Portugalsko po tříleté krizi: Bída, exodus mladých a plné zuby EU

Lisabon - Tři roky poté, co se Portugalsko ocitlo na pokraji hospodářského kolapsu, je země téměř připravena postavit se znovu na vlastní nohy. Portugalsko se dnes stává po Irsku druhou zemí eurozóny, která opouští mezinárodní záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Země se v roce 2011 stala po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která byla nucena požádat o pomoc. Celkem země získala 78 miliard eur (zhruba 2,1 bilionu Kč). Výměnou z to však musela přijmout přísný úsporný program. Na rozdíl od Řecka si Portugalsko nemuselo vyjednat druhou pomoc.

Portugalská vláda uvedla, že další pomoc nepotřebuje, protože investoři jsou ochotni půjčovat zemi za příznivou cenu. "Hlavní cíl záchranného programu - dostat peníze z trhu za rozumnou cenu - byl dosažen," řekl agentuře AP Álvaro Almeida z ekonomické fakulty university v Portu.

Po třech letech recese začala také růst ekonomika a MMF odhaduje, že HDP Portugalska letos vykáže růst o 1,2 procenta. V celé Evropské unii se má HDP zvýšit o 1,6 procenta. Poslední zprávy ale ukazují, že HDP Portugalska v prvním čtvrtletí klesl o 0,7 procenta. 

Také dluh zůstává vysoký. Loni zadlužení činilo 129 procent HDP, průměr EU je přitom 87,1 procenta. Vysoké zadlužení je i jedním z vážných problémů, které nutí zahraniční ratingové agentury ponechat hodnocení portugalského dluhu v neinvestiční kategorii.

Pro mnoho Portugalců byly poslední tři roky velmi obtížné a v nejbližší době je zlepšení nečeká. Míra nezaměstnanosti sice klesla z loňského rekordu 17,7 procenta, stále se však pohybuje kolem 15 procent. Podle statistického úřadu loni žila pětina populace, konkrétně asi dva miliony dospělých Portugalců, jen za 400 eur měsíčně (11.000 Kč). Mnoho mladých míří většinou do Francie, Lucemburku či Švýcarska nebo i do dřívějších portugalských kolonií, nejčastěji do Angoly. S masivním exodem mladé generace se potýká i loni zachráněné Irsko.

„Nezaměstnanost je obrovská. Lidé žijí v mizerných podmínkách. Také zdravotnictví se zhoršilo, kvalita nemocnic je hrozná. Musíme pokračovat v našem boji," vypočítává pro Rozhlas.cz změny ve společnosti účastnice demonstrace, asi čtyřicetiletá Lucilia. Do problémů Portugalsko dostala podle Lucilie sama EU. Vláda pak jen dělá to, co jí takzvaná Trojka – tedy Mezinárodní měnový fond, Evropská komise a Evropská centrální banka – přikáže. Výměnou za záchranné půjčky musela totiž země provést tvrdá úsporná opatření.

Viděno z dlouhodobější perspektivy bude nanejvýš vhodné, aby vláda započala komplexní restrukturalizační proces portugalské ekonomiky a motivovala podnikatelskou sféru k investicím do tradičních oborů (např. potravinářství - Portugalsko v současné době dováží 70 % potravin, které spotřebuje), ale i do nových a inovativních odvětví a do oborů s vysokou přidanou hodnotou.

Možností pro uplatnění českého vývozu (prozatím nedostatečně využívaných jak podnikateli, tak organizacemi, které je sdružují) je celá řada, a to jak v dodávkách pro státní sektor, tak při dodávkách technologických zařízení a strojů pro portugalské tradiční průmyslové výroby. V poslední době patří k nejdynamičtějším oborům výstavba zařízení produkujících elektrickou energii z obnovitelných zdrojů, uvedlo MZV ČR.

Související

Více souvisejících

portugalsko krize Ekonomika

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy