Německý průmysl upadá. Situace je nejhorší od ekonomické krize před 10 lety

Produkce německého zpracovatelského sektoru v letošním roce klesne o čtyři procenta. Předpověděl to dnes Svaz německého průmyslu (BDI). U exportu z Německa pak svaz čeká růst jen o 0,5 procenta, což by znamenalo nejslabší tempo od světové finanční krize před deseti lety.

Němečtí výrobci se v poslední době potýkají se zpomalováním růstu světové ekonomiky. K jejich potížím přispívá přetrvávající nejistota spojená s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie a s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou.

"Po šesti letech nepřetržitého růstu zůstává německý průmyslový sektor od třetího čtvrtletí 2018 v recesi," uvedl šéf BDI Joachim Lang. V celém loňském roce se produkce německého zpracovatelského sektoru zvýšila o 1,2 procenta. V letošním roce BDI původně očekával stagnaci, uvedla agentura Reuters.

Německý export loni vzrostl o 2,1 procenta. Německá průmyslová a obchodní komora DIHK koncem minulého měsíce varovala, že v příštím roce se vývoz poprvé od globální finanční krize sníží.

Německá vláda letos očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o půl procenta po loňské expanzi o 1,4 procenta. Příští rok má ekonomika podle vládní prognózy vzrůst o jedno procento. Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.

Související

Více souvisejících

Německo Ekonomika Průmysl dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy