Svět v chudobě a bude hůř. Ekonom varuje před katastrofou

Nová zpráva Světové banky varuje, že klimatická změna může do roku 2030 uvrhnout do chudoby přes 100 milionů lidí. To dle amerického levicového ekonoma Richarda Wolffa nemění celkový obraz - musí se skoncovat především se skandální mírou nerovnosti. Profesor z newyorské New School Univerzity své názory prezentoval v rozhovoru pro server rt.com.

1% nejbohatších vlastní přes 50% světového majetku

Světová banka varuje, že stoupající teploty a přírodní katastrofy budou mít největší dopad na komunity již nyní ohrožené chudobou. Instituce je přitom často kritizována za své programy, které mnohdy vedou ke zhoršení ekonomické situace v jednotlivých zemích. Podle některých názorů tak Světová banka aktuálním odkazováním na klimatickou hrozbu pouze odvádí pozornost od uvedené kritiky. Podle Wolffa však tato strategie nebude fungovat, pokud nedojde k drastickým změnám.

"V minulosti byla Světová banka extrémně konzervativní síla úzce spolupracující s vládami většiny zemí světa a činila jen málo k narušení statutu quo v těchto státech. Pouze je čas od času přiměla následovat ekonomické programy neoliberálního typu," konstatuje ekonom.

Důkaz, že tento model nefungoval spatřuje ve skutečnosti, že mezera mezi bohatými a chudými ve světě se zvětšovala. To však nepřimělo Světovou banku přehodnotit své chování. Dokud neuvidíme skutečně dramatický posun v tom, jak Světová banka chápe svou roli, komu pomáhá a jaké vrstvy společnosti požaduje pozvednout, není dle profesora žádný důvod věřit, že v budoucnu bude jednat jinak než v minulosti.     

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.     

Wolff považuje za velkou záhadu, proč nyní zpráva uvedené instituce spojuje extrémní chudobu s klimatickou změnou. "Jediné, co si o tom můžeme myslet, je to, že klimatická změna se stala ve světě velkou otázkou," uvádí expert. Ihned dodává, že se jí měla Světová banka začít zabývat již před lety. Důvod spatřuje v tom, že USA, které mají na Světovou banku největší vliv, váhaly, zda se v otázce více angažovat.   

"Zdá se mi, že jde o snahu dělat něco, co může být populární, co jim možná přinese dobré hodnocení v novinách. To však nemění základní otázku existujícího světového ekonomického systému, který vytváří rostoucí nerovnost - a to je to, čím je třeba se zabývat," deklaruje Wolff. Jako příklad uvádí zprávu, která se objevila před několika týdny, že došlo k překročení milníku: nejbohatší jedno procento lidí světa vlastní přes polovinu veškeré světové likvidity.

Profesor to označuje za zcela skandální míru nerovnosti. První věcí, kterou by Světová banka dle jeho názoru měla učinit, je prohlásit uvedený stav za naprosto nepřijatelný a přijít s politikou, která zastaví daný způsob nerovné distribuce světového bohatství. "V opačném případě jsou tvrzení o klimatické změně a zničující chudobě jen řeči a nemění základní obraz," míní Wolff.

Změnu přinesou politické otřesy

"Myslím, že jako obvykle jde o vytvoření zástupného dojmu starostlivosti a dojmu jednání, které není skutečné," odpovídá ekonom na otázku, zda Světová banka míní výzvu k boji proti chudobě vážně. Poukazuje na to, že Světová banka i Mezinárodní měnový fond (MMF) mají špatnou reputaci, jelikož většině zemí pomáhají s problémy jen velmi málo či příliš pozdě - v mnoha případech prostřednictvím úsporných programů a neoliberálních reforem, které ve skutečnosti situaci zhoršují.

"Pár vůdců MMF a Světové banky jako nyní madam Legardeová a předtím Joseph Stiglitz tuto realitu pochopili - byť opět málo a pozdě. Proto musí přijít zásadní změna. Nejsou však připraveni ji učinit. Proto starost o klimatickou změnu je výhodná, ale tragická náhražka za skutečnou akci," kritizuje Wolff. Dle jeho mínění tato kampaň nezmění mínění lidí o uvedených organizacích.

"Myslím, že Světová banka a MMF budou muset učinit velké změny a je jen mál signálů, že se je chystají provést, aby změnily svou reputaci. Jsou součástí starého sytému - tradičního systému, kterému vládnou USA a jejich spojenci v Evropě a Japonsku," tvrdí profesor. Oběma institucím klade za vinu aktuální stav světové ekonomiky - růst nerovností i krizi trvající od roku 2008.

Špatná reputace tak dle jeho názoru bude brettonwoodské instituce provázet do doby, než zásadně změní své jednání. "Pochybuji, že se tak stane kvůli něčemu jinému než politickým otřesům ve světě - a myslím, že to nás čeká," uzavírá ekonom.        

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.        

Související

Ilustrační fotografie.

Světová banka zlepšila výhled globálního růstu pro letošní rok

Světová banka upravila výhled globálního růstu pro rok 2023 na dvě procenta z lednových 1,7 procenta. Dnes, kdy začíná každoroční jarní zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), to podle agentury Reuters uvedl prezident SB David Malpasse. Varoval ale, že zpomalení ze silnějšího růstu v roce 2022 zvýší dluhové problémy rozvojových zemí.

Více souvisejících

světová banka chudoba globální oteplování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy