Ropa je navzdory problémům kolem dodávek z Ruska nejlevnější od začátku roku

Ropa je navzdory novým problémům kolem omezení dodávek z Ruska nejlevnější od začátku roku. Skutečné škrty v těžbě, k nimž přistoupila Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci, tedy skupina označovaná OPEC+, totiž zatím nejsou tak rozsáhlé, jak skupina před několika týdny avizovala. Důvodem k poklesu cen jsou ale například i sílící obavy z globální recese, píše na svém webu deník Financial Times (FT).

Od minulého týdne na ceny působí evropské embargo na ruskou ropu a také cenový strop, který na ni zavedla skupina ekonomicky vyspělých zemí G7. Rusko, které se nechce smířit s tím, že mu západní státy budou diktovat prodejní cenu jeho ropy, pohrozilo, že zastaví vývoz do každé země, která se bude cenovým stropem řídit. Hned jak cenový strop začal platit, některé dodávky z Ruska začaly váznout, protože v Bosporském průlivu se vytvořila dlouhá fronta ropných tankerů. Turecko totiž v souvislosti se zákazem dovozu ruské ropy do Evropské unie a stanovením maximální nákupní ceny zavedlo přísnější pravidla pro tranzit.

Uvedené okolnosti by za normálních okolností tlačily cenu ropy vzhůru. Cena se ale snižuje, severomořská ropa Brent se aktuálně obchoduje kolem 79 dolarů, americká lehká ropa WTI pak těsně pod 75 dolary za barel. Minulý týden se cena obou kontraktů propadla na letošní minimum.

EU zakázala dovoz ropy z Ruska, které je jejím největším světovým vývozcem, aby Moskvu potrestala za vojenský vpád na Ukrajinu. A to tak, že ruský prezident Vladimír Putin už za ni nebude dostávat dolary na financování své vojenské operace.

Brusel však ze sankcí činí výjimky. Na naléhání Washingtonu EU například upustila od jedné klauzule ze svých sankcí, která by plavidlům navždy zakázala přijímat evropské námořní služby, pokud by porušila cenový strop. Trest byl snížen na 90denní zákaz činnosti.

"Dodávky z Ruska na trh zůstávají nejvyšší z celého roku," uvedl analytik společnosti OilX Florian Thaler. Případný pokles podle něj bude patrný až v prvním čtvrtletí příštího roku.

Skupina OPEC+ na začátku října oznámila, že sníží produkci ropy o dva miliony barelů denně. Skutečné škrty jsou ale nižší. Částečně i proto, že někteří producenti, jako například Angola a Nigérie, měli už dřív problém kvóty dodržet. V praxi tak na trhu nechybějí dva, ale jen jeden milion barelů ropy, uvádějí analytici.

Zatímco dříve měli obchodníci obavy z výpadku dodávek, teď mají strach o poptávku. Velké banky z Wall Street totiž vydávají varování před výhledem světové ekonomiky na příští rok.

Ceny ropy ale přesto mohou otočit směr, píše FT. Pokles dodávek z Ruska by se měl totiž projevit v příštím roce. Slabá poptávka z Číny, která je největším dovozcem ropy na světě, také podle nich nebude trvat věčně.

Související

Více souvisejících

ropa

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 27 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 35 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy