Pandemie covidu-19 odhalila vážné slabiny ve zdravotnických systémech mnoha evropských zemí a celkovou nepřipravenost na zdravotní krizi. Podle dnes zveřejněné zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) musí státy především více investovat do pracovníků ve zdravotnictví, jichž je nedostatek. Obtíže působí i nouze o nemocniční lůžka.
Srovnávací zpráva Evropské unie a OECD hodnotí každé dva roky zdravotnické struktury ve 36 evropských zemích. Během epidemie covidu-19 země podle zprávy dovedly poměrně pružně reagovat na nedostatek lůžek. Standardní lůžka změnily na jednotky intenzivní péče, stavěly polní nemocnice nebo převážely pacienty. Dočasná řešení jsou podle zprávy levnější než trvalá výstavba a nemají takový dopad na ekonomiku.
"Nedostatek zdravotnického personálu byl obtížnějším problémem, protože vyškolit kvalifikovaného zdravotníka trvá déle, než zajistit dočasná nemocniční lůžka," píše se ve zprávě. Do budoucna OECD doporučuje více investovat do zdravotnického personálu, který je zejména v době krize pod extrémním tlakem.
V boji s epidemií podle OECD lépe uspěly země, které měly "účinnou strategii vyhledávání nakažených, trasování a kontaktování." Ačkoli v jarní vlně pandemie patřily k úspěšnějším i státy střední a východní Evropy včetně Česka, podzimní vlna nákazy citelně zasáhla i je.
#Europe has again become one of the hotspots of the #COVID19 pandemic. Find the latest cross-country analysis in our ? Health at a Glance: Europe report ? https://t.co/HXGHOJjBIU #SoHEU20 pic.twitter.com/yEH3DGcmzl
— OECD ➡️ Better policies for better lives (@OECD) November 19, 2020
Mezi evropské premianty, kteří dokázali šíření viru nejúčinněji zabránit, OECD jmenovala Finsko, Norsko nebo Estonsko, což je však do značné míry dáno tamní nízkou hustotou zalidnění. "Žádná z evropských zemí si ale s pandemií nedokázala poradit tak dobře jako Korea či Nový Zéland," stojí ve zprávě.
Zpráva pochválila Česko například za iniciativu Czech Rise Up, kdy vláda poskytla finance na podporu moderních technologií a výzkumu spojeného s bojem proti koronaviru. Experti zmiňují, že Česká republika nechala v nemocnicích pracovat také personál ze zemí mimo EU bez obvyklých atestací, ale to platilo i před pandemií. ČR podle OECD využila pro práci zdravotních sester nebo pomocných sil 3800 studentů.
OECD se zaměřila i na to, jak pandemie ovlivnila péči o nekoronavirové pacienty. Znepokojivá jsou podle ní data, která ukázala, že například v Anglii kvůli koronaviru často diagnostikovali se zpožděním pacienty s rakovinou, což vedlo ke zvýšení úmrtnosti na onkologická onemocnění. V případě rakoviny tlustého střeva byl počet úmrtí vyšší dokonce o 16 procent. Ve Francii došli k závěru, že každý měsíc zpoždění u diagnózy rakoviny může zvýšit úmrtnost o deset až 15 procent.
Podle průzkumů v řadě zemí pandemie i výrazně zvýšila počet lidí trpících úzkostmi, přičemž Česko bylo jednou ze zemí, kde úzkostí přibylo nejvíce. Zatímco v roce 2017 podle OECD v ČR trpělo úzkostmi sedm procent populace, za jarní vlny pandemie to byl dvojnásobek. Podle organizace ale částečnou úlevu mohlo přinést to, že Česko patřilo k zemím, kde byly zřízeny linky rychlé psychologické pomoci pro lidi, kteří se kvůli karanténě potýkali s problémy.
OECD má 36 ekonomicky rozvinutých členských států, které přijaly principy demokracie a tržní ekonomiky. Jejím deklarovaným cílem je mimo jiné koordinace ekonomické a sociálně-politické spolupráce a podpora dalšího ekonomického rozvoje.
Související
Česko čeká mírná recese a vysoká inflace, stojí ve zprávě OECD
Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD
oecd , EU (Evropská unie) , Ekonomika , Zdravotnictví , rakovina , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Kim Čong-un oznámil, že KLDR exponenciálně navýší arzenál jaderných zbraní
před 1 hodinou
Ukrajina se připravuje na blížící se zimu. Může být ze všech nejtěžší, přiznává Kyjev
před 1 hodinou
USA oficiálně obvinily Írán z podpory Ruska v boji proti Ukrajině. Zavádí sankce
před 2 hodinami
Zničili jsme Hamás. Už neexistuje, tvrdí Izrael
před 3 hodinami
Evropa stále čeká na složení nové eurokomise. Kvůli Slovinsku se o týden opozdí
před 3 hodinami
Věznice jsou plné, hlásí Británie. Řešení, které zvolila, se ale ne všem líbí
před 3 hodinami
Trump nepravdivě obvinil Harrisovou z upravování davů pomocí AI. Usvědčilo ho množství důkazů
před 4 hodinami
Rusko oznámilo, že jeho armáda obsadila další čtyři obce
před 5 hodinami
FSB nezvládla ukrajinský vpád do Kurské oblasti. Místo nápravy ukazuje prstem
před 5 hodinami
Pohár trpělivosti přetekl. Erdogan chce kvůli Izraeli mimořádný summit
před 6 hodinami
Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Německo čeká nejničivější povodně za tisíc let, v ohrožení je i Česko
před 6 hodinami
Počasí může zanechat spoušť i v Česku. Modely předpovídají extrémní srážky
před 6 hodinami
Izraelská armáda zastavila konvoj OSN v severní části Pásma Gazy
před 7 hodinami
Nespletl si Ukrajince a Rusy? Fico promluvil a teď čelí kritice z Kyjeva
před 7 hodinami
Školám v Česku opět někdo vyhrožuje. Přišel mail
před 7 hodinami
Ruský dron v sobotu nespadl sám, Lotyši ho museli sestřelit. Byl stále nebezpečný
před 7 hodinami
Česko zvolilo film nominovaný na Oscara. O cenu budou bojovat Mádlovy Vlny
před 8 hodinami
Izraelci obhajují další smrtící útok v Gaze. Zemřely desítky lidí
Aktualizováno před 8 hodinami
Ukrajinci podnikli masivní útok. Drony poslali i na Moskvu, nejméně jeden mrtvý
před 8 hodinami
Zemřel James Earl Jones. Hlas propůjčil Darthu Vaderovi či CNN
Smutná zpráva přišla v pondělí z Hollywoodu. Ve věku 93 let zemřel známý americký filmový, televizní a divadelní herec James Earl Jones, jehož nejvíce proslavil jeho hlas. Namluvil jím postavu Dartha Vadera ve Star Wars. O jeho úmrtí informoval magazín Variety.
Zdroj: Lucie Podzimková