Stavební výroba v Česku se v lednu vrátila k růstu

Stavební výroba v Česku se v lednu vrátila k růstu, meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Data za prosinec statistici revidovali, meziroční pokles činil 2,6 procenta.

V lednu se dařilo pozemnímu stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, naopak produkce inženýrského stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla. Meziměsíčně byla stavební produkce vyšší o 5,1 procenta.

"V lednu umožnily příznivé klimatické podmínky stavbařům provádět veškeré stavební práce bez omezení a produkce meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Tahounem růstu byly pozemní stavby, které zaznamenaly meziroční růst o 7,9 procenta. Produkce inženýrského stavitelství meziročně klesla o 4,2 procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Analytici: Lednový růst stavebnictví se čekal, celkově se letos čeká propad

Vysoké průměrné vytížení kapacit stavebních firem stojí podle analytiků za lednovým růstem stavební výroby, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celkově ale letos odborníci oslovení ČTK očekávají mírný propad oboru a méně postavených bytů, přičemž u menších a středních firem již dochází i k alternativním formám financování projektů.

Stavební výroba v Česku se v lednu celkově vrátila k růstu, meziročně podle ČSÚ vzrostla o 5,4 procenta. Rostlo pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, jež zaznamenalo meziroční růst o 7,9 procenta. Naopak produkce inženýrského stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla o 4,2 procenta.

Výkonný ředitel analytické společnosti CEEC Research Michal Vacek pro ČTK uvedl, že vývoj koresponduje s očekáváním. "Ačkoli v současnosti stavební firmy hlásí průměrné vytížení kapacit na 92 procent, tak zejména v pozemním stavebnictví bude zásoba práce klesat," řekl Vacek. Uvedl, že stavebnictví se musí vypořádat s menším počtem oznámených zakázek od veřejných zadavatelů.

Stavebnictví podle Vacka čeká i redukce zahájené bytové výstavby či menší počet vydaných stavebních povolení. To už dokládají lednová čísla ČSÚ - počet zahájených bytů v lednu meziročně klesl o 8,8 procenta a stavebních povolení bylo meziročně o 7,4 procenta méně.

"Na výstavbu nových bytů a pozemní stavitelství jako takové má hlavně dopad růst cen stavebních materiálů. Poptávka po nových bytech je pak ovlivněná také aktuální výší průměrné úrokové sazby u hypoték. U té očekáváme, že by se mohla pravděpodobně začít snižovat ve druhém pololetí," uvedla Kristýna Viktora, vedoucí realitního oddělení Broker Consulting.

Vacek letos očekává pokles vývoje trhu stavebních prací v průměru o 2,6 procenta. Mírné ochlazení v jednotkách procent odhaduje i Peter Markovič, generální ředitel firmy Xella (výrobce Ytongu) s tím, že se bude více rekonstruovat. Největší překážkou podle něj zůstává financování staveb.

Generální ředitel developerské společnosti Ekospol, která staví převážně v Praze, Evžen Korec uvedl, že se dá čekat přibývající počet odložených staveb. Za důvod uvedl drahé a nedostupné hypotéky společně se stále enormně vysokou inflací a obavami lidí i firem o budoucnost. "Běžné klienty kupující nový byt pro vlastní potřebu sice částečně nahrazují investoři do nájemního bydlení, ale ani oni realitní trh ze současné mizérie příliš nevytrhnou," řekl Korec.

Menší a střední firmy podle spoluzakladatele crowdfundingové platformy Fingood Víta Endlera hledají alternativní formy financování. "Získají prakticky stejné úrokové sazby jako v bance, ale výrazně rychleji a s menší administrativní zátěží," uvedl Endler. Jako příklad uvedl developerské projekty v Moravskoslezském kraji, kde se podařilo vybrat přes 100 milionů Kč, či plánovanou výstavbu více než 50 bytů na místě bývalého obchodního centra v Ostravě-Porubě, na jehož koupi se na platformě vybralo za několik hodin 16 milionů korun.

Související

Senát ČR

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodl Senát

Nejvyšší stavební úřad a soustava krajských stavebních úřadů nevzniknou. Senát dnes schválil zrušení v novém stavebním zákonu z roku 2021, na němž se v březnu shodli poslanci. Vznikne tak pouze Dopravní a energetický stavební úřad podřízený ministerstvu dopravy. 

Více souvisejících

Stavebnictví

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy