Lidé si půjčují méně často, zato ale více. Hlásají čísla stavebních spořitelen

Stavební spořitelny si mnou ruce. Od začátku letošního roku do konce září sjednaly úvěry v celkovém objemu 54,2 miliardy korun. Tato suma je o 23 % vyšší než ta loňská. Paradoxem ale je, že počet nových smluv o půjčce meziročně kles. Lidé si půjčují méně, žádají však o vyšší sumy.

Výše průměrného úvěru ze stavebního spoření roste s železnou pravidelností. Lidé si často úvěr sjednávají kvůli pořízení nemovitosti. Úrokové sazby hypoték v současné době rostou a nyní už dosahují více jak 2,5 %, přitom úroky úvěrů ze stavebka se pohybují lehce nad 2,2 %.

Stavební spořitelny ale nelákají jen na výhodné půjčky, lidé jejich služeb využívají i díky stále populárnímu stavebnímu spoření. Jen za letošní rok v průběhu prvních devíti měsíců bylo uzavřeno 326 000 nových smluv, což je o 16 % více než v loňském roce.

Objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření od ledna do září 2018 Do konce roku stavebním spořitelnám čísla ještě vzrostou

Zářím ale rok nekončí. Před sebou mají stavební spoření další tři měsíce, a proto ekonomové očekávají ještě větší zájem, a to jak o úvěry, tak i o samotné spoření. Podle dosavadních odhadů by se celkový objem poskytnutých půjček mohl dotknout hranice 62 miliard korun, přitom v roce 2017 bylo sjednáno úvěrů v celkové hodnotě 55,3 miliardy korun.

Co se nových smluv týká, těch by mohlo být zhruba 500 000. V roce 2017 stavební spořitelny uzavřely kolem 426 000 nových smluv.

A proč stavební spoření stále táhne? Úrokové sazby u stavebka se pohybují kolem 1 %. Kdo řádně spoří, získá 10 % z roční úložky od státu. Státní příspěvek však činí maximálně 2 000 Kč ročně. Klient, který má sjednané stavební spoření, má nárok na levný úvěr ze stavebka. Pokud splní spořitelnou stanovené podmínky, může žádat o řádný úvěr, v případě, že nemá dostatečně naspořeno a nespoří dostatečně dlouhou dobu, lze získat překlenovací úvěr.

Spoření i výhodné úvěry táhnou, přesto lidé si letos sjednávají půjček méně. Stavební spořitelny dosahují lepších čísel kvůli tomu, že lidé žádají o vyšší půjčky.

Podmínky hypoték stále zpřísňují. Jaká je aktuální situace?

Velkému zájmu stavebka nahrávají stále se zpřísňující podmínky hypoték. Pokud klient dnes nesplní tři základní podmínky, půjčku na bydlení nezíská.

Žadatel smí žádat o hypotéku v maximální výši 90 % hodnoty nemovitosti. Výše všeho dluhů klienta (včetně hypotéky) nesmí překročit devítinásobek ročního čistého příjmu klienta. Zájemce o hypotéku nesmí na splácení hypotéky a všech dalších dluhů vynaložit více jak 45 % ze svého měsíčního čistého příjmu.

Související

Moře, ilustrační fotografie. Komentář

Cesta na dovolenou, anebo do pasti? Češi si na léto dál vesele půjčují

Letošní dovolenková sezóna téměř vrcholí a letní školní prázdniny se brzy přehoupnou do své druhé poloviny. Aby bylo jasno, to není názor, to jsou holá fakta. Ale hledat fakta, proč si každý rok na dovolenou půjčuje v Česku skoro 600 tisíc lidí, je o něčem jiném. Zjistit důvody proč, je opravdu jako snaha nalézt pověstnou jehlu v kupce sena. Můžete namítnout, že co je vám do toho, jestli si někdo půjčuje na dovolenou nebo ne. Ať si každý dělá, co chce a co se mu líbí. Jenže, věc tak jednoduchá zase není.
Ilustrační fotografie.

Energetická krize znemožnila mnohým zbavit se dluhů v rámci Milostivého léta. Situaci komplikují i splátky za Vánoce, říká Hůle

Vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle tvrdí, že díky rapidně rostoucím cenám za energie mnohým nezbude na úhradu dluhů v kontextu s takzvaným Milostivým létem, které končí tento pátek. Záhy se podle něj dostanou do velkých problémů i lidé, kteří vedle energetické krize i přes pomoc vlády budou muset řešit splácení vánočních dárků, na něž si před svátky půjčili. „I takoví klienti nás kontaktují. Najednou neví, jak z dluhové pasti, kterou prohlubuje i půjčka na Vánoce. Navíc společnost ČEZ od ledna své služby zdražuje, a tak se mnozí ocitají v beznaději a doslova se hroutí. Naštěstí se nám hlásí andělé, kteří chtějí sociálně slabším finančně pomoci,“ říká pro EuroZprávy.cz Daniel Hůle.

Více souvisejících

půjčky pr článek stavební spoření

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 21 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy