Německé automobilové skupině Volkswagen v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 81,4 procenta na 900 milionů eur (24,5 miliardy Kč). Výsledky negativně ovlivnila pandemie nemoci covid-19, která snížila prodej.
Firma tak v dnešním prohlášení potvrdila předběžné výsledky, které zveřejnila v polovině dubna. Automobilka očekává, že v zisku bude i za celý rok, prodej i zisk ale bude výrazně nižší než loni.
Zisk před zdaněním klesl téměř o 83 procent na 700 milionů eur. Hospodaření kromě propadu poptávky po nových autech negativně ovlivnil také bouřlivý vývoj na komoditních a kapitálových trzích.
Tržby se snížily o 8,3 procenta na 55,1 miliardy eur (1,5 bilionu Kč). Dodávky zákazníkům klesly o 23 procent na dva miliony vozů.
"Naše podnikání v prvním čtvrtletí podstatně ovlivnila globální pandemie covidu-19," uvedl v prohlášení finanční ředitel Frank Witter. Dodal, že automobilka zavedla řadu protiopatření, aby snížila náklady a zajistila si likviditu. Teď má finančně silnou pozici.
Volkswagen stejně jako mnoho jiných výrobců musel kvůli riziku nákazy koronavirem přerušit výrobu v továrnách, kromě toho se zavřely také autosalony. Výroba v Německu se minulý týden začala pomalu obnovovat, avšak s menší kapacitou.
Koncern Volkswagen vlastní 12 značek. Patří mezi ně značky osobních automobilů VW, Audi, Seat, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Porsche, nákladní vozy MAN a Scania a rovněž užitkové Volkswageny a motocykly Ducati.
Související
Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
volkswagen , automobilový průmysl , Ekonomika , Německo
Aktuálně se děje
včera
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
včera
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
včera
Je dobře, že Írán bude mlčet, raduje se Trump po přerušení rozhovorů
včera
Paris Saint Germain po roce opět slaví titul v Lize mistrů. Ve finále porazil Arsenal až na penalty
včera
Hon na vakcínu odstartoval. Očkování proti ebole vyvíjí vědci z celého světa
včera
Írán zastavuje mírová jednání s USA
včera
Rozhodnutí o přesunu agend z Úřadu vlády na ministerstva je definitivní, řekl Babiš
včera
Chlubí se násilím na internetu, získávají politický vliv. Afriku kromě eboly devastují i ozbrojené gangy
včera
Magyar změní ústavu, aby dosáhl odvolání maďarského prezidenta
včera
Netanjahu nařídil armádě zahájit bombardování Bejrútu
včera
Írán od začátku války zasáhl víc vojenských objektů, než USA dosud přiznávaly
včera
EU zvažuje, že zbaví nároku na ochranu ukrajinské muže v odvodovém věku
včera
Není správné lpět na české koruně, pokud by brzdila rozvoj. Skepsi vůči euru vytváří politici, varoval Pavel
včera
Zelenskyj: Ukrajina naléhavě potřebuje protiraketové střely z USA
včera
Írán si přeje dohodu, tvrdí Trump a mlčí o Kuvajtu. Zasedne RB OSN
včera
USA zaútočily na íránské radary a řídící a velící centra
včera
Výhled počasí na první letní víkend. Tropické teploty se nečekají
31. května 2026 23:55
Švýcarsko se nedočkalo hokejového zlata ani doma, ve finále tentokrát podlehlo Finsku. Norové berou senzační bronz
31. května 2026 21:50
Buckinghamský palác měl emaily dokazující prohřešky bývalého prince Andrewa
31. května 2026 20:36
Moravec vyzval Babiše, aby si ho předplatil. Premiér ho předtím hodnotil
Novinář Václav Moravec již během minulého týdne odstartoval svůj vlastní mediální projekt a v první politické diskuzi přivítal ministra zahraničí Petra Macinku (Motoristé), člena vlády Andreje Babiše. Dokonce i premiér se následně vyjádřil k novému počinu bývalého televizního moderátora.
Zdroj: Jan Hrabě