Stavební výroba v Česku se v lednu vrátila k růstu, meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Data za prosinec statistici revidovali, meziroční pokles činil 2,6 procenta.
V lednu se dařilo pozemnímu stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, naopak produkce inženýrského stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla. Meziměsíčně byla stavební produkce vyšší o 5,1 procenta.
"V lednu umožnily příznivé klimatické podmínky stavbařům provádět veškeré stavební práce bez omezení a produkce meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Tahounem růstu byly pozemní stavby, které zaznamenaly meziroční růst o 7,9 procenta. Produkce inženýrského stavitelství meziročně klesla o 4,2 procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Analytici: Lednový růst stavebnictví se čekal, celkově se letos čeká propad
Vysoké průměrné vytížení kapacit stavebních firem stojí podle analytiků za lednovým růstem stavební výroby, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celkově ale letos odborníci oslovení ČTK očekávají mírný propad oboru a méně postavených bytů, přičemž u menších a středních firem již dochází i k alternativním formám financování projektů.
Stavební výroba v Česku se v lednu celkově vrátila k růstu, meziročně podle ČSÚ vzrostla o 5,4 procenta. Rostlo pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, jež zaznamenalo meziroční růst o 7,9 procenta. Naopak produkce inženýrského stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla o 4,2 procenta.
Výkonný ředitel analytické společnosti CEEC Research Michal Vacek pro ČTK uvedl, že vývoj koresponduje s očekáváním. "Ačkoli v současnosti stavební firmy hlásí průměrné vytížení kapacit na 92 procent, tak zejména v pozemním stavebnictví bude zásoba práce klesat," řekl Vacek. Uvedl, že stavebnictví se musí vypořádat s menším počtem oznámených zakázek od veřejných zadavatelů.
Stavebnictví podle Vacka čeká i redukce zahájené bytové výstavby či menší počet vydaných stavebních povolení. To už dokládají lednová čísla ČSÚ - počet zahájených bytů v lednu meziročně klesl o 8,8 procenta a stavebních povolení bylo meziročně o 7,4 procenta méně.
"Na výstavbu nových bytů a pozemní stavitelství jako takové má hlavně dopad růst cen stavebních materiálů. Poptávka po nových bytech je pak ovlivněná také aktuální výší průměrné úrokové sazby u hypoték. U té očekáváme, že by se mohla pravděpodobně začít snižovat ve druhém pololetí," uvedla Kristýna Viktora, vedoucí realitního oddělení Broker Consulting.
Vacek letos očekává pokles vývoje trhu stavebních prací v průměru o 2,6 procenta. Mírné ochlazení v jednotkách procent odhaduje i Peter Markovič, generální ředitel firmy Xella (výrobce Ytongu) s tím, že se bude více rekonstruovat. Největší překážkou podle něj zůstává financování staveb.
Generální ředitel developerské společnosti Ekospol, která staví převážně v Praze, Evžen Korec uvedl, že se dá čekat přibývající počet odložených staveb. Za důvod uvedl drahé a nedostupné hypotéky společně se stále enormně vysokou inflací a obavami lidí i firem o budoucnost. "Běžné klienty kupující nový byt pro vlastní potřebu sice částečně nahrazují investoři do nájemního bydlení, ale ani oni realitní trh ze současné mizérie příliš nevytrhnou," řekl Korec.
Menší a střední firmy podle spoluzakladatele crowdfundingové platformy Fingood Víta Endlera hledají alternativní formy financování. "Získají prakticky stejné úrokové sazby jako v bance, ale výrazně rychleji a s menší administrativní zátěží," uvedl Endler. Jako příklad uvedl developerské projekty v Moravskoslezském kraji, kde se podařilo vybrat přes 100 milionů Kč, či plánovanou výstavbu více než 50 bytů na místě bývalého obchodního centra v Ostravě-Porubě, na jehož koupi se na platformě vybralo za několik hodin 16 milionů korun.
Související
Kupka oznámil další postup digitalizace stavebního řízení. Stanovil i termín
Události Petra Nutila: Digitalizace a Babiš v náručí proruských populistů
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák