Stavební výroba v Česku po letních prázdninách zrychlila meziroční pokles. V září se reálně snížila o 3,7 procenta, zatímco v srpnu byla nižší o 0,4 procenta. Klesla i meziměsíčně, a to o 1,7 procenta. Pozemní stavitelství, tedy stavby budov, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížilo o 4,8 procenta.
Produkce inženýrského stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla o 1,1 procenta. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Stavebnictví v ČR rostlo víc než rok až do letošního července, kdy začalo zpomalovat. Podle statistiků a analytiků jsou za útlumem vysoké ceny stavebních prací i materiálů a menší zájem lidí o koupi bytů a domů.
"V září se stavební produkce vrátila k meziměsíčnímu poklesu a klesla také meziročně. O něco lépe si vedlo inženýrské stavitelství, jehož srovnávací základna byla nižší. Pozemní stavby se potýkaly s vyšší základnou a vývoj brzdil segment menších firem," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Stavební úřady vydaly podle ČSÚ v září 6768 stavebních povolení, meziročně o 9,9 procenta méně. "Orientační hodnota stavebních povolení dosáhla 41 miliard korun a meziročně rostla o 16,2 procenta. Tento meziroční růst byl ovlivněn povolením velkých staveb dopravní infrastruktury. Pokud bychom odečetli stavby nad miliardu korun a zohlednili cenový vývoj, dostaneme pokles o pět procent," upozornil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.
Ve srovnání s loňským zářím se začalo stavět o 43,4 procenta bytů méně, konkrétně 2510. Dokončeno jich bylo 3130, to je meziročně o 48,5 procenta víc.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně zvýšil o 0,9 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 9,9 procenta, uvedli statistici.
Analytici: Pokles stavebnictví není překvapením, může zklidnit ceny
Další pokles stavebnictví není podle analytiků, které oslovila ČTK, překvapením, jelikož se v něm odráží pokles celé ekonomiky. Projevuje se menší zájem o nákup nemovitostí kvůli vysokým úrokovým sazbám hypoték. Útlum by podle analytiků mohl vést ke stabilizaci rozkolísaných cen materiálů i bytů a k rozvoji nájemního bydlení v Česku.
Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba v Česku po letních prázdninách zrychlila meziroční pokles. V září se reálně snížila o 3,7 procenta.
"Horší výsledky stavebnictví nejsou překvapením, protože s poklesem ekonomiky obvykle toto odvětví trpí. Letos jeho situaci navíc komplikuje extrémní růst cen energií a stavebních materiálů, kterých občas byl i nedostatek," uvedl Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.
Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka tím, že z hypotečního trhu míří na realitní trh méně peněz, klesá poptávka po nákupu nemovitostí. To se zatím projevuje snížením počtu uskutečňovaných transakcí. V případě, že tato situace bude přetrvávat delší dobu, může docházet k poklesům cen nemovitostí, řekl.
Někteří developeři už avizovali, že možná některé projekty raději odloží, ale ty rozestavěné se snaží dokončit. "Aby mohly začít vydělávat. Nové byty na trhu mohou vést ke stagnaci či dokonce k mírnému poklesu cen nemovitostí," odhaduje Křeček.
Nedostatek a vysoké ceny stavebních materiálů spolu s dražším financováním by měly i nadále být hlavními faktory pro pokračující negativní vývoj ve stavebnictví po zbytek roku, uvedl analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen. Dodal, že v rezidenčním bydlení očekává, že ceny nemovitostí budou v nejbližším horizontu stagnovat. "Pokles cen by měly především zaznamenat kategorie energeticky náročných a rekreačních nemovitostí," řekl Tran Nguyen.
Dufek si myslí, že útlum by mohl vést na přelomu roku k uklidnění cen stavebních materiálů i stavebních prací. Menší nabídka nových bytů a domů podle něj přispěje ke stabilizaci cen a v neposlední řadě přispěje k dalšímu rozvoji nájemního bydlení v Česku. Vyhlídky stavebnictví ale nevidí pro následující měsíce příznivě. "Existuje sice buffer v podobě dodatečných peněz z tzv. fondu obnovy, avšak je otázkou, jak rychle se je podaří aktivovat," uvedl.
Za mírným propadem inženýrského stavitelství je i podoba státního rozpočtu, a to i omezování investic krajů a měst, míní Ondřej Šuch, vedoucí vnějších vztahů Skanska Central Europe. V pozemním stavitelství je podle jeho slov znát pokračující opatrnost investorů. "Přičteme-li stálý nedostatek spolehlivých subdodavatelů a inflaci, je na místě ještě pečlivější plánování. V takových situacích je každý stavební projekt posuzován nejen cenou, ale i pravděpodobnosti jeho úspěšného dokončení v daném čase a kvalitě," řekl Šuch.
Podle Petera Markoviče, generálního ředitele Xella (výrobce Ytongu pro ČR a Slovensko), budou letos rezidenční trh táhnout rekonstrukce. Podle jeho odhadu stoupnou meziročně zhruba o 20 procent. Rychlejšímu rozvoji trhu kromě drahého materiálu a cen energií nebrání nedostatečná výstavba, ale spíše vysoké ceny nemovitostí a drahé hypotéky, míní Markovič.
26. prosince 2024 21:53
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
Související
Kupka oznámil další postup digitalizace stavebního řízení. Stanovil i termín
Události Petra Nutila: Digitalizace a Babiš v náručí proruských populistů
Aktuálně se děje
včera
Co přijde v letošním roce? Česko bude v centru dění a nikdo nezná Trumpovy plány
včera
Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou
včera
Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda
včera
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
včera
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
včera
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
včera
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
včera
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
včera
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
včera
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
včera
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
včera
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
včera
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
včera
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
včera
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
včera
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
včera
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
1. ledna 2025 21:56
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
1. ledna 2025 21:54
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
1. ledna 2025 21:52
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
Katalánský fotbalový velkoklub FC Barcelona má se začátkem nového roku i nový problém. Do silvestrovské půlnoci totiž nestihla zaregistrovat svého ofenzivního záložníka Daniho Olma tak, aby mohla s tímto španělským mistrem Evropy z loňského roku počítat i pro druhou polovinu právě probíhající sezóny 2024/25. Hrozí tak, že o fotbalistu přijde a to navíc bez náhrady.
Zdroj: David Holub