Čerpací stanice ve Španělsku musí ode dneška dávat slevy na pohonné hmoty

Čerpací stanice ve Španělsku musí ode dneška dávat slevy na pohonné hmoty, které jim bude z velké části dotovat tamní vláda. Za každý natankovaný litr benzinu, nafty či zkapalněného plynu musí klientům odečíst 20 centů, což při plné nádrži menšího osobního auta činí zhruba 10 eur (asi 250 Kč). Další slevy na litr nově poskytnou některé čerpací stanice ve Španělsku klientům v rámci svých věrnostních programů. U čerpacích pump se dnes tvořily fronty a informační systémy kolabovaly kvůli vysokému počtu transakcí, uvedla španělská média.

Podle místního tisku se dnes na mnohých čerpacích stanicích tvořily fronty, protože část automobilistů odložila nákup paliva až na den, kdy začne platit sleva. V pátek také řidiči obvykle kupují pohonné hmoty před víkendem. Podle deníku El Mundo například řetězec Repsol zaznamenal pětkrát více transakcí než v předchozích dnech. Čerpací stanice tak měly kvůli vysokému počtu zákazníků problémy s fungováním pokladních systémů.

Sleva na pohonné hmoty je součástí balíku opatření, jímž se španělská vláda snaží částečně ulevit lidem od narůstajících cen pohonných hmot a dalšího zboží či energií. Ceny nyní zvýšila zejména válka na Ukrajině.

Vláda původně slevu 20 centů na litr pohonných hmot slíbila minulý týden dopravcům, jejichž část od poloviny března stávkovala. Tento týden vláda oznámila, že slevu rozšíří na všechny občany. Stávku dopravců nicméně tímto krokem neukončila. Menší svaz dopravců, který ji 14. března zahájil, v ní pokračuje.

Ze slevy 20 centů zaplatí 15 centů stát a pět distributoři pohonných hmot. Opatření zatím bude platit do 30. června.

Provozovatelé čerpacích stanic si ale stěžují, že budou muset zpočátku dotovat celou slevu, než jim vláda část vrátí. "Většina jsou malí a střední podnikatelé, kteří nemohou odvést daňovému úřadu víc než 1000 eur denně. Mnozí pohrozili, že budou muset zavřít, než jim vláda slevu vrátí," citoval deník ABC šéfa španělské konfederace čerpacích stanic CEES Nacha Rabadána. Ve Španělsku provozují asi 70 procent čerpacích stanic malí a střední podnikatelé.

"Každý prodaný litr bude znamenat méně kapitálu na nákup," postěžoval si Manel Montero, šéf holdingu Grupo Moure, který provozuje myčky a levné benzinky. Podle něj nové opatření ohrožuje likviditu až 4000 benzinek.

Některé čerpací stanice ve Španělsku podle deníku ABC ode dneška také začaly k vládou požadovanému odpočtu nabízet různé slevy na litr pohonných hmot klientům, kteří mají jejich věrnostní kartu. Například u benzinek společnosti Cepsa či Repsol to bude navíc deset centů na litr, společnost BP dá slevu až 14 centů na litr dopravcům podle velikosti jejich vozového parku.

Vysoké ceny pohonných hmot jsou velkým tématem také v Česku. Podle dat společnosti CCS činila v březnu průměrná cena za litr 46 korun. Šlo o výrazné zdražení, od října loňského do února letošního roku se totiž držela mezi 35 a 37 korunami za litr.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Čerpací stanice pohonné hmoty

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy