Danske Bank čelí dalšímu vyšetřování, nyní kvůli vymáhání dluhů

Finanční ústav Danske Bank čelí novému vyšetřování, které zahájil dánský úřad pro regulaci finančního sektoru (FSA) a v němž se angažuje i hospodářská policie. Ukázalo se, že největší dánská bankovní společnosti mohla regulátora klamat ohledně nápravy chybného vymáhání dluhů.

Úřad dal bance lhůtu do 10. září, aby odpověděla na otázky spojené s kauzou - například, kdy poprvé na věc přišla. Uvedla to dnes agentura Bloomberg.

Skupina Danske Bank už je vyšetřována kvůli skandálu kolem praní špinavých peněz, jenž se týká transakcí v hodnotě 200 miliard eur (5,3 bilionu Kč). Ty v letech 2007 až 2015 banka uskutečnila přes estonskou divizi.

Nový skandál vyvolalo zjištění, že kvůli chybě informačního systému zaplatilo 15.000 dlužníků bance v průběhu několika let více, než mělo. Finanční ústav chybu uznal a uvedl, že kontroluje kolem 100.000 účtů, aby chybu napravil.

Dánská vláda kauzu odsoudila a požaduje, aby se věcí zabýval parlament. Na domácím trhu Danske Bank ztrácí na popularitě. Před aktuální kauzou ohledně chybného vymáhání dluhů asi polovina lidí v anketě deníku Borsen uvedla, že by se klienty banky nestali.

O chybě v informačním systému Danske Bank úřad pro regulaci finančního sektoru uvědomila loni v říjnu. Sdělila tehdy, že pracuje na nápravě a na kompenzaci pro dotčené zákazníky. "Na základě těchto informací měl úřad FSA za to, že banka jednala hned po odhalení chyby," uvedl finanční regulátor v prohlášení.

Už loni jedna dánský právní firma banku varovala, že jde o závažný případ a že zodpovědní manažeři mohou skončit za mřížemi, poznamenal list Berlingske.

Související

Aivar Rehe

Exšéfa estonské pobočky Danske Bank našli mrtvého, proslul jako workoholik

Bývalého šéfa estonské součásti dánského finančního ústavu Danske Bank Aivara Reheho nalezli mrtvého. Agentuře Reuters to dnes sdělila estonská policie. Z finančního skandálu banky, který vznikl v době, kdy ji Rehe v letech 2007 až 2015 řídil, tento člověk podezřelý nebyl. Ve vyšetřování ale figuroval jako svědek.
peníze

Bankovní skandál v Pobaltí bobtná: Špinavé peníze prala i švédská Swedbank

Švédská banka Swedbank, která je největším bankovním ústavem působícím v Pobaltí, se ocitla v podezření, že byla využita k praní špinavých peněz a že je zapletena do skandálu Danske Bank. Podle televize SVT hodnota podezřelých transakcí dosahuje 40 miliard švédských korun (97 miliard Kč). Akcie banky v reakci dnes oslabily o téměř sedm procent.

Více souvisejících

Danske Bank dánsko Ekonomika

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

před 1 hodinou

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 4 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

Zelenskyj: Potřebujeme finance a sestřelíme všechno. Snaží se zachránit protivzdušnou obranu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během setkání v Římě apeloval na evropské spojence, aby pomohli s posílením ukrajinské protivzdušné obrany. Nutné to je, protože Rusko masivně zintenzivnilo svou vzdušnou útočnou kampaň proti ukrajinským městům. O systémech Patriot jedná jak s Evropany, tak s Američany. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy