Heineken opouští Rusko, ztratí 300 milionů eur

Nizozemská společnost Heineken v pátek oznámila dokončení svého odchodu z Ruské federace. Své aktivity prodala společnosti Arnest Group za jedno euro. Odchod bude pivovarnického giganta stát až 300 milionů eur. 

Pivovarnický gigant Heineken ruský trh opouští více než rok a půl po invazi Ruska proti Ukrajině. Podle serveru Politico prodal všechny své aktivity výrobci Arnest Group za jedno euro. Cena odchodu se pohybuje okolo 300 milionů eur. Sedm pivovarů ruské společnosti se zavázalo garantovat práci pro 1800 zaměstnanců Heinekenu po dobu tří let.

Podle generálního ředitele nizozemské společnosti Dolfa van den Brinka není odchod jednoduchá záležitost. „Poslední vývoj ukazuje, jak velkým výzvám čelí velké výrobní společnosti při odchodu z Ruska. I když to trvalo mnohem déle, než jsme doufali, tato transakce zajišťuje živobytí našich zaměstnanců a umožňuje nám opustit zemi zodpovědným způsobem,“ shrnul.

Společnost plánovala opustit Rusko od března 2022. Politico zdůraznilo, že zpoždění sváděla na vývoj situace, který „ztěžoval získání povolení k odchodu“. Rusové mezitím například zabavili aktiva různých zahraničních investorů v čele se společnostmi Danone a Carlsberg.

Heineken chce do šesti měsíců v Rusku ukončit výrobu své značky Amstel. „Součástí dohody byla tříletá licence pro menší regionální značky, která je nutná k zajištění kontinuity podnikání a zajištění schválení transakce,“ uvedla společnost v prohlášení.

Po plnohodnotné invazi Ruska proti Ukrajině z loňského února řada společností ze západních firem opustila ruský trh. Jako příklad může sloužit síť restaurací s rychlým občerstvením McDonald’s. Prodala více než 800 místních restaurací. Některé ale zůstávají – mezi největší patří Procter & Gamble, Nestlé, Unilever, Mondelez a další tři stovky.

Odcházely různé ropné společnosti, automobilky, technologické firmy, poradenské společnosti a banky. Odhady výzkumníků z Yaleovy univerzity ale hovoří o více než dvou stovkách společností, které v Ruské federaci zůstaly. Dalších 178 si údajně „kupuje čas“ – tedy pozastavily nové investice a omezily své aktivity, v zemi jsou ale přítomny stále.

Související

Pivovar Heineken

Stovky západních firem Rusko navzdory válce neopouští. Proč v zemi zůstávají?

Po plnohodnotné invazi Ruska proti Ukrajině z loňského února řada společností ze západních firem opustila ruský trh. Jako příklad může sloužit síť restaurací s rychlým občerstvením McDonald’s. Prodala více než 800 místních restaurací. Některé ale zůstávají – mezi největší patří Procter & Gamble, Nestlé, Unilever, Mondelez a další tři stovky. 
Pivovar Heineken

Bill Gates koupil podíl v nizozemském pivovaru Heineken

Americký miliardář a spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates koupil podíl 3,8 procenta v nizozemské firmě Heineken Holding, která vlastní kontrolní podíl v pivovaru Heineken. Vyplývá to z údajů nizozemského úřadu pro regulaci finančních trhů AFM. Podle agentury Bloomberg zaplatil Gates za podíl kolem 902 milionů dolarů (zhruba 20 miliard Kč).

Více souvisejících

Pivovar Heineken

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy