých jazykových dovedností. To jim dále zabraňuje stoupat po kariérním žebříčku a najít si lepší, stabilnější zaměstnání.
Zatímco pro nativní obyvatele může sdílená ekonomika představovat způsob, jak rozšířit své vzdělání či kvalifikaci (ve sdílené ekonomice často operují i vysoce kvalifikovaní „digitální nomádi“, pracující na volné noze), pro migranty většinou představuje slepou uličku, z které nemají příliš šancí se dostat, varují ekonomové.
Nejsou to jen migranti, kteří pracují v nízko ohodnocených profesí. I nativní obyvatelé budou mít v následujících letech problém v důsledku ztráty těchto zaměstnání způsobené jejich automatizací. Obě skupiny se tak dostanou do stejného složky „nepotřebných zaměstnanců“ a stanou se ještě většími konkurenty na přeplněném trhu práce, než je tomu dosud. To samozřejmě bude mít větší následky i na politické postoje k migraci – v takové situaci se dá předpokládat, že protimigrační nálady nativního obyvatelstva se ještě prohloubí.
Institut pro migrační politiku kritizuje současné vlády, že nemyslí dostatečně dopředu a nehledají řešení na tento problém. Tím by měla být podpora neustálého životního vzdělávání a větší ochrana pracovníků pracující ve sdílené ekonomice a jiných typech tzv. flexibilní, velmi proměnlivé práce. Pro migranty speciálně je potřeba je učit tzv. „soft-skills“ jako je znalost lokálních zvyků, prostřední, kultury či schopnost pracovat v týmu.
Související
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko
migrace , Průmysl , Ekonomika , digitalizace , práce
Aktuálně se děje
včera
Co přijde v letošním roce? Česko bude v centru dění a nikdo nezná Trumpovy plány
včera
Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou
včera
Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda
včera
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
včera
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
včera
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
včera
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
včera
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
včera
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
včera
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
včera
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
včera
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
včera
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
včera
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
včera
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
včera
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
včera
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
1. ledna 2025 21:56
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
1. ledna 2025 21:54
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
1. ledna 2025 21:52
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
Katalánský fotbalový velkoklub FC Barcelona má se začátkem nového roku i nový problém. Do silvestrovské půlnoci totiž nestihla zaregistrovat svého ofenzivního záložníka Daniho Olma tak, aby mohla s tímto španělským mistrem Evropy z loňského roku počítat i pro druhou polovinu právě probíhající sezóny 2024/25. Hrozí tak, že o fotbalistu přijde a to navíc bez náhrady.
Zdroj: David Holub