Stovky žen v BBC dostaly po skandálu s platy přidáno

Více než 300 zaměstnanců vysílací společnosti BBC dostalo v posledních 14 měsících přidáno na základě stížností podaných prostřednictvím systému, který vznikl v reakci na skandál kolem platové nerovnosti mezi pohlavími v britském veřejnoprávním médiu. Totožnost osob, kterým platy narostly, ani výše přídavků nebyla odhalena, avšak byli mezi nimi i muži, napsal web deníku The Times.

Debata o platových podmínkách v BBC vypukla loni v létě po zveřejnění seznamu pracovníků, kteří berou přes 150.000 liber (4,4 milionu korun) ročně. Dvě třetiny jmen tvořili muži. Vysílací společnost následně přiznala, že medián platové nerovnosti mezi muži a ženami zde má hodnotu 9,3 procent.

Debatu v lednu znovu otevřela reportérka Carrie Gracieová, která odstoupila z čela čínské redakce a svého zaměstnavatele obvinila z "tajnůstkářské a nelegální kultury odměňování". Muži na stejných pozicích jinde ve světě prý dostávali nejméně o 50 procent více peněz.

BBC ještě loni zavedla systém, skrze který mohou zaměstnanci vyjadřovat výhrady nebo pokládat dotazy ohledně svých platů. Podle informací The Times již dorazilo 1047 připomínek a ve 316 případech to vedlo ke zvýšení mzdy. Dalších 144 dotazů je stále nevyřízených.

"V posledních 24 měsících provádíme významné reformy pracovních podmínek a vyzýváme lidi, aby se nebáli pokládat dotazy ohledně svých platů..., v některých případech to vedlo k tomu, že jsme učinili změny u mužů i žen," řekl mluvčí BBC.

Platy během posledního roku vzrostly mimo jiné řadě známých moderátorek, naopak některým mužským osobnostem se mzdy snižovaly. Podle The Times už medián platové nerovnosti v BBC klesl na 7,6 procent. Generální ředitel BBC Tony Hall slíbil, že tento rozdíl bude do roku 2020 smazán úplně.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

BBC ženy mzdy / platy Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy