Ruská Raiffeisenbank enormně zdražuje převody v dolarech. V zemi ale dál zůstane

Ruská pobočka Raiffeisenbank v pondělním tiskovém prohlášení uvedla, že poplatek za připsání peněžních prostředků z jiných bank v amerických dolarech na účty klientů, tedy fyzických osob a malých podniků, bude činit 50 procent z částky převodu. Opatření začne platit od září.

Minimálně půjde o tisíc dolarů (v přepočtu 22 tisíc korun), maximálně o deset tisíc dolarů (220 tisíc Kč). „Banka je nucena omezit počet příchozích převodů v amerických dolarech v důsledku změn tržních podmínek. Doporučujeme klientům využívat jiné způsoby přijímání plateb,“ píše banka.

Podle nezávislého ruského serveru Meduza rakouská banka Raiffeisenbank změnila pravidla připisování převodů v dolarech už v červnu. Tehdy ale byla stanovena padesátiprocentní provize, která se ale vztahovala pouze na fyzické osoby a nepřesahovala 500 dolarů.

Rovněž v červnu přestala banka provádět převody v eurech z účtů fyzických osob, fyzických osob podnikatelů a právnických osob. A to nejen do bank v rámci Ruské federace, nýbrž i do dvanácti dalších zemí – nechyběly mezi nimi Moldavsko, Gruzie, Jordánsko nebo Spojené arabské emiráty a všechny středoasijské země.

Další ruský nezávislý server Moscow Times upřesnil, že kombinace západních sankcí a ruských protiopatření znemožňuje nebo zdražuje bankám se sídlem v Rusku obchodovat s americkými dolary. „Několik ruských bank bylo vyřazeno z finanční sítě SWIFT a dostalo zákaz obchodovat se západními měnami poté, co země v únoru 2022 zahájila ofenzívu na Ukrajině,“ píše server.

Moskva v návaznosti zavedla přísné kontroly používání zahraniční měny, omezila výběry hotovosti v dolarech a eurech a stanovila limit deseti tisíc dolarů na množství tvrdé měny, kterou lze odvézt z Ruské federace.

Kreml před nedávnem oznámil, že zvažuje zpřísnění kapitálových kontrol ve snaze udržet hodnotu rublu. Ten se minulý týden propadl vůči americkému dolaru pod jedno sto. Centrální banka tak musela mimořádně zvýšit úrokové sazby na 12 procent.

Vedení Raiffeisenbank údajně považovalo ruskou ekonomiku za „strategicky důležitou“ součást podnikání. „Tato výkonnost pokračovala i během války, přičemž v prvním čtvrtletí roku 2023 vykázal věřitel zisk z Ruska ve výši 301 milionů eur, což představuje 40 procent veškerého zisku banky v daném období,“ informuje Moscow Times.

Začátkem července zdroje napojené na rakouskou banku popsaly, že Raiffeisenbank doufá, že „válka na Ukrajině brzy skončí, aby se vyhnula nákladnému odchodu z Ruska“. Vídeň se stále domnívá, že obnovení dlouhodobých vztahů s Ruskem „při veřejné podpoře Kyjeva během 16 měsíců trvající invaze Moskvy bude ještě možné,“ píše nezávislý server.

Související

Více souvisejících

Raiffeisenbank Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy