Argentina zápasí s platební neschopností, kuje plány proti USA

Buenos Aires - Argentina chce soukromým věřitelům nabídnout přesun splátek státního dluhu do Buenos Aires ze Spojených států, kde tyto platby v rámci vleklého sporu s investory zablokovala tamní justice. Argentina se kvůli tomu v červenci po zhruba 12 letech opět dostala do platební neschopnosti.

Argentinská vláda poslala zákonodárcům návrh zákona, který by majitelům dluhopisů umožnil vyměnit si dluhopisy vydané podle zahraniční legislativy za dluhopisy stejné hodnoty řídící se argentinským právem. Argentinské vládě by přitom umožnil obsluhovat dluh v Argentině.

"Pokud se držitelé dluhopisů rozhodnou - coby jednotlivci nebo kolektivně - požádat o změnu legislativy a úřední příslušnosti svých dluhopisů ... ministerstvo hospodářství má oprávnění provést swap za nové státní dluhopisy podle místní legislativy," sdělila podle agentury Reuters argentinská prezidentka Cristina Fernándezová de Kirchnerová v noci na dnešek v televizním projevu.

Argentina se v červenci dostala do platební neschopnosti, když soud v New Yorku zablokoval splátku ve výši 539 milionů dolarů pro držitele dluhopisů vydaných podle amerického práva. Tyto dluhopisy byly po minulém státním bankrotu země z roku 2002 restrukturalizovány. Argentina podle amerického soudu nemůže platbu provést, dokud se nedohodne na podmínkách plateb se skupinou žalujících hedgeových fondů, které podmínky restrukturalizace odmítly a požadují úhrady splátek v plné výši. Argentina je ale odmítá vyplatit v obavě, že se k nim připojí další věřitelé. Celková nárokovaná částka by tak podle Buenos Aires mohla narůst na 15 miliard dolarů.

Objem průmyslové výroby poklesl v roce 2013 oproti předešlému roku o 0,2% a na tvorbě HDP se podílel 17,7 %. Sektor automobilového průmyslu zaznamenal v roce 2013 největší pokles (6,6 %), jak zdůvodňují vládní zdroje, především vlivem poklesu poptávkyz Brazílie. Sektor zpracovatelského průmyslu (bez automobilového průmyslu) zaznamenal v roce 2013 pokles o 8,7 %.

Růst ekonomiky v uplynulém roce byl tažen především rostoucí spotřebou domácností (+4,4 %) a vyššími veřejnými výdaji (+6,5 %). Přes všechna protekcionistická opatření došlo v roce 2013 ke zvýšení dovozů o 10,5 %, když import dosáhl 73,463 mld. USD. K růstu dochází téměř ve všech kategoriích. Dovoz výrobních prostředků zaznamenal růst o 5,7 %, dovoz polotovarů klesl o 2,1 %, paliv se dovezlo o 23,2 % více, náhradních dílů o 8,6 % a spotřebního zboží o 3 %.

Export v roce 2013 meziročně klesl o 2 % a dosáhl hodnoty 82,972 mld. USD. Největší podíl na exportu mají zemědělské výrobky (35,8 %), průmyslové výrobky (33,6 %), nerostné a zemědělské suroviny (23,7 %), paliva a energie (6,9 %).

Spotřeba elektrické energie, plynu a vody meziročně vzrostla o 3,1 %. Největší nárůst zaznamenala spotřeba elektrické energie: meziročně vzrostla o 4,1 %. Spotřeba elektrické energie od roku 2002 vzrostla o 80 %. Instalovaný výkon výroby elektrické energie ke konci roku 2013 dosáhl 31.060 MW. Vlivem zanedbání údržby elektráren dochází k častým poruchám a výpadkům elektrické ododávky. V průběhu roku 2013 průměrně 30,3 % výkonu nebylo vyrobeno nebo dodáno do energetické sítě, píše businessinfo.cz.

Související

Více souvisejících

argentina bankrot USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy