Britská ekonomika ve druhém kvartálu klesla, poprvé od roku 2012

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí oslabila o 0,2 procenta oproti předchozím třem měsícům a vykázala tak první pokles od roku 2012. V tomto vývoji se zrcadlí hromadění zásob před původním, březnovým, termínem odchodu Británie z Evropské unie v prvním kvartálu i předtucha nesnází při přípravě na brexit 31. října.

Vývoj hrubého domácího produktu tak nedosáhl očekávání, analytici v průzkumu agentury Reuters předpovídali stagnaci. V meziročním porovnání se hospodářský růst ve druhém čtvrtletí snížil na 1,2 procenta z 1,8 procenta v prvním kvartálu, a byl tak nejslabší od počátku roku 2018.

Britská měna na zprávu zareagovala poklesem, před polednem ztrácela na dolar 0,2 procenta na 1,2109 USD, euro na ni přidávalo 0,4 procenta na 0,9252 GBP.

Vzhledem k tomu, že vláda premiéra Borise Johnsona se zavázala opustit Evropskou unii 31. října bez ohledu na to, zda dokáže zajistit novou dohodu, vyhlídky do konce letošního roku jsou obzvláště nejisté.

Světová ekonomika rovněž zpomalila, z velké části kvůli obchodnímu konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou.

Britská centrální banka minulý týden předpověděla, že růst v současném čtvrtletí zrychlí jen mírně na 0,3 procenta a že růst za celý rok zpomalí na 1,3 procenta.

Britský ministr financí Sajid Javid ke zprávě statistiků řekl, že základy britské ekonomiky jsou silné a že období bylo náročné celkově pro globální ekonomiku. "Toto období je náročné napříč globální ekonomikou, v mnoha zemích se růst zpomaluje. Ale základy britské ekonomiky jsou silné - mzdy rostou, zaměstnanost je na rekordně vysoké úrovni a my předpovídáme, že letos porosteme rychleji než Německo, Itálie a Japonsko," uvedl Javid v prohlášení. "Vláda je odhodlána poskytnout lidem a podnikům v brexitu jistotu - proto je nám jasné, že Británie 31. října EU opustí," dodal.

Podle ekonoma společnosti PwC Mika Jakemana však není pochyb o tom, že ekonomika stagnuje. Krize spjatá s brexitem a nejistý globální výhled drží Británii ve třetím čtvrtletí "nůž na krku", prohlásil. Jen v červnu byl meziroční růst na úrovni jednoho procenta nejslabší od srpna 2013.

GDP fell by 0.2% quarter on quarter in April-June. Worse than economists had been expecting. Genuine threat of recession now in autumn.

— Mike Jakeman (@mikejakeman) August 9, 2019

Z předchozích údajů byly již patrné značné problémy výrobního sektoru, když výrobci automobilů kvůli plánovanému březnovému brexitu přeložili na dřívější dobu každoroční roční odstávky. Červnová data z výroby však byla také nečekaně špatná a produkce za čtvrtletí se snížila nejrychlejším tempem od začátku roku 2009.

Od června 2016, kdy Britové v referendu rozhodli o odchodu země z EU, britská ekonomika zpomaluje, roční růst klesl z více než dvou procent před referendem na loňských 1,4 procenta.

Dnešní data ukázala, že podnikatelské investice se ve druhém kvartálu snížily o 0,5 procenta, zatímco ekonomové očekávali pokles o 0,3 procenta. Výdaje domácností, které jsou oproti podnikatelským investicím odolnější, ve čtvrtletí stouply o 0,5 procenta díky poklesu nezaměstnanosti a růstu mezd.

Související

Ilustrační fotografie. Původní zpráva

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 
Rubl, ilustrační foto Původní zpráva

Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom

Rubl za poslední týdny dostal zabrat, dostal se na nejnižší úroveň od začátku ruské invaze proti Ukrajině. Podle renomovaného ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale nehrozí, že by se ruská ekonomika zhroutila. Spíše ji čeká zpomalení růstu a relativní zaostávání. To ale není důvod k pádu režimu, jak řekl pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

Ekonomika Velká Británie Brexit Sajid Javid (britský ministr)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 52 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 5 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy