Byl to šok. Jak Rusko znečistilo ropu za miliardy určenou pro EU?

Byl to klidný velikonoční svátek, když kanceláře velkých ropných firem a rafinerií v Evropě dostaly e-mail v ruštině. "Co to sakra říkají?" vzpomíná jeden manažer na to, jak reagoval, když poslal e-mail do moskevské kanceláře k překladu. A byl to šok. E-mail poslal běloruský státní provozovatel ropovodů Gomeltransněfť. Rafineriím a provozovatelům ropovodů v Polsku, na Ukrajině, v Maďarsku, na Slovensku a v České republice v něm oznámil, že ropa, která k nim směřuje z Ruska ropovodem Družba dlouhým 5500 kilometrů, je silně znečištěna.

"Žádáme vás, abyste okamžitě přijali veškerá opatření, a vyhnuli se tak případným ztrátám a dalším negativním důsledkům," uvádí se v e-mailu společnosti Gomeltransněfť datovaném 19. dubna, který měla možnost vidět agentura Reuters.

V následujících deseti dnech rafinerie a ropné firmy v Evropě omezily nákupy ruské ropy až o milion barelů denně, což představuje zhruba deset procent dovozu této suroviny do Evropy. Přerušení dovozu přispělo k růstu cen ropy na šestiměsíční maximum nad 75 dolarů za barel, poškodilo pověst Ruska jako vývozce v době zvyšující se konkurence ropy z USA a vyvolalo v Rusku vyšetřování, zda nešlo o sabotáž. Až do úterý však odběratelé ropy neslyšeli přímo od ruského provozovatele ropovodů Transněfť, že vyvážel znečištěnou ropu, upozorňují zdroje ze západních ropných firem a od obchodníků. A zatím nemají jasno ani v tom, kdy budou dodávky čisté ropy obnoveny.

Kontaminace ropy se netýká jen Ruska. Odběratelé americké ropy z Evropy a z Asie v uplynulém roce odmítli řadu dodávek z Texasu kvůli špatné kvalitě. Rozsah a závažnost problému je však u tohoto případu vzácná, upozorňují zdroje z odvětví.

Až do současného incidentu byla Transněfť považována za velmi spolehlivou. Firma provozuje 68.000 kilometrů ropovodů, kterými denně proteče kolem deseti milionů barelů ropy. Denně pak vyveze více než čtyři miliony barelů suroviny.

"Představuje to obrovský problém pro evropské rafinerie závislé na dodávkách ruské ropy," uvedla analytička společnosti Energy Aspects Amrita Senová. "I když to vypadá jako mimořádné, vyvolává to otázku, zda je třeba hledat alternativní dodavatele jako zálohu."

Ropa byla znečištěna organickými chloridy, což jsou sloučeniny používané v odvětví ke zvýšení těžby z ropných polí a ke zrychlení toku ropy. Sloučeniny je ale potřeba před vstupem do ropovodu odstranit, protože mohou poškodit vybavení rafinerií nebo při velkých teplotách vytvářet jedovatý chlor.

"An official from the operator of the Belarusian part of the #Druzhba pipeline said that 5m tonnes of contaminated Russian #oil was present in the network across #Poland, #Ukraine, #Russia and #Belarus," writes @FT.https://t.co/6eZF4q1LgS

— Lukas Trakimavicius (@LukasTraki) 1. května 2019

Testy ropy z Družby v Bělorusku ukázaly, že hladina organického chloridu mezi 19. a 22. dubnem činila 150 až 330 částic na jeden milion (ppm). Maximum povolené Transněftí je deset ppm.

"Ta ropa je neprodejná. Nemůžete jen tak snížit cenu a prodat ji se slevou, protože tu ropu nikdo nechce," řekl zdroj z jedné západní ropné firmy. Odběratelé, kteří obdrželi kontaminovanou ropu, ji nyní musejí někde uskladnit a naředit s čistou ropou, aby v ní byla nižší úroveň chloridů. V případě jednoho velkého ropného tankeru to může stát miliony dolarů. Jenže tento postup je vhodný spíše pro ropu přepravovanou tankery a není tak snadný u ropy, která je v ropovodu.

Německo a Polsko budou muset obrátit tok a nechat téct ropu zpět do Ruska nebo do přístavů v Polsku, protože rafinerie v těchto zemích nemají dostatek skladovacích prostor, aby ropu mohly skladovat, než ji budou moci zředit. "To bude trvat měsíce a export z Ruska, a dokonce i těžba, se možná budou muset snížit," dodala analytička Senová.

Proč byla ropa znečištěna, to zatím nikdo nevysvětlil. Vyjádření ruské strany zatím hovoří o úmyslném znečištění v soukromém terminálu v Samaře, kde se odebírá ropa od několika malých firem. Rozsah kontaminace ale naznačuje, že znečištěná ropa mohla být čerpána do potrubí několik dní, ne-li týdnů. Bělorusko v úterý uvedlo, že v ropovodu může být až pět milionů tun znečištěné ropy, což odpovídá měsíčnímu vývozu ropovodem Družba a při současných cenách hodnotě 2,7 miliardy USD (skoro 62 miliard Kč).

Související

Více souvisejících

ropa Rusko ropovod Družba Bělorusko Ekonomika

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 42 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy