Pěstitelé ovoce a zeleniny v Británii se v posledních letech obávali nedostatku sezonních pracovníků v souvislosti s odchodem své země z Evropské unie, kvůli pandemii ale musejí tomuto problému čelit ještě před koncem přechodného období brexitu.
V zemi právě naplno začíná sběr bobulovitých plodů a salátu, ale podle farmářů hrozí, že úroda na polích shnije. Nábor domácích pracovníků podle nich nedostatek brigádníků z východní Evropy nemůže vynahradit.
Na pracovnících z Polska, Bulharska nebo Rumunska je britské zemědělství do velké míry závislé. Odhaduje se, že v období od dubna do října odvětví potřebuje 70.000 až 90.000 lidí pro zajištění výsadby, sběru úrody a jejího zpracování. Britové v minulosti tvořili pouze nepatrnou část této pracovní síly, přičemž většina východoevropanů se vždy po sezoně vracela domů.
Zažitý systém se v důsledku omezení přijatých v boji proti koronaviru hroutí. Podle britského ministra životního prostředí George Eustice je v Británii oproti obvyklému stavu jen zhruba třetina sezonních pracovníků. "Normálně bychom tady na jaře měli 12 až 16 polských pracovníků. Jen čtyři z našeho týmu dorazili, přišli už před karanténou," řekla pěstitelka jablek a chmele ze západní Anglie Ali Capperová. "Na sklizeň v září budeme potřebovat asi 70 lidí," citovala ji agentura AP.
Nejnaléhavější je situace u polí s hlávkovým salátem a chřestem, kde už je skoro vše připraveno na sklizeň. Dodavatel ledového salátu G's Growers ve snaze zachránit úrodu zaplatil 40.000 liber (přes 1,2 milionu Kč) za zvláštní letadlo pro 150 rumunských brigádníků, kteří mají mimo jiné zaučovat nováčky. Společnost, která let zajistila, uvedla, že se na ni s podobnými požadavky obrátilo i mnoho dalších farem.
Britská vláda ujišťuje, že o starostech zemědělců ví, a úřady mimo jiné vyzvaly miliony obyvatel, kteří jsou kvůli koronaviru dočasně nezaměstnaní, aby s pracemi na polích pomohli. Zájem je sice poměrně velký, iniciativa ale podle zástupců sektoru ani zdaleka problém neřeší. Personální agentura Concordia uvedla, že o pozice na farmách se už před koncem dubna přihlásilo na 55.000 lidí, pouze 150 jich ale nakonec kývlo na konkrétní nabídku.
"Je to těžká, fyzická práce, je dočasná, sezonní," komentovala situaci Capperová. "Musíte být připraveni přesouvat se za prací po celé zemi k různým polím a to prostě nevyhovuje lidem, kteří musejí platit nájem nebo splácet hypotéku," dodala.
Farmáři varují, že za současných okolností by úroda mohla zůstat ležet na polích a že by se následně mohli rozhodnout k přesunu svých aktivit do zahraničí. Už v červnu bude v Británii potřeba každý den posbírat asi milion hlávek salátu. "Musíte je zastřihnout, vychladit a přepravit. Když si jednu koupíte v obchodě, musí být dokonalá. Snažit se toho dosáhnout s nadšenou, ale relativně nezkušenou pracovní silou je docela složité, abych tak řekl," vysvětloval Jack Ward, který vede zemědělskou komoru British Growers Association.
Komplikace spojené s pandemií podle něj mohou být "ochutnávkou" stavu po dojednání nového uspořádání vztahů mezi Británií a EU. "Až na to, že když se ekonomika zase nastartuje, pak se dostaneme do situace, kde nebudou ani nezaměstnaní, kteří by mohli pokrýt úbytek lidí přicházejících z východní Evropy. Budeme muset produkci přesunout tam, kde jsou pracovníci," řekl.
Související
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
Velká Británie , Ekonomika , Brexit , zemědělci , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
před 2 hodinami
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
včera
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
včera
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
včera
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
včera
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
včera
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
včera
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
včera
Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení
24. prosince 2024 21:57
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
24. prosince 2024 20:30
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.
Zdroj: Martin Pleštil