Britská vláda řeší, jak znovu odložit zavedení hraničních kontrol zboží z EU

Britská vláda se zabývá možností, že by znovu odložila zavedení hraničních kontrol zboží přicházejícího z Evropské unie, naplánované v návaznosti na odchod Británie z EU. Napsal to v úterý večer deník Financial Times (FT), který cituje nejmenované činitele obeznámené s příslušnými diskusemi. Z potravinářského průmyslu při tom podle listu zní varování, že nástup kontrol by byl pro dodavatelské řetězce pohromou.

Británie měla původně s kontrolami začít v létě roku 2020, krok byl ovšem tehdy odložen na loňský březen, načež následovaly odklady na loňské září a nakonec a na začátek letošního července. Nyní se tedy podle FT uvažuje o čtvrtém posunu termínu, zatímco vývoz z Británie do EU podléhá již mnoho měsíců plnému unijnímu režimu kontrol.

Úvahy o novém odkladu britských kontrol podle informací FT zapadají do vládní snahy krotit obchodní překážky a narůstající každodenní výdaje britských domácností. Nedávno jmenovaný státní tajemník pro brexitové příležitosti Jacob Rees-Mogg údajně tento týden možnost uplatňovat pouze mírné kontroly dovozu prezentoval jako jeden z přínosů odchodu z EU. Jedním z hlavních hesel zastánců brexitu přitom byl v uplynulých letech slib "vzít si zpět kontrolu" nad britskými hranicemi.

Vysoce postavení činitelé v kanceláři britského premiéra Borise Johnsona, který patřil k hlavním tvářím kampaně za brexit, jsou nyní podle zdrojů FT naklonění myšlence nového odkladu hraničních kontrol. Ministerský předseda nicméně zatím definitivní rozhodnutí neučinil, dodává deník.

Británie formálně vystoupila z Evropské unie před více než dvěma lety, některé aspekty brexitu jsou však stále nedořešené. Vedle britských kontrol dováženého zboží jsou to především důsledky takzvaného protokolu o Severním Irsku, který obě strany přijaly jako řešení zapeklité otázky uspořádání v uvedené části Spojeného království. Protokol stanovil, že Severní Irsko i po brexitu v praxi zůstává součástí jednotného unijního trhu se zbožím, Britové se však od vstupu dohody v platnost snaží vyhnout dojednaným kontrolám zboží putujícího do Severního Irska ze zbytku země. Analýzy ekonomického vývoje mezitím naznačují, že brexit britské hospodářství poškodil.

Zavedení plnohodnotných kontrol na potraviny přicházející do Británie z EU by vedlo ke "kolapsu dodávek" pro britské podniky, které spoléhají na častý dovoz malých množství čerstvých potravin, uvedl šéf podnikatelské komory Cold Chain Federation Shane Brennan. Další odsunutí kontrol podle něj dává smysl, "i když by posílilo přetrvávající nespravedlnost mezi zkušenostmi dovozců z EU a britských exportérů".

Jako opodstatněné hodnotil úvahy o prodloužení aktuálního celního režimu i ředitel sdružení Scotland Food and Drink James Withers. Také však uvedl, že potvrzení tohoto kurzu by naštvalo mnohé exportéry. "Není pochyb o tom, že by to byla hořká pilulka pro spoustu exportérů, kteří se už 15 měsíců potýkají s cunami papírování, jaké naši konkurenti z EU nečelí," řekl.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy