"Necítím nic než odpor." Tesla čelí kvůli Muskovi v Evropě velkým problémům

Tesla, kdysi symbol ekologické revoluce v automobilovém průmyslu, nyní čelí odlivu zákazníků v Evropě. Důvodem není pouze konkurence, ale také kontroverzní politické postoje jejího šéfa Elona Muska. Mnoho majitelů vozů Tesla vyjadřuje zklamání a odpor vůči jeho podpoře Donalda Trumpa a krajně pravicové strany AfD v Německu.

Jedním z těch, kteří se cítí podvedeni, je švýcarský podnikatel Mike Schwede. Když si před lety pořídil Teslu, měl pocit, že investuje do budoucnosti a podporuje boj proti klimatické krizi. Nyní je však znechucen chováním jejího zakladatele. Poslední kapkou pro něj bylo, když Musk na lednové inauguraci Donalda Trumpa opakovaně předvedl gesto připomínající fašistický pozdrav.

„Cítil jsem jen odpor,“ přiznal pro The Guardian Schwede, který se rozhodl svůj vztah k automobilce přehodnotit. Prodej svého vozu zavrhl kvůli vysokému nájezdu kilometrů, a místo toho začal za každý ujetý kilometr posílat 10 centů na charitativní organizace podporující LGBTQ+ mládež a boj proti extremismu. „To je má osobní pomsta,“ dodal.

Podobné pocity zažívá i německý podnikatel Patrik Schneider. „Dříve nás považovali za voliče Zelených, ekology a bojovníky proti CO2. To byla legrace. Ale teď nás považují za podporovatele Trumpa, což už vtipné není,“ řekl pro německý magazín Capital.de. Aby dal najevo svůj nesouhlas s Muskem, začal prodávat samolepky s nápisy jako „Koupil jsem to, než Elon zešílel“ nebo „Elon je blázen“.

Nejde však jen o individuální protesty. Podle údajů Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) se v lednu 2025 prodeje nových vozů Tesla v Evropě propadly o 45 %. Automobilka prodala jen 9 945 vozů oproti loňským 18 161 kusům.

Kromě Muskova politického aktivismu se na poklesu podílí i ekonomické faktory, jako je úbytek státních dotací na elektromobily či očekávání nové generace modelu Tesla Y.

V Německu Musk ještě více pobouřil veřejnost, když na své sociální síti X hostil předsedkyni krajně pravicové AfD Alice Weidel a vystoupil na mítinku této strany, kde kritizoval multikulturalismus. To vyvolalo vlnu odporu mezi politiky i firmami.

Drogerie Rossmann oznámila, že přestane kupovat vozy Tesla do svého firemního vozového parku. Energetická společnost LichtBlick prohlásila, že „vytáhne zástrčku“ a Tesly přestane používat. Aktivisté z britské skupiny Led by Donkeys dokonce promítli na budovu Tesla Gigafactory v Berlíně záběry Muskova fašistického pozdravu s nápisem: „Nejbohatší muž světa propaguje krajní pravici v Evropě. Nekupujte Teslu.“

V Polsku, kde nacistická okupace za druhé světové války vedla k smrti šesti milionů lidí, včetně tří milionů Židů, vyvolalo Muskovo spojení s AfD ostrou reakci. Ministr cestovního ruchu Sławomir Nitras vyzval k bojkotu Tesly: „Žádný normální Polák by už Teslu kupovat neměl.“

Protesty proti Muskově politice nabírají kreativní formy. V Londýně se na autobusových zastávkách objevily parodické reklamy s nápisem „Tesla – Swasticar“ a sloganem „Zrychlí z 0 na 1939 za 3 sekundy“ – narážkou na začátek druhé světové války. V severním Londýně aktivisté přinesli do showroomu Tesly kartonovou figurínu Muska se zdviženou pravicí.

Tesla na klesající prodeje zatím nereagovala. Musk však nadále působí optimisticky. Při posledním setkání s investory připustil, že rok 2025 bude těžký, ale věří, že 2026 bude pro automobilku „epický“.

Podle automobilového analytika Matthiase Schmidta bude příští rok pro Teslu klíčový. „Musk už spotřeboval většinu svých devíti životů, a teď se ukáže, zda má ještě nějaký v záloze.“

Zatímco Tesla čelí jednomu z největších propadů v historii, konkurence nezahálí. Švédská značka Polestar se snaží přilákat bývalé majitele Tesly. Její šéf Michael Lohscheller pro Bloomberg uvedl: „Dostáváme spoustu zpráv od lidí, kterým se nelíbí, co Musk dělá. Naši prodejci vědí, že mají Tesláky oslovit.“

Zůstává otázkou, zda zákazníci na Muskovy kroky zapomenou, nebo zda politická angažovanost poškodí značku trvale. V USA se Tesla stále drží, ale Evropa, která byla jedním z jejích klíčových trhů, dává najevo, že spojení s krajní pravicí se neodpouští.

Ať už Tesla přežije současné turbulence, nebo ne, jedno je jisté – značka, která byla kdysi symbolem pokroku a inovace, se pro mnoho lidí stala toxickou. 

Související

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

Více souvisejících

Tesla Motors Elon Musk

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

před 1 hodinou

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 2 hodinami

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

před 4 hodinami

Donald Trump

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Tato komunikace probíhala během pandemie covidu-19, kdy EU vyjednávala největší očkovací kontrakt své historie.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním večerním projevu znovu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zúčastnil plánovaných mírových jednání v Turecku. V projevu, který byl odvysílán v celostátní televizi, označil přímou účast Putina za nezbytnou podmínku dosažení trvalého příměří a skutečných výsledků.

před 7 hodinami

Evropská unie

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku

Evropská unie schválila v pořadí již sedmnáctý balík sankcí proti Ruské federaci, oznámil dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle jeho vyjádření pro stanici BFM TV se nyní unie chystá spolupracovat se Spojenými státy na přípravě dalších, ještě přísnějších sankčních opatření.

před 8 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?

Americký prezident Donald Trump se účastní významného summitu v Rijádu, kde se schází například se saúdským korunním princem, stejně jako s vůdci Spojených arabských emirátů a Kataru. Tato návštěva, vnímaná jako první zásadní zahraničněpolitická cesta od Trumpova návratu do Bílého domu, má za cíl posílit obchodní a bezpečnostní vazby mezi USA a zeměmi Perského zálivu. Avšak právě v době, kdy Washington zdůrazňuje nové diplomatické priority, může tato cesta přinést napětí do vztahů mezi Spojenými státy a Izraelem.

před 9 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů

Prezident Spojených států Donald Trump dnes v saúdskoarabském Rijádu jednal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou, který byl ještě před půl rokem považován za mezinárodně hledaného džihádistu s odměnou 10 milionů dolarů vypsanou na jeho dopadení. Schůzka trvala půl hodiny a podle amerického Bílého domu byla „velmi pozitivní po všech stránkách“.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?

Napětí mezi Indií a Pákistánem se znovu dostalo na titulní stránky, tentokrát bez výhrůžek jadernými zbraněmi či varovných tlačítek. Přesto byl poslední střet těchto dvou jaderných mocností opět připomínkou toho, jak snadno může i omezený konflikt sklouznout do katastrofální eskalace.

před 10 hodinami

MS v hokeji

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru

O první překvapení letošního mistrovství světa v hokeji se postaral celek, od něhož to málokdo čekal. Nováček z Maďarska si totiž poradil s Kazachstánem, který porazili 4:2 a to i díky zatím nejrychlejší brance tohoto turnaje a udělali tak významný krok k záchraně v elitní divizi mistrovství světa. Ve druhém úterním večerním zápase si pak Kanada v duelu s Francií v poklidu došla pro výhru 5:0.

před 10 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

včera

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy