Stávka ve Francii zasáhla rafinerie, vláda opět jedná s odbory

Část francouzských rafinerií dnes zasáhly blokády, když se jejich zaměstnanci po výzvě odborů připojili k více než měsíc trvající stávce namířené proti vládnímu plánu důchodové reformy. Ohlášené přerušení provozu bylo plánováno až do konce týdne, podle premiéra Édouarda Philippea ale Francii nedostatek pohonných hmot nehrozí.

Odborový svaz CGT, který patří mezi nejradikálnější, ráno uvedl, že od půlnoci stávkují zaměstnanci sedmi z osmi francouzských rafinerií. Omezení provozu ale ze všech míst hlášena nebyla. Ropná společnost Exxon potvrdila blokádu rafinerie ve Fos-sur-Mer nedaleko Marseille, provoz v Port Jerome na severu Francie ale podle médií pokračuje v běžném režimu. Televize France 3 pak informovala o zahájení čtyřdenní blokády rafinerie v Donges na západním pobřeží.

"Lidé mají právo stávkovat, ale nemají právo blokovat (rafinerie)," reagoval ve vysílání rozhlasové stanice RTL premiér Philippe. Dodal, že nedostatek benzinu Francouzům nehrozí a že policie zakročí proti případným snahám blokovat skladiště pohonných hmot.

Agentura Reuters poznamenala, že dodávky na čerpací stanice zajišťuje právě síť zmíněných skladišť a francouzské ministerstvo životního prostředí proto rovněž žádné problémy na pumpách neočekává. Omezení dnes údajně hlásila pouze tři ze zhruba 200 skladišť, zatímco dočasné problémy s distribucí zboží se podle ministerstva vyskytly u pěti rafinerií.

Protest pracovníků ropného sektoru je součástí rekordně dlouhé stávky, jejímž cílem je donutit vládu vzít zpět své plány na transformaci francouzského důchodového systému. V dopravě mobilizace proti reformě trvá už 34 dní, což z ní mimo jiné činí nejdelší stávku železničářů od založení státních drah SNCF v roce 1938.

Vláda nicméně trvá na zavedení "bodového" penzijního systému, který by nahradil podle ní příliš komplikovaná a nespravedlivá stávající pravidla. "Zavedeme univerzální systém, speciální režimy potlačíme. Já jsem ale otevřen (diskusím) ohledně toho, jakým způsobem to provedeme," uvedl dnes premiér Philippe.

Předseda vlády se dopoledne společně s dalšími činiteli setkal se zástupci šesti odborových svazů, informovala agentura AFP. Podle premiéra bylo cílem nového kola vyjednávání dohodnout "pracovní metodu", schůzka prý také umožnila stanovit "pracovní program" pro další jednání. AFP uvádí, že zásadním kamenem úrazu je snaha vlády zakotvit reformou systém bonusů a úlev, který by občany motivoval k odchodu do důchodu až ve věku 64 let, zatímco zákonná hranice by zůstala na 62 letech. Největší odborová organizace CFDT tento prvek důrazně odmítá.

Vyjednávání má v příštích dnech pokračovat, zatímco ve čtvrtek a v sobotu se očekávají nové manifestace odpůrců reformy. Dnes také pokračovala omezení na železnicích a v pařížské hromadné dopravě, neboť do práce nepřišlo mimo jiné 35 procent strojvedoucích státních drah. Ředitel SNCF Jean-Pierre Farandou uvedl, že stávka už firmě způsobila ztrátu 600 milionů eur (přes 15 miliard Kč).

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie stávka Édouard Philippe Odbory

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 43 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy