Cestovní ruch ustrnul. Do Španělska zatím přijelo o 98 procent méně turistů než loni

Do Portugalska v červnu přijelo v meziročním srovnání o 96 procent méně turistů, v případě Španělska byl pokles ještě větší a dosáhl 97,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnily statistické úřady těchto dvou zemí Pyrenejského poloostrova. Důvodem dramatického poklesu je podobně jako v případě dalších zemí pandemie nemoci covid-19.

Do Španělska, které patří v celkových počtech nakažených koronavirem SARS-CoV-2 i podle počtu úmrtí v souvislosti s covidem-19 mezi tucet nejhůře zasažených zemí, v červnu přijelo necelých 205.000 turistů. Loni v červnu to podle deníku La Vanguardia bylo 8,8 milionu.

Nejvíce turistů přijelo v červnu do Španělska z Francie (téměř 65.000), druzí byli Němci (33.740). Nejnavštěvovanějším regionem bylo Katalánsko, které je přitom v této pandemii druhou nejvíce zasaženou oblastí Španělska. Do tohoto přímořského regionu, jehož metropolí je Barcelona, dorazila více než třetina (37,4 procenta) z celkového počtu turistů, kteří v červnu přijeli do Španělska. Až třetí - za Valencií - byly v tomto srovnání Baleárské ostrovy.

Také Portugalsko zaznamenalo kvůli pandemii covidu-19 v posledních měsících dramatický propad v zahraniční návštěvnosti. V červnu to bylo v meziročním srovnání o 96 procent, když do země přicestovalo zhruba 201.000 turistů, uvedl dnes místní statistický úřad.

Související

Andrij Portnov

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče

V úterý ráno otřásla Madridem šokující vražda bývalého vlivného ukrajinského politika Andrije Portnova. Neznámý útočník či útočníci ho zastřelili poblíž prestižní American School of Madrid ve čtvrti Pozuelo de Alarcón. Jak informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování, obětí byl právě Portnov – dlouholetý právník a někdejší vysoce postavený člen administrativy prezidenta Viktora Janukovyče.
Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

Více souvisejících

Španělsko Turisté cestovní ruch portugalsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Zaur Gurtsiev

V Rusku vyletěl do vzduchu armádní důstojník, ikona dobývání Mariupolu

V ruském městě Stavropol došlo k explozi, při které ve čtvrtek zahynul Zaur Alexandrovich Gurtsijev – místní místostarosta a známý veterán ruské války na Ukrajině. Podle ruských státních médií bylo Gurtsijevovi 34 let. Při výbuchu zemřel také další muž, jehož totožnost zatím nebyla oficiálně potvrzena.

před 3 hodinami

Mark Rutte

Česko podporuje Rutteho vizi 5% výdajů na obranu. Někteří spojenci stále nezvládají ani 2 % HDP

Generální tajemník NATO Mark Rutte vyvíjí tlak na členské státy, aby v nadcházejících letech dosáhly cílové hranice pěti procent HDP na obranu. České ministerstvo obrany pro EuroZprávy.cz potvrdilo, že tento cíl podporuje a hodlá jej následovat. Výzva přichází v situaci, kdy některé státy stále nedosahují ani původní dvouprocentní hranice, a na přímé cestě k pěti procentům je zatím jen několik málo spojenců.

před 3 hodinami

Pavel Blažek

Blažkovo ministerstvo přijalo bitcoin za miliardu od provozovatele drogového tržiště

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že přijal dar v kryptoměně bitcoin v hodnotě jedné miliardy korun – peníze však podle zjištění Seznam Zpráv pocházejí přímo z peněženky, kterou experti spojují s bývalým nelegálním online tržištěm Nucleus, kde se obchodovalo se zbraněmi, drogami či kradenými identitami. Blažek se brání s tím, že původ bitcoinu nezkoumal a neviděl důvod se po něm pídit.

před 4 hodinami

Vražda, ilustrační foto

Evropa v číslech: Kde je nejbezpečněji a kde nejvíc hrozí, že vás zastřelí?

Evropa je dnes považována za jeden z nejbezpečnějších regionů světa — a to i navzdory občasným zprávám o tragických útocích a násilnostech. Statistiky ale mluví jasně: míra vražd na tomto kontinentu dlouhodobě klesá a mnohé evropské státy, včetně České republiky, se mohou pochlubit extrémně nízkou kriminalitou v oblasti násilných úmrtí. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Harvardova univerzita

Trump chystá další kroky proti Harvardu. Soud je dopředu zablokuje

Administrativa Donalda Trumpa naznačila, že zřejmě ustoupí od okamžitého odebrání certifikace Harvardově univerzitě, která jí umožňuje přijímat zahraniční studenty. Místo toho by se mohla uchýlit k delšímu administrativnímu procesu, a to kvůli obavám mimo jiné z údajného selhání školy v boji proti antisemitismu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus plný lidí a ujel. Zraněných jsou desítky

Ve čtvrtek odpoledne došlo v ústecké čtvrti Předlice k vážné dopravní nehodě, při níž kamion narazil do malého autobusu a z místa kolize ujel. Incident si vyžádal 25 zraněných, z toho tři lidé utrpěli středně těžká poranění. Řidiče kamionu se policii podařilo krátce poté vypátrat a zadržet. Test na alkohol byl negativní, ale zkouška na přítomnost drog vyšla pozitivně.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Ukrajina dostane od Německa miliardy eur. Rakety Taurus ale ne

Německý kancléř Friedrich Merz během televizního vystoupení na stanici ZDF uvedl, že dodávky střel dlouhého doletu Taurus Ukrajině „jsou ve hře“. Dodal však, že by jejich nasazení vyžadovalo několikaměsíční výcvik ukrajinských vojáků. Vyjádření přišlo jen den po návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Berlíně.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Euro, ilustrační fotografie.

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení

Bulhaři od příštího roku budou platit eurem, zelenou se mu k tomu chystá dát Evropská unie. Jeden z nejchudších států bloku se tak stane členem prestižní eurozóny, zatímco Česká republika stále zůstává u koruny. „Nemyslím, že by zavedení eura vedlo ke zdražování,“ podotkl pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity. Nevole veřejnosti k přijetí eura podle něj vede k tomu, že politická reprezentace země téma přijetí evropské měny příliš nezmiňuje. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Britská ponorka HMS Superb

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii

Evropská unie představila ve středu novou strategii pro oblast Černého moře, jejímž cílem je výrazně posílit schopnost regionu přepravovat těžkou vojenskou techniku v kontextu narůstající hrozby ze strany Ruska. Klíčovou součástí plánu je investice do infrastruktury, která by mohla urychlit pohyb evropských jednotek v případě krize.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

První letní předpověď počasí. Víkend potěší milovníky tepla

Pro meteorology začne o víkendu léto a podle nejnovější aktuální předpovědi tomu budou odpovídat nejvyšší teploty během volných dnů. Maxima totiž mají překročit třicítku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy