Život bez kávy? Krizový plán švýcarské vlády pobouřil veřejnost

O Švýcarech se rozhodně nedá tvrdit, že by nebyli připraveni. V zemi má každá domácnost k dispozici jaderný kryt, zkouška sirén, které mají varovat před nálety, se koná každý rok. Jeden z nejbohatších států světa má také tuny zásob pro případ katastrofy, a to včetně kávy, píše na svých internetových stránkách britská BBC.

Když švýcarská vláda letos na jaře zveřejnila plán, na základě kterého by se měly tyto zásoby kávy zlikvidovat, narazila na tvrdý odpor.

Nízkoenergetický voňavý nápoj s nízkou výživovou hodnotou, nepatří podle vládních úředníků na seznam věcí "nezbytných k životu". To se ale švýcarské veřejnosti vůbec nelíbilo.

Švýcaři patří k největším milovníkům kávy na světě a vypadá to, že mnoho z nich si život bez ní nedokáže představit ani v krizové situaci či při katastrofě. Tváří v tvář takovému odporu vláda oznámila, že svůj záměr přehodnotí.

Patnáct tun kávy, které by 8,5 milionu obyvatel alpské země údajně vystačilo na tři měsíce, je jednou z mnoha položek ze seznamu hmotných rezerv pro případ nouze. Dále jde třeba o cukr, mouku, olej na vaření, rýži, palivo, pitnou vodu a léky.

Ve Švýcarsku se vyrábí jen polovina potravin, které se v této zemi spotřebují a závažný nedostatek základních potřeb, jaký země zažila za první a druhé světové války, přivedl vlády v následujících letech k vytváření zásob pro případ krize. Výrobci zboží, které je na seznamu základních potřeb, musejí jeho určité množství skladovat a vláda jim za to platí. Očekává ale také, že i občané budou myslet na vlastní rezervy, které by jim pomohly přetrvat v případě neočekávané události: patří mezi ně pitná voda, jídlo na týden, svítilna a toaletní papír.

V roce 2016 vláda zveřejnila video, jak se co nejlépe připravit na stav nouze nebo na katastrofu. V klipu se objevili dva muži: "připravený Tom" a "lajdák Tim". Zatímco Tomův sklep byl plný potřebných zásob, Timův zel prázdnotou, a hrozilo tak, že v případě katastrofy nedokáže zajistit rodinu. Ve skutečnosti se ale jen třetina Švýcarů obtěžuje s udržováním zásob pro svou osobní potřebu, ukazují statistiky.

Lidé se často nad touto představou jen pousmějí a vzpomínají, "jak jejich babička mívala zásoby těstovin", jiní říkají, že mají malý byt a na zásoby nemají dost místa a další přiznávají, že jedinou věcí, kterou mají ve sklepě, jsou lyže.

Vypadá to ale, že Švýcaři očekávají od své vlády, že se o hmotné rezervy postará místo nich, a to včetně nepostradatelné kávy. Švýcaři ročně v přepočtu na osobu spotřebují osm kilogramů kávy. Najít někoho ve Švýcarsku, kdo ji nepije, je obtížné: káva s mlékem po ránu, malé espresso nebo ristretto po obědě či večeři jsou zde každodenním rituálem. A nemít tohle zajištěné - byť jen třeba na týden - je pro mnohé nepředstavitelné.

A tak vláda, vyvedená z konceptu odporem proti svému plánu, od původního rozhodnutí upouští. Svoji roli při tom hráli zřejmě i švýcarští výrobci kávy, kteří nechtějí přijít o tučné poplatky za skladování této pro tolik lidí strategické komodity.

Úřad, který dohlíží na zásoby potravin v zemi, využil debaty, aby veřejnosti připomněl, že mít něco odloženého stranou pro nenadálé situace není k zahození. Velké ozbrojené konflikty v nejbližším okolí Švýcarska sice v nejbližší době podle všeho nehrozí, úřady i občané by ale měli být připraveni na přírodní katastrofy nebo kybernetické útoky, které by mohly přetrhnout dodavatelské řetězce, ale i na výpadky dodávek určitého zboží kvůli globálním ekonomickým krizím.

Poměrně nedávno se přitom ukázalo, že udržování zásob má ve Švýcarsku své opodstatnění. Loni totiž hladina Rýna klesla tak nízko, že lodě dovážející minerální oleje a hnojiva se nemohly do země dostat, a tak přišly na řadu zásoby. Podobné to bylo v roce 2017 v době celosvětového nedostatku antibiotik: švýcarských nemocnic se problémy nedotkly, protože měly zásoby potřebných léků. Vše tak nasvědčuje tomu, že švýcarská vláda bude rezervy udržovat i v budoucnu a veřejnost ji v tom bude podporovat - tedy pokud bude na jejich seznamu káva.

Související

Dálnice v Německu, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu

Ceny dálničních známek v Evropě se často výrazně liší a mnohdy nemusí odpovídat kvalitě poskytovaných služeb. V Česku znovu vzrostou ceny od roku 2025 na základě inflace a rozšíření dálniční sítě. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka zdůraznil, že příjmy z poplatků jsou klíčové pro financování modernizace a výstavby dopravní sítě.

Více souvisejících

Švýcarsko káva Ekonomika

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 2 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 4 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

PLAY OFF EXTRALIGY 2025: Sparta srovnává stav s Kometou, Kořenář má na kontě nulu

Sparta ve druhém semifinále porazila Kometu 3:0 a srovnala sérii na 1:1, když se trefili Chlapík, Kousal a Řepík. Brankář Kořenář si připsal první nulu v extraligovém play-off, série se nyní přesouvá do Brna.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy