Polsko drtí drahá elektřina. Evropská komise musí zakročit, žádá ministr

Polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski požádal Evropskou komisi, aby intervenovala na trhu s emisními povolenkami kvůli jejich rostoucím cenám. Oznámilo to dnes polské ministerstvo energetiky. Zdražování povolenek vedlo k výraznému nárůstu nákladů polských elektrárenských společností. Elektřina se v Polsku vyrábí především z uhlí, píše agentura Reuters. S rostoucími cenami emisních povolenek se potýkají rovněž firmy v České republice.

Zářijová anketa ČTK mezi českými asociacemi a podniky ukázala, že zdražování emisních povolenek zvyšuje náklady průmyslových firem a zhoršuje jejich konkurenceschopnost ve srovnání se zbožím dovezeným ze zemí mimo Evropskou unii.

Cílem evropského systému obchodování s emisními povolenkami (ETS) je snižování emisí skleníkových plynů. Cena povolenek letos výrazně roste poté, co se Evropská unie v loňském roce dohodla na reformě systému, která má vyřešit problémy s nadbytkem povolenek na trhu.

"Stabilní fungování trhu ETS má velký význam pro polský energetický sektor, který je z velké míry založen na uhlí," uvedl Tchórzewski. "Očekáváme, že (Evropská) komise podnikne rázná opatření," dodal. Ministr již dříve upozornil, že komise má k dispozici různé možnosti intervence, například vydání mimořádných povolenek.

Ceny elektřiny na polské energetické burze se během prvních třech čtvrtletí letošního roku zvýšily o 60 až 70 procent. Vzhůru je kromě dražších emisních povolenek tlačí rovněž stoupající ceny uhlí.

Polský premiér Mateusz Morawiecki nicméně o víkendu uvedl, že úřad pro regulaci energetického trhu v příštím roce neplánuje zvyšování cen elektřiny pro domácnosti.

Polsko liberalizovalo ceny elektřiny pro podniky, ceny pro domácnosti však nadále reguluje. Současné tarify pro elektřinu vyprší na konci letošního roku. Podle analytiků není pravděpodobné, že by státní elektrárenské podniky požádaly regulátory o zvýšení cen před parlamentními volbami v příštím roce.

Šéf regulačního úřadu v září naznačil, že by v příštím roce mohl elektrárenským podnikům zvýšení cen pro domácnosti povolit. "Pokud já vím, energetický regulační úřad zvýšení tarifů pro domácnosti v příštím roce neplánuje," prohlásil dnes ale premiér.

Související

Evropský parlament

Europoslanci schválili změny v obchodování s emisními povolenkami

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy od roku 2027. Odhlasovali také zavedení takzvaného uhlíkového cla na hranicích při dovozu železa, hliníku, hnojiv nebo elektřiny z třetích zemí.
EUR - evropská měna

Cena emisních povolenek v EU pokořila hranici 100 eur za tunu

Cena emisních povolenek v Evropské unii se dnes poprvé v historii vyšplhala na 100 eur (zhruba 2400 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Podle obchodníků poptávku po povolenkách v posledních dnech podporují mimo jiné vyhlídky na chladnější počasí a nižší produkci větrných elektráren. Cenu povolenek tlačí vzhůru rovněž spekulativní nákupy.

Více souvisejících

emisní povolenky Polsko evropská komise EU (Evropská unie) Energetika Smog Elektřina

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

včera

Aktualizováno včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

včera

Očkovací kampaň v metropoli Demokratické republiky Kongo

Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu

Ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo oznámilo, že dříve neznámá nemoc, která se šíří v oblasti Panzi, je těžkou formou malárie. Tato nemoc, která vyvolává respirační potíže a je zhoršována podvýživou, již v listopadu ve jihozápadní provincii Kwango zabila 143 lidí.

včera

včera

Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?

Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy