Revoluce v eurozóně? Reforma ESM je na spadnutí, cuká se jen Itálie

Ministři financí zemí eurozóny se v principu shodli na reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Po středečním večerním jednání to dnes oznámil šéf euroskupiny Mario Centeno, podle něhož bude možné dohodu stvrdit během několika měsíců. Mezi body, které ještě bude muset euroskupina doladit, patří zejména obavy Itálie ohledně restrukturalizace státního dluhu.

Euroskupina sdružuje ministry financí zemí eurozóny. ESM je mezivládní organizací, jejímž smyslem je v případě nutnosti poskytnout asistenci zemím eurozóny, které se dostanou do finančních problémů.

Reforma, o které 19 zemí používajících společnou měnu euro usiluje už několik let, má záchranný fond celkově posílit a snížit rizika pro investory. Pokud by například bylo nutné restrukturalizovat dluh ohrožené země, ESM by mohl s investory vyjednávat. Ve výjimečných situacích by mohl pomáhat i bankám.

#Eurogroup pic.twitter.com/FCdxP7lxfI

— Mário Centeno (@mariofcenteno) December 5, 2019

Podle Centena se ministři v principu na reformě shodli, musejí však ještě dořešit několik neuzavřených bodů včetně zmíněné restrukturalizace.

"Musíme se k tomu vrátit v lednu a tu práci dokončit," připustil dnes Centeno. Původní představa, že by lídři zemí eurozóny reformu schválili na summitu Evropské unie plánovaném na příští týden, se tak posouvá na některé vrcholné setkání v příštím roce.

Itálie dávala v posledních týdnech najevo obavy, že reforma může ohrozit její případnou schopnost splácet závazky. Římu vadilo zavedení jednotné doložky o společném postupu (CAC) pro všechny dluhopisy eurozóny. Zatímco dosud se každý druh vládních dluhopisů restrukturalizuje zvlášť, změna má postup zjednodušit na jediné rozhodnutí pro všechny dluhopisy. Proti změnám se v Itálii postavilo jak koaliční Hnutí pěti hvězd, tak opoziční protievropská Liga.

Šéf ESM Klaus Regling připomněl, že reformu záchranného mechanismu musejí ratifikovat parlamenty národních států, takže se k ní mohou vyjádřit rovněž italští poslanci.

Shoda podle Centena otevírá cestu k "dalším rozhodnutím k dokončení bankovní unie", mezi nimiž je i společný systému pojištění vkladů (EDIS). Šéf euroskupiny přiznal, že chystaný plán budoucích kroků k jeho přijetí se během středečního zasedání nepodařilo schválit.

"Členské státy prezentovaly různé pohledy, diskuse bude zřejmě dlouhá," připustil eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni. Německo, které dlouho myšlenky na EDIS odmítalo, přišlo nedávno s návrhem, aby systém omezoval množství dluhopisů vlastní vlády, které mohou banky držet. S tím zásadně nesouhlasí Itálie, která byla podle Gentiloniho jednou ze zemí, jež chtějí prezentovat vlastní návrh. Očekává se proto, že dokončení bankovní unie se kvůli těmto neshodám protáhne.

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna Mario Centeno Ekonomika Itálie Evropský stabilizační mechanismus (ESM)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy