Kurz eura ke koruně: Analytici naznačili, jak se bude vyvíjet

Česká měna by v příštích měsících měla oslabit ze současných hodnot, které jsou k euru nejsilnější od krizového roku 2008. Mohla by tak oslabit o několik desítek haléřů z pátečních 23,90 Kč za euro. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Posilování koruny z posledních týdnů podle nich souviselo s návratem rizikového apetitu k exotičtějším měnám, jako je koruna. Roli hraje i vyšší úročení domácí měny.

"Česká koruna momentálně těží z poklesu obav investorů o další vývoj globální, ale hlavně pak evropské ekonomiky. V takové situaci si kapitál, který byl dosud z preventivních důvodů 'uklizen' v bezpečných přístavech, jakým je například americký dolar, hledá uplatnění v místech, která nabízejí vyšší výnos s vyšším rizikem. Mezi ně patří i koruna, která zůstává lépe úročena než například dolar či euro," řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil.

Koruna v posledních týdnech posílila především díky optimismu ohledně lepšího vývoje v Evropě, souhlasil analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Osobně považuje současný optimismus za přehnaný, kdy například z pohledu úrokového diferenciálu je nyní koruna výrazně silnější, než by modelově měla být. "Očekávám proto, že koruna se v nejbližších týdnech ještě může pohybovat kolem 24korunové hranice. V průběhu roku ale jako pravděpodobnější scénář vidím postupné oslabování až k hranicím, kde ČNB během léta intervenovala, tedy 24,70 až 24,80 Kč za euro," dodal.

Koruně podle Hradila pomáhá i deklarovaná ochota a schopnost České národní banky podpořit ji devizovými intervencemi v případě, že by se opět ocitla pod tlakem. Osobně čekává, že si koruna nově dobyté pozice neudrží a v blízké době opět oslabí. Za adekvátní považuje kurz poblíž 24,40 Kč/EUR.

Posilování koruny patrně překvapuje i samotnou ČNB, která ve své původní prognóze očekávala, že kurz bude nad úrovní 25 Kč/EUR na konci minulého roku, upozornil analytik Purple Trading Petr Lajsek. Připomněl, že od listopadu již nejsou žádné devizové intervence. Předpokládá, že koruna již nebude mít příliš prostoru na posílení a dojde spíše k postupnému otočení trendu.

"Výrazné zisky, kterých koruna dosáhla na počátku letošního roku, se pravděpodobně neudrží a do konce roku budou korigovány, zejména v souvislosti s dalším zužováním úrokového diferenciálu (rozdílu v úročení koruny a dalších měn)," uvedl analytik Komerční banky Jaromír Gec. Celkově očekává, že koruna do konce roku 2023 oslabí na 24,25 Kč/EUR.

Z pohledu aktuální situace se může podle analytika XTB Jiřího Tylečka koruna zdát abnormálně silná, nicméně ji výrazně pomáhají vysoké úrokové sazby. To je ostatně vidět také na dalších posilujících měnách ve středoevropském regionu. Důležitá je také relativní výše sazeb a pohybů v jiných zemích, podotkl. V příštích týdnech by koruna měla zůstat podobně silná, míní analytik Portu Marek Pokorný. Začátkem dubna by se ale mohla dostat na úroveň 24,20 Kč za euro. Koncem roku by se cena eura mohla blížit k 25 korunám, poznamenal.

Koruna se po celý týden se obchodovala pod 24,00 CZK/EUR, ve čtvrtek byla testována hladina 23,90 Kč/EUR. Letos si tak koruna připsala tři čtvrtiny procenta. Od počátku loňského závěrečného čtvrtletí si koruna polepšila o 2,6 procenta, uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Související

Peníze, ilustrační foto

Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet České republiky uzavřel rok 2024 s deficitem ve výši 271,4 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 17,1 miliardy korun. Proti schválenému plánu byl výsledek lepší o 10,6 miliardy korun. Vláda premiéra Petra Fialy tak třetí rok po sobě nejen dodržela plánovaný deficit, ale dokonce jej snížila oproti schválenému návrhu. Tento výsledek byl dosažen díky lepšímu výběru daní a pojistného, a zároveň umírněnému růstu výdajů.
Ilustrační fotografie. Původní zpráva

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 

Více souvisejících

CZK kurzy měn EUR

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Francouzská policie

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž

Francouzské úřady zahájily vyšetřování druhého výpadku elektřiny během pouhých dvou dnů poté, co bylo zjištěno, že požár transformátoru v Nice mohl být výsledkem úmyslného žhářství. Událost ovlivnila dodávky proudu pro nejméně 45 000 obyvatel a přišla den po podobném výpadku v Cannes, který narušil závěr tamního filmového festivalu.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů

Ukrajina a Rusko během tří dnů uskutečnily dosud největší výměnu válečných zajatců od začátku války. Prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli oznámil, že byl dokončen poslední krok výměny „1000 za 1000“ – na svobodu se vrátili i poslední z 303 ukrajinských zajatců, které mělo Rusko v rámci dohody propustit.

včera

Švédský tým na MS v hokeji

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa

V napínavém souboji o třetí místo mistrovství světa v ledním hokeji si Švédsko nakonec před zaplněnou Avicii Arenou pojistilo bronzové medaile, když porazilo houževnatý dánský výběr 6:2. Tři korunky dominovaly především ve druhé a třetí třetině, zatímco Dánové ani přes velkou bojovnost nedokázali odvrátit porážku.

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet

Evropská unie čelí stále naléhavější bezpečnostní výzvě, kterou dlouho přehlížela: rozsáhlému podílu čínských firem na správě a vlastnictví více než 30 přístavů po celé Evropě. Zatímco v minulosti byly tyto investice vítány jako vítaný příliv kapitálu a příležitost pro modernizaci infrastruktury, dnes se stále častěji ukazuje, že přítomnost čínských firem v klíčových logistických uzlech představuje strategické riziko pro celou evropskou bezpečnost.

včera

Jana Maláčová

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí a současná členka SOCDEM Jana Maláčová se rozhodla podělit o velmi osobní informaci. Na sociální síti X (dříve Twitter) otevřeně přiznala, že v posledních měsících čelí onkologickému onemocnění. Ve svém příspěvku uvedla, že nosí paruku – ne však jako módní doplněk, ale kvůli následkům náročné léčby.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?

Z východní Ukrajiny, kde se v posledních měsících boje soustředí především na město Pokrovsk a jeho okolí, přichází zvláštní ticho. Není to klid před bouří, ale spíše napjaté ticho plné otázek, které si vojáci i obyvatelé pokládají častěji než dříve: může být nadcházející návrh na mírová jednání s Ruskem počátkem konce války, která trvá již třetím rokem?

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině

Ruská armáda podle nejnovějších zpráv zřejmě dokončuje finální testy své nejmodernější hypersonické zbraně RS-26 „Orešnik“. Tento vývoj vyvolává obavy, že Kreml se připravuje na nový masivní úder proti Ukrajině, jenž by mohl zásadně změnit průběh konfliktu. Upozorňuje na to americký vojenský analytik Brandon J. Weichert v článku pro deník The Washington Times, který vychází z informací ukrajinského serveru Militarnyi a portálu Defence-Blog.com.

včera

včera

včera

24. května 2025 21:41

Dovoz a vývoz zboží

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel

Evropská unie vyzvala Spojené státy k vzájemnému respektu v obchodních vztazích poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením 50% cla na veškeré zboží dovážené z EU. Brusel zároveň varoval, že je připraven hájit své zájmy, pokud dojde k eskalaci obchodního napětí.

24. května 2025 21:04

24. května 2025 20:30

Elon Musk

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu

Americký marketingový expert Scott Galloway označil zapojení Elona Muska do vládních škrtů ve službách administrativy Donalda Trumpa za „jeden z největších případů zničení značky v dějinách“. Na páteční epizodě populárního podcastu Pivot, který Galloway spolumoderuje, uvedl, že Musk odcizil jádro své zákaznické základny tím, že se politicky přiblížil lidem, kteří o elektromobily nemají zájem.

24. května 2025 19:21

plynovod Nord Stream 2

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce

Evropská unie připravuje další kolo sankcí namířených proti Rusku, jehož cílem je vyvinout větší tlak na Moskvu kvůli pokračující válce proti Ukrajině. Podle informací agentury Bloomberg zvažuje Brusel mimo jiné odpojení více než 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, snížení cenového stropu na ruskou ropu a zákaz plynovodů Nord Stream.

24. května 2025 18:05

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství

Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy