Tranzit plynu přes Ukrajinu? Jednání zkrachovalo. Na vině je Rusko, tvrdí Šefčovič

Za zklamání označil dnes místopředseda Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič výsledek dalšího kola jednání se zástupci Ruska a Ukrajiny o nové smlouvě na tranzit plynu. Současný kontrakt vyprší na konci roku a Šefčovič chtěl dnes domluvit zásadní body smlouvy budoucí. Zvláště na ruské straně ale podle něj nebyla dostatečná vůle k zásadnímu posunu dosud zablokovaných jednání. "Jsem stoprocentně přesvědčen, že dohodu stihnout můžeme," prohlásil nicméně.

Ukrajina má dlouhodobě obavy, že Rusko její území po vypršení současné smlouvy obejde při dodávkách do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream po dně Baltského moře. Rusko tvrdí, že je připraveno v tranzitu přes Ukrajinu pokračovat, pokud bude tato trasa ekonomicky rentabilní. Brusel chce prostřednictvím trojstranných rozhovorů dospět ke smlouvě přijatelné pro Moskvu i pro Kyjev.

"Jsem zklamán dnešním výsledkem a říkám to zcela otevřeně... Kdyby byla politická vůle, tak mohl přijít posun," řekl Šefčovič novinářům. Místopředseda EK chtěl během čtvrtého kola rozhovorů dojednávat například celkové objemy plynu či délku trvání kontraktu, neuspěl však.

Pro Rusko je podle místopředsedy komise problémem spor ukrajinské firmy Naftogas a ruského Gazpromu o tranzitní poplatky za plyn mířící do Evropy. Věcí z podnětu ukrajinské strany řeší arbitrážní soud ve Stockholmu. Moskva rovněž chce před podpisem smlouvy znát množství plynu, který se bude prodávat přímo Ukrajině. To je pro Rusko ekonomicky nejdůležitějším bodem nové smlouvy, zatímco Kyjev považuje za stěžejní objem plynu mířící přes Ukrajinu do Evropy.

Obě strany se dnes podle Šefčoviče shodly na zintenzivnění rozhovorů a uspořádání listopadové schůzky na úrovni ministrů.

Obchodní jednání mezi oběma zeměmi se výrazně zpolitizovala po ruské anexi Krymu a postupu proruských separatistů na východě Ukrajiny. Současné kolo jednání zprostředkované EU bylo třetím od loňského obnovení rozhovorů.

Kyjev má na vedení plynu přes ukrajinské území velký zájem, neboť vytváří až tři procenta hrubého domácího produktu. Vyjednavače však s blížícím se koncem roku a zvýšenou zimní spotřebou plynu začíná tlačit čas. Na Ukrajině i v některých zemích EU panují obavy, že po vypršení smlouvy může plyn přestat přes Ukrajinu proudit úplně.

Šefčovič již v září prohlásil, že unie je i na tuto krajní variantu připravena. Podzemní zásobníky plynu v unijních zemích jsou podle něho téměř zcela plné a Ukrajina má zásoby plynu výrazně větší než loni touto dobou.

Související

Maroš Šefčovič

EU nepracuje přímo na dalších sankcích, ale na dotažení detailů, uvedl Šefčovič

Evropská komise (EK) a členské státy EU nyní nepracují přímo na dalším, sedmém evropském sankčním balíku proti Rusku. EK dnes představí opatření, jež se týkají dotažení některých detailů z předcházejících balíků s cílem zabránit neplnění sankcí. Zároveň chce EU dostat sankce do souladu se závěry zemí G7. Na dnešní tiskové konferenci po jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Praze to řekl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.
Maroš Šefčovič

Evropští lídři vyjadřují výhrady k vládě Tálibánu, Peking reaguje pozitivněji

Prozatímní afghánská vláda jmenovaná v úterý radikálním hnutím Tálibán podle Evropské unie není "inkluzivní" a neodráží etnickou a náboženskou různorodost afghánské populace. Výhrady k novému kabinetu, který je tvořen pouze muži včetně lídrů Tálibánu z 90. let, dnes odděleně vyjádřili i představitelé vlád Německa, Francie a Británie.

Více souvisejících

Maroš Šefčovič Zemní plyn Ukrajina Rusko Gazprom Naftogaz Energetika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy