V době karantény kvůli pandemii covidu-19 objevili Francouzi výhody práce na dálku. Postupně se však situace měnila. Izolace, neustálé připojení k internetu či nevhodné řízení - bylo mnoho důvodů, proč někteří zaměstnanci pracující z domova nesli svou situaci s nelibostí, píše nyní francouzský deník Le Figaro.
Po prvním šoku, kdy byla práce z domova doslova vnucena pěti milionům zaměstnanců, přišla fáze nadšení. Ukázaly se plusy celodenní efektivity bez pauz na kafíčko s kolegy, byl konec s dojížděním do práce. Existovala možnost jít si v pracovní den zaběhat či jinak zacvičit a lidé měli radost z toho, že je mohou trávit více času s rodinou, že mohou pustit pračku za bílého dne nebo se celé hodiny věnovat vaření. Francouzi prostě na jaře objevili výhody práce z domova.
Pak se ale situace začala postupně měnit. Doba izolace skončila a život se pomalu začíná ubírat svým obvyklým během. Lidé pracující z domova zároveň začali pociťovat únavu a zklamání. Silněji ale také vnímali nedostatky v řízení, své šéfy, kteří byli buď příliš přítomní, nebo zase příliš nepřítomní, chybějící soutěživost v týmu, konflikty vyplývající z chybějícího osobního kontaktu, zbytečné videokonference či absenci neverbální komunikace, setření hranic mezi profesionálním a soukromým životem. A to nepočítáme péči o děti, které nechodily do školy. Jak týdny míjely, omezovala se i sportovní aktivita. Ženy mnohdy zjistily, že rozdělení domácích prací dál zůstává jen málo vyrovnané. A každodenně se stále zřetelněji rýsovala hospodářská krize.
Z domova pracuje pravidelně sedm procent Francouzů. To je více než třeba v Německu či v Itálii. Francouzský premiér Édouard Philippe 28. května prohlásil, že práci z domova je vždy třeba dávat přednost. Je to však způsob práce, kde si zaměstnanci nejsou rovni, protože je obvykle vyhrazena především pro terciární sektor a takzvané "bílé límečky", tedy nikoliv pro manuálně pracující.
A co si Francouzi přejí? Podle průzkumu institutu OpinionWay z 19. května si 40 procent zaměstnanců, kteří okusili v době karantény práci z domova, přeje v této zkušenosti dále pokračovat.
Práce z domova Sophii umožnila získat autonomii a uniknout nepříjemnému ovzduší na pracovišti. "Mohla jsem se také více věnovat dětem. Byl to však danajský dar, neboť bylo zapotřebí práci a péči o děti a domácnost spojit," říká Sophie, která pracuje v cestovní agentuře. "Kdybych pracovala na 100 procent, jako první týden karantény, nebylo by to možné vydržet," dodává.
Při videokonferencích prý její kolegové kritizovali "nedostatečné sdílení a chybějící soutěživost". Podle nedávné ankety se jich však 80 procent vyslovilo pro pokračování práce z domova. "Před covidem byl podnik zdrženlivý pokud jde o práci z domova. Pak si uvědomil, že věci fungují dobře. Uvažují teď o tom, že dva dny v týdnu budeme pracovat z domova," říká Sophie.
Krize s covidem-19 vše urychlila. Umožní, aby z domova pracovalo více lidí? U velkých internetových společenských sítí, jako je Facebook, o tom není pochyb. Ředitel Facebooku Mark Zuckerberg 21. května prohlásil, že do pěti až deseti let bude moci polovina jeho zaměstnanců pracovat z domova. V diskusi kolem práce z domova však psychologové, lékaři a odbory poukazují na rizika, počínaje bolestmi svalů a páteře přes pocit izolace až po to, že zaměstnanci stráví u počítače daleko více času než je jejich pracovní doba.
10. listopadu 2024 21:11
Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny
Související
Krást v práci? Home Office způsobil, že ještě nikdy tolik lidí tak masově nepředstíralo, že dřou
Lidem na home office by měli zaměstnavatelé začít přispívat na energie, teplo či vodu
Home Office (práce z domova) , zaměstnání , práce , Ekonomika , firmy , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 18 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák