5 praktických tipů, jak zacházet s penězi a platebními kartami na dovolené

Praha -Léto je čas dovolených a na žádné cestě se neobejdete bez finančních prostředků. Hana Drápalová ze Sberbank přináší pět tipů, které vám mohou pomoci, abyste se na dovolené nedostali do nepříjemné či dokonce krizové situace.

Kombinujte více karet a hotovost

Pro pohodlné užívání dovolené bez nepříjemných okamžiků je dobré mít po ruce více druhů platebních prostředků. Vždy je třeba mít u sebe nějakou hotovost v místní měně. Nespoléhejte, že všude lze platit platební kartou. I když je poblíž bankomat, může vám toto zdržení znepříjemnit den či zkazit výlet, když ve stresu běžíte vybrat peníze a bojíte se, aby vám neujel autobus nebo trajekt. Stejně tak nemusí vždy fungovat bankovní terminály a například v malé restauraci se můžete při platbě dostat do nepříjemné situace.

„Je také dobré vzít si s sebou více platebních karet. Může se totiž stát, že někteří obchodníci nebudou akceptovat kartu Visa či Mastercard. Záleží ale na zemích, do kterých cestujete. V Evropě, například v Německu či Rakousku, v menších obchodech akceptují spíše Mastercard. V Americe je zas o něco více rozšířená Visa. Na cestách je dobré mít alespoň jednu platební kartu embosovanou (s vytlačenými údaji), protože tou můžete platit i offline platby. Hodit se vám to může například v autopůjčovnách, které nemají elektronický terminál, ale používají pouze mechanickou „žehličku" neboli imprinter," doporučuje Hana Drápalová ze Sberbank.

Nastavte si rozumný denní limit

Pokud nemáte na kartě nastavené limity denního výběru hotovosti nebo internetové transakce, doporučujeme si je na cesty nastavit. Jejich výši zvolte tak, aby vás chránila před ztrátou finančních prostředků, ještě než stihnete kartu zablokovat, ale také tak, aby vás neomezovala v placení. Nebylo by přeci jen příjemné, kdyby vám nový denní limit zabránil v úhradě právě vybraného výletu lodí nebo nákupu dárků pro vaše blízké. Obecně je dobré mít nastavenou kreditní kartu s limitem na platby u obchodníků či placení služeb on-line, a platební kartu s vyšším limitem pak na případné výběry z bankomatů.

Využívejte bankomaty banky

Letní dovolené vás často zavedou i do krajin, kde není na každém rohu bezpečno. Pokud chcete mít jistotu při výběru hotovosti, raději vyhledávejte bankomaty, které provozují banky. A to jak uvnitř bankovní pobočky, tak směrem do ulice: ty jsou totiž pod drobnohledem bankovní ostrahy a nehrozí vám fyzické okradení, ale ani zcizení údajů či PIN k vaší kartě.

Hotelový pokoj není trezor

Často s sebou na dovolenou vezete cenné věci, které pak nemůžete mít stále na očích. Měli byste proto myslet na to, jak větší částku v hotovosti, notebook, tablet, mobilní telefon nebo rodinný fotoaparát zabezpečit proti krádeži. Nejjednodušším způsobem je uložení cenností do hotelového sejfu. Tuto službu dnes již většina provozovatelů ubytování nabízí.

Kdo ale dává přednost větší jistotě, ten může samozřejmě své klidné spaní posílit ještě speciálním pojištěním. „Pojištění platební karty a osobních věcí se vyplatí na dovolené i v běžném životě, protože dokáže předejít spoustě nepříjemných situací. Ukazuje se, že lidé mají rádi jistotu pojistného krytí, cítí se tak bezpečněji a dovolenou si lépe užijí," shrnuje aktuální trend Hana Drápalová ze a dodává, že velkým benefitem pojištění osobních věcí je také to, že se často vztahuje i na klíče od domova, osobní doklady a peněženku, fotoaparát, mobil a notebook.

Nepodceňujete cestovní pojištění

Je dobré zvážit také samotné cestovní pojištění k platební kartě, které zahrnuje pojištění výdajů na léčení v zahraničí, úrazové pojištění i pojištění odpovědnosti za škodu. Součástí je také pojištění pro případ ztráty nebo krádeže cestovních dokladů a osobních zavazadel. Hodit se může také právní pomoc a kauce v případě dopravní nehody nebo pojištění zrušení cesty, které pojištění k platební kartě většinou také obsahuje. Pojistit přes platební kartu můžete nejen sami sebe, ale také celou rodinu. Ověřte si, jestli pro vás cestovní pojištění není výhodnější než klasické cestovní pojištění.

Související

Více souvisejících

peníze platební karty

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy