Tranzit plynu přes Ukrajinu? Jednání zkrachovalo. Na vině je Rusko, tvrdí Šefčovič

Za zklamání označil dnes místopředseda Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič výsledek dalšího kola jednání se zástupci Ruska a Ukrajiny o nové smlouvě na tranzit plynu. Současný kontrakt vyprší na konci roku a Šefčovič chtěl dnes domluvit zásadní body smlouvy budoucí. Zvláště na ruské straně ale podle něj nebyla dostatečná vůle k zásadnímu posunu dosud zablokovaných jednání. "Jsem stoprocentně přesvědčen, že dohodu stihnout můžeme," prohlásil nicméně.

Ukrajina má dlouhodobě obavy, že Rusko její území po vypršení současné smlouvy obejde při dodávkách do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream po dně Baltského moře. Rusko tvrdí, že je připraveno v tranzitu přes Ukrajinu pokračovat, pokud bude tato trasa ekonomicky rentabilní. Brusel chce prostřednictvím trojstranných rozhovorů dospět ke smlouvě přijatelné pro Moskvu i pro Kyjev.

"Jsem zklamán dnešním výsledkem a říkám to zcela otevřeně... Kdyby byla politická vůle, tak mohl přijít posun," řekl Šefčovič novinářům. Místopředseda EK chtěl během čtvrtého kola rozhovorů dojednávat například celkové objemy plynu či délku trvání kontraktu, neuspěl však.

Pro Rusko je podle místopředsedy komise problémem spor ukrajinské firmy Naftogas a ruského Gazpromu o tranzitní poplatky za plyn mířící do Evropy. Věcí z podnětu ukrajinské strany řeší arbitrážní soud ve Stockholmu. Moskva rovněž chce před podpisem smlouvy znát množství plynu, který se bude prodávat přímo Ukrajině. To je pro Rusko ekonomicky nejdůležitějším bodem nové smlouvy, zatímco Kyjev považuje za stěžejní objem plynu mířící přes Ukrajinu do Evropy.

Obě strany se dnes podle Šefčoviče shodly na zintenzivnění rozhovorů a uspořádání listopadové schůzky na úrovni ministrů.

Obchodní jednání mezi oběma zeměmi se výrazně zpolitizovala po ruské anexi Krymu a postupu proruských separatistů na východě Ukrajiny. Současné kolo jednání zprostředkované EU bylo třetím od loňského obnovení rozhovorů.

Kyjev má na vedení plynu přes ukrajinské území velký zájem, neboť vytváří až tři procenta hrubého domácího produktu. Vyjednavače však s blížícím se koncem roku a zvýšenou zimní spotřebou plynu začíná tlačit čas. Na Ukrajině i v některých zemích EU panují obavy, že po vypršení smlouvy může plyn přestat přes Ukrajinu proudit úplně.

Šefčovič již v září prohlásil, že unie je i na tuto krajní variantu připravena. Podzemní zásobníky plynu v unijních zemích jsou podle něho téměř zcela plné a Ukrajina má zásoby plynu výrazně větší než loni touto dobou.

Související

Maroš Šefčovič

EU nepracuje přímo na dalších sankcích, ale na dotažení detailů, uvedl Šefčovič

Evropská komise (EK) a členské státy EU nyní nepracují přímo na dalším, sedmém evropském sankčním balíku proti Rusku. EK dnes představí opatření, jež se týkají dotažení některých detailů z předcházejících balíků s cílem zabránit neplnění sankcí. Zároveň chce EU dostat sankce do souladu se závěry zemí G7. Na dnešní tiskové konferenci po jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Praze to řekl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.
Maroš Šefčovič

Evropští lídři vyjadřují výhrady k vládě Tálibánu, Peking reaguje pozitivněji

Prozatímní afghánská vláda jmenovaná v úterý radikálním hnutím Tálibán podle Evropské unie není "inkluzivní" a neodráží etnickou a náboženskou různorodost afghánské populace. Výhrady k novému kabinetu, který je tvořen pouze muži včetně lídrů Tálibánu z 90. let, dnes odděleně vyjádřili i představitelé vlád Německa, Francie a Británie.

Více souvisejících

Maroš Šefčovič Zemní plyn Ukrajina Rusko Gazprom Naftogaz Energetika

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 15 minutami

před 48 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy