Rok 2023 bude obtížný. Analytici radí, do čeho investovat

Rok 2023 bude pro investování obtížný, analytici doporučují zejména státní dluhopisy, drahé kovy či akcie společností ze zbrojařského či farmaceutického průmyslu. Vyplývá to z odpovědí analytiků na dotazy ČTK.

"Trhy aktuálně nemůžeme označit za zdravé a to bude platit pravděpodobně i po většinu příštího roku. Namístě je nadále velká opatrnost. Nelze říci jedno aktivum nebo odvětví, kam by zaručeně měli lidé investovat. Rozhodně by však měli své peníze vkládat do aktiv, kterým rozumí," řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Příliš se podle něj nyní nevyplatí reality, jako například nákup investičního bytu. Hypotéky jsou extrémně drahé, byty přitom příliš nezlevňují, někde dokonce zdražují. Mezi Čechy jsou vysoce oblíbené investice do cenných kovů, zejména pak zlata. Tomu by se v příštím roce mohlo dařit, dodal.

Analytik XTB Štěpán Hájek vidí jako aktiva, která mají větší šanci na zisk, státní a korporátní dluhopisy. Státní dluhopisy mají za sebou jeden z nejhorších roků ve své historii. Kvůli vysoké inflaci a rostoucím sazbám jejich ceny výrazně klesly. Na dluhopisech tedy není příliš prostoru pro pokles, a naopak lze kombinovat dividendový výnos s tím kapitálovým. "Jde tak o jednu z nejzajímavějších investičních myšlenek s relativně nízkým rizikem v horizontu dvou let," dodal. Zajímavě vypadá také zlato. Americký dolar by měl příští rok v reakci na pokles inflace spíše klesat, což podpoří zlato v růstu, odhadl.

Vhodnou investiční strategií pro rok 2023 by podle analytika Portu Marka Maliny bylo diverzifikované portfolio s mírně agresivní strategií složené především z globálních akciových trhů a v menší míře z dluhopisů nebo zlata. Domnívá se, že zejména druhá polovina příštího roku by mohla být ve znamení oživení akciových trhů. Větší optimismus na trzích by mohl znamenat nadprůměrnou výkonnost pro technologické a růstově orientované akcie. V průběhu roku by se mohlo nadále dařit energetickému sektoru, který těží z drahých komodit, podotkl.

Své místo v portfoliích investorů by si měly najít i dluhopisy, uvedl. Kvalitní dluhopisy nabízejí roční výnos kolem 3,5 procenta při relativně nízkém riziku. Po slabém roce 2022 by rok 2023 mohl být lepší i pro některé drahé kovy, jako je zlato a stříbro, poznamenal.

Makléř Wood & Company Vladimír Vávra by, co se sektorů týče, minimálně v úvodu roku doporučil vyhnout se cyklickým odvětvím a setrval by u defenzivních sektorů jako například farmacie, zdravotní péče či zboží každodenní spotřeby. Bezpečným přístavem by i nadále mohly být akcie v obranném sektoru, a to nehledě na vývoj geopolitické situace. Příležitosti by hledal také v evropském telekomunikačním sektoru.

Vávra vidí jako pozitivní akcie producentů mědi. "S rozvojem elektromobility, obnovitelných zdrojů a potřebě investic do modernizace přenosových sítí budeme svědky mohutného nárůstu poptávky po této komoditě," dodal.

Samostatnou kapitolou jsou podle Lajska alternativní investice. Zájem o tyto investice výrazně roste s obavami o inflaci. Jde například o známky, víno, whisky, umění, veterány nebo třeba kabelky. Z pohledu do historie možná překvapivě právě tato aktiva (známky, víno) nejlépe porážejí inflaci, uzavřel.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika Zlato

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy