Praha - Schválené sankce namířené proti finančnímu, energetickému a obrannému sektoru budou mít negativní dopad, více ale v delším horizontu a nepřímo (skrze kanál očekávání, sentimentu, izolace apod.) než přímo. Ruská ekonomika stagnuje (v 1Q14 přidala jenom 0.9% r/r a mezikvartálně poklesla), stačí ji tedy i poměrně málo k tomu, aby se propadla do delší recese, napsal pro EuroZprávy.cz Martin Lobotka, analytik Conseq Investment Management a.s.
Co se týče konkrétních sankcí, nejtvrdší dopad by teoreticky měl být na státem vlastněné banky (Sberbank, VTB, VEB, Gazprombank apod.), které čelí relativně velkému refinancování (jenom tyto čtyři kolem 10 miliard dolarů jenom letos), což budou těžce nahrazovat z domácích soukromých úspor. Nebude to však nic, co by mělo tyto banky výrazněji ohrozit - kromě reorientace (např. na Čínu) se v krajním případě nabízí pomoc vlády, která možnosti určitě má (devizové rezervy Ruska jsou zhruba kolem 480 mld. USD). Delším a obtížnějším problémem, zejména pokud sankce budou trvat déle, může být spíše nedostupnost technologií pro (pro Rusko klíčový) energetický sektor – některé z nich jsou mimo Evropu a USA nedostupné a z delšího hlediska můžou zhoršit schopnosti těžby (zejména v arktických oblastech / v moři).
Jak jsme naznačili, mnohem důležitější a delší než přímý okamžitý efekt sankcí je efekt nepřímý. Sankce a zejména mezinárodní izolace, do které se Rusko dostává, spotřebitelům / firmám na důvěře určitě nepřidá. Případné oslabení rublu, propad zahraničních investic, horší rating apod. mají mnohem větší destrukční potenciál než konkrétní sankce. Sankce se navíc zřejmě projeví růstem požadovaných rizikových prémií pro nesankcionované ruské podniky, což dále zhorší jejich postavení.
Z hlediska Evropy jako cenu, kterou bude za sankce platit, vnímám zhoršení důvěry – i když EU jako celek do Ruska vyváží jenom cca. zhruba 8% všeho svého exportu, případná odveta ze strany Ruska může způsobit, že křehké oživení v EMU zadrhne. Znaky, že ruská krize si i v Evropě vybírá daň, jsou vidět v Německu (které se na evropském vývozu do Ruska podílí třetinou) – index IFO, mapující náladu v německém průmyslu, pod vlivem Ruska několik měsíců zpomaluje, export do Ruska letos klesá dvouciferným tempem (i když za to nemůže jenom ukrajinská krize). Co se odvetných opatření týče, nedomníváme se, že by Rusko jako odvetu použilo ropu / plyn ani, že by k zákazu exportu těchto komodit přistoupila EU / USA, jisté „znepříjemnění" života západním firmám však asi bude Rusko uplatňovat.
Podtrženo, sečteno: sankce zabolí, a to o to víc, oč delší budou. Kolaps ruské ekonomiky zcela jistě nezpůsobí, do recese ji však posunou.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Ukrajinská krize , Rusko , rubl
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 1 hodinou
Trump se sejde s Putinem
před 2 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 3 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 3 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Zdroj: Libor Novák