Německá automobilka Volkswagen dnes po odstávce kvůli koronaviru obnovila v omezeném režimu výrobu ve svém největším závodě v dolnosaském Wolfsburgu. Chce, aby si zaměstnanci nejprve zvykli na nová hygienická opatření zavedená kvůli pandemii. V omezeném provozu v České republice obnovila výrobu ve všech třech svých závodech také Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen.
Německo s ohledem na mezidenní poklesy počtů nově nakažených koronavirem uvolnilo karanténní opatření. Výrobci aut spoléhají na schopnost vlády udržet šíření koronaviru pod kontrolou, aby se největší ekonomika Evropy mohla znovu vrátit k růstu.
Production at #Volkswagen in Wolfsburg begins again. Some 8,000 employees are returning to the production halls. More information: ?https://t.co/q67N5yuTJy#WeNotMe pic.twitter.com/5PQobOir23
— Volkswagen News (@volkswagen) April 27, 2020
Ve Wolfsburgu dnes ráno začalo pracovat kolem 8000 zaměstnanců. Tento týden se v závodě vyrobí asi 1400 vozů, příští týden to má být dalších 6000, informoval koncern. Výrobní kapacita se tento týden bude pohybovat kolem deseti až 15 procent, v následujících týdne by měla dosáhnout 40 procent úrovně před koronavirovou krizí, řekl agentuře Reuters člen představenstva značky VW Andreas Tostmann.
"Znovuzahájení provozu v největší evropské továrně na auta po týdnech odstávky je důležitým symbolem pro naše zaměstnance, prodejce, dodavatele, německou ekonomiku i pro Evropu," konstatoval Tostmann.
Volkswagen přepracoval své výrobní postupy, do nichž zahrnul dodatečnou hygienu. Zaměstnanci si mají měřit teplotu a oblékat se do kombinéz doma, aby se předešlo hromadění lidí v závodních šatnách. Na podlaze přibyly značky, jež mají pracovníkům pomoci zachovávat nařízený odstup 1,5 metru. Zaměstnanci továrny mají k dispozici více času, aby si mohli dezinfikovat pracovní nástroje a povrchy, informovala automobilka.
Koncern už na začátku dubna obnovil výrobu v závodech na součástky do aut v německých městech Braunschweig, Kassel, Salzgitter a Hannover. Výroba aut se obnovila 20. dubna v továrnách v německém městě Cvikov (Zwickau) a v Bratislavě, v německé Saské Kamenici (Chemnitz) pak o tři dny později.
Tento týden má Volkswagen obnovit výrobu v Portugalsku, ve Španělsku, Rusku, Jihoafrické republice a v Jižní Americe. Od 3. května se obnoví výroba v závodě v americkém městě Chattanooga. Koncern oznámil, že v Německu otevřelo 70 procent jeho prodejců.
Automobilka Škoda Auto bude ve svých třech českých závodech - v Mladé Boleslavi, Kvasinách a ve Vrchlabí - po odstávce vyrábět pouze na dvě směny ze standardních tří, noční směna odpadne. Auta začnou z výrobních linek sjíždět v příštích dnech, jejich montáž začne v úterý, řekl dnes ČTK člen představenstva Bohdan Wojnar.
Volkswagen je podle objemu prodeje největší automobilkou na světě. Koncern má 124 továren, z toho 72 v Evropě. Škoda Auto v Česku zaměstnává téměř 34.000 lidí.
Skupina vlastní celkem 12 značek. Vedle mladoboleslavské Škody mezi ně patří značky osobních aut Volkswagen, Audi, Seat, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Porsche, značky nákladních aut MAN a Scania a také užitkové vozy Volkswagen a motocykly Ducati.
Související
Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
volkswagen , automobilový průmysl , Ekonomika , Německo
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
před 2 hodinami
Timmy rozpoutal v Německu bouři. Vědci mluví o týrání, konspirační teoretici vytváří kolem velryby auru
před 3 hodinami
„Hosté mi nebudou stát v cestě.“ Útočník před střelbou sepsal mrazivý protitrumpovský manifest
před 4 hodinami
Evropští lídři se poprvé vyjádřili ke střelbě v USA. Neskrývají zděšení
před 5 hodinami
Cílem útoku zřejmě měl být Trump. Střelec je vysoce vzdělaný, s úřady nespolupracuje
před 6 hodinami
40 let od Černobylu. Proč jedna katastrofa nevysvětluje rozpad SSSR
před 7 hodinami
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
před 8 hodinami
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
před 9 hodinami
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
před 10 hodinami
Jak mohlo dojít ke střelbě? Bezpečnostní opatření selhala, detektor kovu pípal, ale ochranku to nezajímalo
před 12 hodinami
Ze světa přichází první reakce na střelbu. Lídři útok odsoudili
před 12 hodinami
Chtěl střílet na Trumpovy úředníky. Útočníkem je jednatřicetiletý učitel, v pondělí jde před soud
před 13 hodinami
Ani nejlepší zabezpečení na světě nezastaví vyšinuté jedince s narušeným myšlením, řekl Trump po střelbě
před 13 hodinami
Na akci Bílého domu se poblíž Trumpa střílelo. Prezidenta evakuovali
před 15 hodinami
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
Čtyřicet let po nejhorší jaderné katastrofě v dějinách lidstva zůstává Černobyl místem, kterému znovu hrozí nebezpečí. Jakmile opustíte vyznačenou cestu v blízkosti jaderné elektrárny, dozimetr připnutý na hrudi začne tikat znatelně rychleji. Je to neviditelná hranice mezi relativně čistou půdou a kontaminovaným územím, kde se příroda pomalu zmocňuje opuštěných staveb.
Zdroj: Libor Novák