VIDEO: SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 22 satelitů Starlink

Raketa Falcon 9, provozovaná společností SpaceX, úspěšně provedla svůj další start, při kterém na oběžnou dráhu vynesla dalších 22 satelitů pro internetovou síť Starlink. Informoval o události SpaceX na sociální síti X (dříve Twitter).

Nosná raketa Falcon 9 byla vypuštěna z kosmodromu v americkém státě Florida v sobotu 23. září ranních hodinách. 

Raketa Falcon 9, na které bylo umístěno 22 satelitů Starlink od společnosti SpaceX, úspěšně odstartovala z Cape Canaveral Space Force Station na Floridě. Start proběhl v sobotu ve 23:38 EDT (24. září 0338 GMT).

První stupeň rakety byl schopen úspěšně se vrátit na Zemi podle plánu a přistál na dronové lodi SpaceX na moři.

Podle popisu mise SpaceX to byl 17. start a přistání tohoto prvního stupně Falconu 9. To vyrovnalo rekord společnosti v opětovném použití, který stanovil jen o čtyři dny dříve jiný Falcon 9 při dalším startu Starlinku.

Starlink je internetová megakonstelace společnosti SpaceX, která poskytuje služby zákazníkům po celém světě. Píše Space.com.

Starlink v současné době sestává z více než 4 750 funkčních satelitů a tento počet bude dále růst daleko do budoucnosti. SpaceX má souhlas k vypuštění 12 000 širokopásmových plavidel a navíc požádala o povolení pro dalších 30 000.

Související

Vesmírná loď Crew Dragon

NASA a SpaceX odložily start mise Crew s posádkou

Americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA) spolu se společností SpaceX oznámily odložení startu mise Crew 7, která má za cíl dopravit čtyři astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). 

Více souvisejících

SpaceX Raketa Falcon 9

Aktuálně se děje

před 30 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy