Německé úřady vyšetřují Wirecard kvůli praní špinavých peněz

Německé úřady vyšetřují společnost Wirecard kvůli podezření z praní špinavých peněz. Podle Reuters to dnes uvedlo mnichovské státní zastupitelství. Finanční firma už čelí vyšetřování kvůli účetnímu skandálu, který ji přiměl vyhlásit insolvenci a vedl k zadržení jejího bývalého šéfa.

"Vyšetřujeme podezření z praní špinavých peněz," řekla mluvčí zastupitelství agentuře Reuters a upřesnila, že se vyšetřování zaměřuje na jednotlivce v řadách firmy. Dodala, že popudem k němu bylo množství trestních oznámení adresovaných úřadům v letošním a loňském roce. Wirecard se k záležitosti zatím nevyjádřila.

Podle informací deníku Financial Times měl bývalý provozní ředitel Wirecardu Jan Marsalek, který je nyní na útěku, nabízet tajné ruské dokumenty včetně podrobného návodu na nervový jed novičok. Podle článku na webu listu, který do dokumentů nahlédl, chtěl Marsalek chlubením se vazbami na tajné služby udělat dojem na londýnské burzovní obchodníky. Schůzky, které se konaly v létě 2018, listu popsali dva tradeři.

Jed novičok stál za otravou dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v březnu roku 2018 v britském Salisbury, kterou Londýn přičítá ruským tajným službám. Britská vláda následně obvinila v nepřítomnosti dva ruské občany z pokusu o vraždu a vypověděla ze země 23 ruských diplomatů. Moskva, která jakoukoli svou účast na útoku odmítá, odpověděla odvetnými opatřeními.

O firmě, která zpracovává finanční transakce mimo jiné i pro společnosti Visa a Mastercard, vyšlo před několika týdny najevo, že jí chybí asi 1,9 miliardy eur (téměř 51 miliard Kč). Wirecard přiznala, že účty, kde mají peníze být, asi vůbec neexistují. Dlouhodobý auditor Wirecardu společnost EY svého klienta obvinila ze sofistikovaného podvodu. Před 14 dny jmenoval mnichovský soud insolvenčního správce firmy.

V Německu byla Wirecard považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Její pád zasáhl i klienty v České republice.

Související

Wirecard, ilustrační foto

Evropské aktivity zkrachovalé Wirecard převezme banka Santander

Evropské aktivity zkrachovalé německé finanční společnosti Wirecard převezme velká španělská banka Santander. Přejde k ní i 500 pracovníků německé firmy. V pondělí to oznámil insolvenční správce Wirecard Michael Jaffé. Nadějný hráč na rychle rostoucím trhu finančních služeb vyhlásil insolvenci v červnu poté, co vyšel najevo rozsáhlý účetní skandál.
Wirecard, ilustrační foto

Kauza Wirecard: Němečtí zákonodárci začali vyšetřovat kolaps firmy

Němečtí zákonodárci dnes zahájili parlamentní vyšetřování pádu finanční společnosti Wirecard. Informovala o tom agentura Reuters. Vyšetřování podle ní přinutí vládu poskytnout více informací ohledně toho, proč se úřadům skandál kolem firmy Wirecard nepodařilo včas odvrátit.

Více souvisejících

Wirecard praní špinavých peněz Německo Ekonomika

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 47 minutami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk

Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy